İmam hatip liseleri iyi mi?

Imam olmak istiyorsan iyidir. 2023 EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK İMAM HATİP MAAŞLARI KAÇ TL? 6 aylık enflasyon farkı ve 8.077 TL seyyanen zamla beraber 1/4 derecesine sahip vaiz maaşı 27 bin 564 TL oldu.

Son düzenleme:
Merhaba. Arkadaşım bu sene imam hatip lisesine kayıt yaptırmak istiyor. İzmir'de bir okul var "bergamalı kadri Anadolu imam-hatip" lisesi diye. Fen lisesi müfredatını işliyormuş. Aynı zamanda fen lisesi kitaplarını da dağıtıyorlar. Çevreden birkaç kişiye sorduk okul iyi dediler. Hem de LGS puanına bakarak alıyor öyle sokaktan gelen geçen giremiyor.

Eki Görüntüle 1913473

Biz buraya kadar her şeye olumlu bakıyorduk. Fakat ülke içinde imam hatiplerin sevildiği pek görülmüyor. Genelde çok dindar bir okullar oluyorlar. Ben puandan ötürü olaya yine de iyimser baktım ama okulun sitesinde tanıtım videosunda çekilen sınıflardaki sıralarda oturan öğrenciler hep erkek-erkek ve kız-kız gözüküyor aşağıya bağlantısını bırakacağım. Sizin de görüşlerinizi bekliyorum. Ben fen lisesi müfredatını görüyor diye mutluydum ama sıralarda erkek-kız niye oturamıyor ki? Siz ne diyorsunuz, imam hatip liselerinin hepsi aynı mı yoksa bazılarının bu okul gibi farklı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bahsettiğim lise tanıtım videosu. 1:09 dakikalarını açabilirsiniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.
LİSE TANITIM VİDEOSU.mp4

Cevapları gördükçe çok tuhafıma gidiyor. Ya ben imam hatipliyim tek kelime Arapça bilmiyorum bazi liseler baskılıyor bazıları ise baskılamıyor. Kuran desen çocukluğumda gittiğim yaz kursu sağ olsun ve yaşadığım yerde ki öğretmen kadrosu çok iyi. Yaz kursuna fen lisesinden gelen öğrenciler var tayin bile aldıracaklar var. Uzaktan alakası olmayan insanlar diyor tercih edilmez. Bütün imam hatipliler kötü olacak ya da iyi olacak diye birşey yok.

Ortaokulu imam hatipte okudum, okulun diyarbakır askeri cezaevinden farkı yok. Hafızlık okuyan arkadaşlarımın yemediği dayak kalmamış. Benim görüşümce gitmemelisiniz, tabii her imam hatip böyle değil ama sizi çok zorlarlar benden söylemesi.

Ortaokulu imam hatipte okudum, okulun diyarbakır askeri cezaevinden farkı yok. Hafızlık okuyan arkadaşlarımın yemediği dayak kalmamış. Benim görüşümce gitmemelisiniz, tabii her imam hatip böyle değil ama sizi çok zorlarlar benden söylemesi.
Dayak her zaman var. Bizde kuran kursunda az dayak yemedik çocukken.

Ben sana bir imam hatipte okuyan biri olarak söylüyorum, imam hatiplerin çoğunda (iyi yüzdelik okullar) fen lisesi kitabı ile ders işliyor ve genelde müdür kendi hocalarını kendi seçtiği için genelde kaliteli hocalar oluyor. Eğer ki hele imam hatip ortaokulundan mezunsan işini daha çok kolaylaştırır.

Geri
Yukarı