İmam Hatip mi Meslek Lisesi mi?

• Konuyu başlatan Muhammed85
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B
M

Muhammed85

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar, benim sorum şu şekilde. Ben okusaydım şu an lise 2 okuyacaktım fakat geçen yıl çok okul değiştirdiğim için derslerden geri kaldım ve gitmedim. Bu sene inşallah devam etmek istiyorum. Okula başlayıp 4 yıl orada bitirmek istiyorum. Benim kaydım şu an İmam Hatip'de, İmam Hatip'de kalıp orada mı okuyayım yoksa meslek lisesine nakil mi vereyim? Bilmiyorum kafam çok karışık şimdi dersiniz hedef belirle kendine, şu an hedefim yok. Kafam çok karışık ama bilgisayar ile aram iyi, imam hatip sadece Arapça dersi zorlayabilir beni. Okula da kanım ısınmadı. 2 ay gittim insan 2 3 hafta gitse alışır, ben ama 2 ay gittim alışamadım okula siz abilerim olarak bilgili olduğunuz için konu açtım. Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmam Hatip'e gidip ne olmayı planlıyorsun ki? Meslek lisesine git. En azından kendi alanında uzman olursun ve yapabileceğin bir işin olur ileride.

İmam hatibe gidip üniversite kazanamazsan napacaksın ? Devlet hemen sana iş mi verecek ? Hayır. Gidip patrona ne iş olsa yaparım ağabey diyeceksin. En azından mesleğe git üniversiteye gidip gitmemek de senin elinde. İşsiz de kalmazsın.

İmam hatip'ten mezun olduktan sonra, üniversitede birçok bölüme yerleşebilirsin.
İmam hatip liselerinin normal liselerden farkı kalmadı. Cumhurbaşkanımız sağolsun.

İmam hatip'te öğrendiğin ne olacak ki? Diyelim ki bir işe girdin millete din mi anlatacaksın? Git meslek lisesine en azından adam akıllı bir iş bulabilirsin.

Arkadaşlar birşey bilmiyorsunuz bari yorum yapmayın.
İmam hatipten mezun olupta üniversitede illaki ilahiyat fakültesi okuyacaksın diye bir kaide yok.
Avukat'ta olabilirsin, mühendiste herşey olabilirsin.

İmam hatip lisesinden mezun olman, Üniversite tercih ve bölümlerini etkilemez ve kısıtlamaz.

Üniversite tercihlerini yaparken Sana kimse sadece İlahiyet fakültesini okuyabilirsin demiyor.
Çocuklar dünyadan bir habersiniz ya, azıcık haber seyredin mecliste hangi kanunlar değişiyor biraz bakın, bütün gün monitör karşısında saatlerce asosyal gibi dünyadan bir haber oturmayın.

Şimdiki Cumhurbaşkanı, İmam hatipleri de normal okul seviyesine getirdi, siyasete giricek simdi neyse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cahil ve bilgisiz arkadaşlara buradan sadece gülerek cevap vermek istiyorum. Şuan lisede öğrenciyim imam hatipte okuyan birçok arkadaşım var ve adamların hiçbiri imam veya din kültürü öğretmeni olmayacak! İmam hatip liseleri şuan da kaliteli eğitim veren yerler haline dönüştü eskisi gibi değil artık o DAR GÖRÜŞLÜ kafanızdan sıyrılın artık! Düz liselerde 2.50 puandan sınıf geçme varken İmam Hatip liselerinde bu oran 3.00 yani eğitim seviyesi anadolu lisesi seviyesinde ve her öğrenci gidemiyor o liselere. Bundan 3 yıl önce 400 puandan başlıyordu İstanbul'lun varoş semtlerinde bile yani eskisi gibi değil. Kardeşim burada ki cahillere bakma sen eğer kendine güveniyorsan matematik, fen, sözel derslerde başarı sağlayabileceğini düşünüyorsan İmam Hatip lisesine gidebilirsin ama yok ben kendime hiç güvenmiyorum dersen meslek lisesi seç ve üniversite zamanında 2 yıllık yatay geçiş hakkını kullan.
Bu kadar dar görüşlü insan varken bu ülkede, Türkiye hiçbir zaman hiçbir koşulda hiçbir yerde hiçbir alanda başarı sağlayamayacak. Ülkenin durumu hakkında benim de olumlu görüşlerim yok şu kapatılan oyun konsolları konusunda görebilirsiniz fakat yapılan bazı şeylerinde üstünden geçmek görmemezlikten gelmek insanların görüşüne saygısızca yaklaşım yapmak sadece bu ülkeye özel bir şey. Bu kadar insanların tekeline girip yorum yapmayın, sözde aydın zümreyi taklit edip onların yaptığını uygulamayın gidin biraz araştırın ne nedir diye. Dinciye yobaz, milliyetçiye ırkçı, ona buna böyle isimler takıldığı sürece bu ülkede parçalanır bu ülkede bölünür zaten yıllardır bölünmüşüz ya ayrılmaya fırsat arıyoruz bir kıvılcıma bakacak işte de neyse.

Son düzenleme:
Matematik, fen, sözel derslerde başarım yok olacağını sanmıyorum. İmam hatip'i çok kişi öneriyor önü açık olduğu için herkes mesleğe gidiyor oranın önü kapalı mı yani?

Matematik, fen, sözel derslerde başarım yok olacağını sanmıyorum. İmam hatip'i çok kişi öneriyor önü açık olduğu için herkes mesleğe gidiyor oranın önü kapalı mı yani?
Eğer gerçekten kendini biliyorsan o zaman meslek lisesine gitmen daha hayırlı olacaktır senin için. Çünkü eğer geleceği olan bir bölümü okuyup üzerine 2 yıllıkta üniversite okursan iş bulma olanağın çeşitli sanayi kollarında veya çeşitli meslek gruplarında artacaktır. Şahsen tanıdığım insanların yolda görse ''tornacı'' diye dalga geçeceği insanlar tanıyorum ve bu kişilerin maaşı 3-4 bin liraya kadar çıkıyor tabi ki bunu yan gelip yatarak yapmıyorlar biraz sıkıntı çekiyor biraz milletin ağzını çekiyor ama sonucunda kendini geliştirip iyi maaşlı yerlere gelebiliyorlar. Her şeyden önce kendinde bitiyor olay umarım iyi bir karar verirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı