İmam Hatip mi Meslek Lisesi mi?

• Konuyu başlatan Muhammed85
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B
Ben mesleğe gittikten sonra pişman olursam ne yapacağım o zaman okula kayıt olup orada 4 yıl bitirmek istiyorum. Mesleğe gidersem sadece bilgisayar programcılığı giderim diğer bölümlerle ilgim yok belki turizm ve ya otelcilik olabilir.

Orası da sende bitiyor işte kendini gerçekçi bir bakış açısıyla ortaya koy ve bak bakalım sayısal derslerde ne kadar başarılısın, fen bilimlerinde veya sözel derslerde. Bunu ben bilemem. Öyle kimseyi bedavadan sınıf geçirmiyorlar kendini tart, ölç, biç bakalım nereye uygunsun sonra kararını ver.

İmam hatipte sadece arapça dersinde biraz zorlanabilirim sınıfta kalırsam okul hayatım biter karar çok önemli açıkçası korktuğum için imam hatibe gitmek istemiyorum okula gittim 2 ay önceden arapça dersi okula kanım ısınmadı bilmiyorum. Çok kararsızım bakalım meslek lisesi nakil alacak mı almazlarsa mecbur oraya gideceğim. Korkuyorum ama gitmekte istemiyorum zorlanacağımı biliyorum çünkü bakacağım bunu babamla görüşmem gerek.

Ben İmam Hatipte okuyorum Lise 3. Eğer Anadolu sınıfı olarak girersen her dersi ( Anadolu Lisesindeki her dersi ,görüyorsun bunlara ek olarak ilmi derslerde var) ha yok düzsen ilerde işin zor.(Anadolu L. dersleri görmüyorlar galiba yada azcık görüyorlar bilmiyorum)
Ayrıca İmam Hatip okuyanlar istediği yeri seçebiliyor. Gayet güzel bir şey hem normal ilimleri hemde dini ilimleri öğreniyorsun
ezberin iyi değilse zorlanırsın. Arapçada sandığın kadar zor bir ders değil.Sınıfta kalmak çok zor kalırsan cidden aptalsın demektir 2 kereden fazla kalırsan okuldan atılıyorsun .

Son düzenleme:
Meslek lisesinin faydası iş garantili olarak çıkacaksın Çünkü kendi bölümlerinin iki yıllık üniversitelerinde onlara öncelik veriliyor. Daha sonra da çalışmaya başlayabilirsin. Zaten son senelerde staj yapmaya başlıyorsun
İmam hatip liseleri seviye seviy . Örneğin beyoğlu anadolu imam hatip lisesinin taban puanı 470 civarıydı ben sbs ye girdiğimde yani çaba anadolu lisesi (bu sene fen oldu) nerdeyse aynı puandaydı. Bazı liseler var onların puanı 200 puandan bile düşük. Bu liseleri meslek liselerinden eğitim ve öğrenci açısından fazla bir farkı olmaz. Tek farkı eğer okul sadece erkekse kızlar fazla vakit geçirmezsin. Tabi bunun artı eksi olma durumu sana göre değişir.

Meslek okursan üniversite kazanamasan bile 2 senelik okurun belki dikey geçiş yaparsın ama imam hatip okursan hem bir ton din dersi alırsın bunlarla uğraşırken üniversite sınavına çalışmak zor olabilir :/

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı