Meslek lisesi mi İmam Hatip lisesi mi?

mkataturk

Hectopat
Makaleler
1
Geçen konuda anlattım isterseniz bakın GECENKONU. İmam Hatipe gidebilirim puanım yetiyor. Ben üniversite okumak istiyorum. Meslekte 11, 12 sınıflarda sayısal yok bu da üniversite sınavına çalışmama engel. Sizce imamhatip mi meslek mi?

Meslek Lisesi'nin teknik programı çok daha iyi olur. Ama meslek lisesinde meslek programı seçerseniz 12. sınıfta sınava çalışmayı unutun çünkü haftanın 3 günü stajda(iş yerinde) 2 günü okulda geçer. İş yerleri de insafsız oluyor genelde.

İmam hatip okulları hakkını verse iyi okullar bence. Ben ortalama bir imam hatip ortaokuluna gitmiştim. Fazladan din kültürü dersi dışında bir katkısı olmadı bana. Lisede farklı olabilir belki. Ama ben meslek lisesi tarafından yanayım.

Açık lise imam-hatip okumuş ve bitirmiş bir olarak meslek lisesine gitmeni tavsiye ederim. Birincisi imam-hatip sana hiçbir şey katmayacak eğer ilahiyat fakültesinde okumayı düşünmüyorsan. İkincisi bildiğim kadarıyla meslek lisesinde staj imkanı var genelde sanayi sitelerinin yanında kurulmaya başladılar şu andaki Türkiye durumunda emin ol ileride bu sana çok büyük bir artı olarak geri döner(sanayi olarak örnek verdim sadece fakat elbette bir muhasebecinin ya da bir bilgisayar mühendisinin kurduğu bir işletmede de staj yapabilirsin karar senin).

Meslek Lisesi'nde 10'dan 11'e geçerken 6 taneydi heralde tam hatırlamıyorum ama seçmeli ders seçtiriyorlar. Buda genelde sayısal dersler oluyor. Tabi bi arkadaşım beden seçmişti ama :)

Teknik programa geçeyim o zaman ama nasıl geçicem?
Meslek programları mahalleye göre alıyormuş yani sadece listenizde puanla alan meslek lisesi'nin bölümlerinden istediğinizi seçeceksiniz. Teknik programı diye yazıyor zaten. Bu arada bir arkadaş imam hatipte ilk sene zorluyor diğer seneler vız geliyor demiş buna istinaden imam hatip lisesi düşünebilirsiniz. Bu arada unutmayın haftada 20 saat bölüm 25 saat normal okul müfredatı görüyorsunuz yani mümkünse kesinlikle bir anadolu lisesine geçin.

Geri
Yukarı