İnanç vergisi olmalı mı?

İnanç vergi olmalı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    152
Yani görüş güzel ama mantıksız. Şu şekilde olaya bakarsak ben Sakarya'da yaşıyorum o zaman benim vergilerim sadece Sakarya içerisinde kullanılsın. Diğer yerlerde yapılan köprü,baraj,yol vs. bunlar beni alakadar etmez. Eğer bir gün bu hizmetleri kullanıcak olursam benden kimlik kontrolü ile kullanım ücretleri alınsın. Sakarya içerisindeki hiç bir hizmete ücret ödemiyim sonuçta vergisini veriyorum. Diğer bölgelere kullanım ücreti veriyim. Bu nasıl mümkün değilse dediğinizde bana pek mümkün gelmiyor.
Söylediğiniz şey farklı. Türkiye'de yaşadığınız ve buranın vatandaşı olduğunuz için vergi vermek zorundasınız. Örneğin bir Alman vatandaşından Türkiye için vergi alınıyor mu? Hayır. Müslüman olmayan birinden neden camii için vergi alınsın peki?

Daha dün konuşuyorduk bunu.
Kendine dindar diyen kesim sigaradan alkolden alınan vergiyi savunup içmeyin diyordu. "inanç vergisi gelse ya da kimliğinde din bilgisi yazanlardan vergi alınsa hanginiz bunu savunurdu acaba" diye bir muhabbet kurulmuştu.

Çok güzel olur aslında ama üstteki arkadaş çok güzel demiş o zaman ülke de Müslüman kalmaz 😁

Şu an resmi verilere göre %90 Müslüman var. Resmiyete vurunca 75 milyon Müslüman var desek iş ciddiye gelince bence maksimum 60 milyon Müslüman vardır. Kaçı gerçekten İslamiyet'in şartlarını yerine getiriyordur orasına girmeyeyim. Bu vergiden sonra resmiyette bile 20 milyon Müslüman falan kalır.

Şu an ülkemizde yapılan ibadethaneler ve masrafları tüm halkın vergileri ile karşılanmakta ve bunun hem inanmayanlar hem de dinler arasındaki adaleti sağlamak açısından inanç vergisinin olması görüşündeyim. Türkiye'de 10 milyondan fazla alevi var ve sünnî ve alevî sayısı ibadethanelere oranlandığında, aleviler açısından adaletsiz bir durum olduğu apaçık. Türkiye'de şu an 89.256 camii bulunurken, 948 tane cemevi bulunmaktadır. İnançlı kişilerin maaşından kesilen belirli bir ücret her dinin kendi kuruluşuna yatırılır ve hem dini inanç sahibi olmayanların hakkına girilmez hem de dinler arasındaki adaletin sağlanacağı görüşündeyim. Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.
Halkın yardımlarıyla yapılıyor genellikle. Camileri hayırseverler yapıyorlar (genelde).

Söylediğiniz şey farklı. Türkiye'de yaşadığınız ve buranın vatandaşı olduğunuz için vergi vermek zorundasınız. Örneğin bir Alman vatandaşından Türkiye için vergi alınıyor mu? Hayır. Müslüman olmayan birinden neden camii için vergi alınsın peki?
Hayatım boyunca yakınından bile geçemeyeceğim köprüler, yollar için niye vergi vereyim? Benim için aynı mantık. Bunu din üzerinden söyleyince bir farkı kalmıyor. Bakın ben olmasın olmamalı demiyorum. Bence de evet olmalı herkes bunun için vergi vermeli. Müslüman olmayan birisi camii yapımı için nasıl vergi vermiyorsa. Hakkari'de oturan ve hayatı boyunca İstanbul'a gelmeyecek birisi buradaki bir yol için vergi vermemeli. Elinde sonunda buraya gelip o yolu kullanacağı zaman ücret vermeli. Onu desteklediğim gibi bu görüşüde destekliyorum.

Çok güzel olur aslında ama üstteki arkadaş çok güzel demiş o zaman ülke de Müslüman kalmaz 😁

Şu an resmi verilere göre %90 Müslüman var. Resmiyete vurunca 75 milyon Müslüman var desek iş ciddiye gelince bence maksimum 60 milyon Müslüman vardır. Kaçı gerçekten İslamiyet'in şartlarını yerine getiriyordur orasına girmeyeyim. Bu vergiden sonra resmiyette bile 20 milyon Müslüman falan kalır.

İyi ya sözde Müslüman'lar ortaya çıkmış olur işte.

Max müslüman empatisi. İslam için değil de Hristiyanlık için ele alın durumu, sizin vergilerinizle her ay milyonlarca lira kiliselere ve hristiyanlığın yayılması için harcansa bu hoşunuza gider mi? Gitmez, hristiyanlar dinlerini yaymak istiyorlarsa kendi bütçeleriyle yapsınlar değil mi? Evet diyorsan aynısı İslam için de geçerli.

Hayatım boyunca yakınından bile geçemeyeceğim köprüler, yollar için niye vergi vereyim? Benim için aynı mantık. Bunu din üzerinden söyleyince bir farkı kalmıyor. Bakın ben olmasın olmamalı demiyorum. Bence de evet olmalı herkes bunun için vergi vermeli. Müslüman olmayan birisi camii yapımı için nasıl vergi vermiyorsa. Hakkari'de oturan ve hayatı boyunca İstanbul'a gelmeyecek birisi buradaki bir yol için vergi vermemeli. Elinde sonunda buraya gelip o yolu kullanacağı zaman ücret vermeli. Onu desteklediğim gibi bu görüşüde destekliyorum.

Mesela A Mahallesine yeni bir cami yapılması lazım bunun parası A Mahallesi'nde yaşayan Müslüman'lardan alınsa daha mantıklı olmaz mı?

Geri
Yukarı