İmam Hatip mi Meslek Lisesi mi?

Recep baltaşın bu kadar sert çıkacağını sanmıyordum fakat imam hatibe gidsen de hata yapmassın diye düşünüyorum. Örneğin ben gidiyorum fakat bu taraflı olduğum anlamına gelmez. Öncelikle imam hatip okuman için biraz çalışıp çabalaman gerek. Ben 10.sınıf Anadolu bölümü olanı okuyorum din derslerim diğer derslerimi etkilemiyor bile ayrıca ekstradan arapça dilini öğreniyorum ayrıca artık istediğin bölüme gitmek olanağın açık. Örneğin ben bu okuldan Allah izin verirse Makine veya Mekatronik mühendisliğini düşünüyorum sayısal derslerim de fena sayılmaz. Mesleki dersler seni pek zorlamıyor aslına bakarsan ben ilk gittiğimde çok korkuyordum acaba zor olacak mı ? Arapçayı yapabilecek miyim acaba ? diye kafam da sorular vardı. Zaman geçtikçe ısrarla gitmeye karar verdim ve sonunda alıştım. Mesleki ders olarak en zorlanabileceğin ders sadece arapça. Ayrıca okuyupta beğenmediğim yönleride olmadı değil. 9. Sınıfta 6 ders ingilizce okurken 10. sınıfta 2 ders görüyorsun bu bence saçmalıktan iberet. İngilizce dersi neden azalıyor diye sorarsan din dersleri ağırlaşıyor biraz 10. sınıfta fıkıh, siyer, hadis gibi dersler ortaya çıkıyor. Bence bu dersleri 2 ders değilde 1 ders yapsalar ingilizceye hiç değilse biraz ağırlık koyabilirdiler. Sana tavsiyem imam hatip okuyacaksan anadolu bölümüne gitmen. İmam hatibe gitmeyeceksen Anadolu lisesine giderek olacağın meslek üzerine çabalamanı tavsiye ederim. Meslek lisesinde bir çok tanıdığım var çoğu 2 yıllık tuturuyor. Meslek lisesine gideceksen aynen imam hatipte olduğu gibi daha çok çalışman gerek. Karar senin. :)

Bir İmam-Hatip mezunu olarak söylemeliyim ki eğer din bilgini geliştirmek için İmam-Hatip Lisesine gitmeyi düşünüyorsan hiç tavsiye etmem. Yani kalitesiz İmam-Hatip Liselerini tavsiye etmem. Fakat yüksek puanlı İmam-Hatip Liselerini kazanabiliyorsan gitmelisin.. Ayrıca tercih yaparken ilk önce hangi mesleği seçmen gerektiğine karar vermelisin, daha sonra da mesleğine uygun lise seçimini yaparsın.

Bu soruyu sorman bile saçmalık. Tabii ki Meslek Lisesine gideceksin. Imam Hatip okuduğumda ne olacaksın ? Hiçbir şey! Koca bir hiç. Geçen geldi bir tanesi Facebook sayfamda abi iş var mı diyor. Teknoloji biliyor musun ? Hayır. İngilizce biliyor musun ? Hayır. Sen ne öğrendin o okulda canım benim ? Hiçbir şey.

Recep abi bu kişisel bir tercih, saygı duyarım fakat tüm İmam-Hatip Liseleri bu kadar kötü değil. Mesela Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi bu yıl 474 puan üzerinden alıyor öğrencilerini ve eğitim kalitesi de gerçekten mükemmel. Maalesef ki birçok İmam-Hatip Lisesinin eğitim kalitesi berbat. :( Fakat bu hepsinin kötü olacağı anlamına da gelmez. Yanlış anlama fakat mesajında benim gibi İmam-Hatip Liselerinde okuyanlara hakaret ediyormuşsun gibi bir üslup seziyorum :cry: Kişisel bir tercih fakat İmam-Hatip Liselerini de kötülememek gerek. Basit İmam-Hatip Liselerinin tercih edilmesini bende istemem ama kaliteli İmam-Hatip Liselerinden de tercih edilmesinin hem dinimiz hem de ülkemiz açısından faydalı olacağını umuyorum. Seni yanlış anladıysam özür dilerim fakat daha güzel bir üslup kullanmanı rica ediyorum. Böylece bunun gibi yanlış anlaşılmalar da olmaz.(y)

Saygılar...

Benim bir arkadaş var puanı yettiği halde anadoluya gitmedi, yatılı bir okula gitti din ağırlıklı. Şuan oyunda hırsızlık yapıyor :D

Bu arada bende ticaret meslek okuyorum öğretmen kadrosu çok güzel ve öğrencilerde iyi. Ders olarak basit şeyler görüyoruz, üniversite hayallerin varsa anadoluya gitmeni öneririm. Fakat belli ki puanın sıkıntı ki bu iki liseyi karşılaştırıyorsun.

Meslek lisesi tavsiye ederim. İlgin olan bölüme git. Önünde çok zaman var şimdiden hazırlık yapar isen üniversite kazanırsın. Başarılar dilerim. Üniversite kazanmasan bile bir meslek için temelin olur. Zamanla ilerlersin. Başarılar dilerim.

Benim de 2 yılım İmam Hatip'de boşa gitti. Tavsiye etmem. Oraya giden öğrencilerinde çoğu ilk aydan pişman oluyor.

Neden heryere imam hatip yaparlar anlamadım ki... İmam olmayacaksan inanılmaz saçma, gereksiz, zorlama bir okul. Hiç olmasın demiyorum. Olsun ama az ve öz olsun. Zorla okul dayatıyorlar. Puanın düşük mü geldi, tercihin tutmadı mı hemen imam hatipe yamanıyorsunuz. Teknoloji yok, İngilizce yetersiz, başka dil yok (Arapça'yı saymıyorum), bilim yok. Zorlama olmayan dine zorlama okul kısaca. Elinizde ise gitmeyin.

Zamanımda ortaokulu bitirenlerden ortalaması yüksek olanlar Süper Lise'ye giderdi. Sınavda çok başarılı olan Anadolu Lisesi ve Fen Filesine giderdi. Teknik ve Meslek Liseleri'ni saymıyorum bile. Bunları kazanamayan veya tercih etmeyen düz liseye giderdi. İmam Hatip Lisesi isteyenlerin gideceği bir lise idi.

Şimdi durum tüm düz liseleri Anadolu Liseleri'ine çevirdiler. Yani Anadolu Lisesi'nin bir farkındalığı kalmadı. Sınavda iyi puan alamayan eskiden düz liseye giderken şimdi tek seçenek İmam Hatip Lisesi'ne gitmekteler.

Yani yeni nesil gençliğimiz şimdikinden daha beter, daha cahil olacak.

Önünüzde Meslek Lisesi'ne gitme imkanı varsa ona gidin. Bir şeyler öğrenirsiniz, kendinizi geliştirirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı