İnanç vergisi olmalı mı?

İnanç vergi olmalı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    152
Hayatım boyunca yakınından bile geçemeyeceğim köprüler, yollar için niye vergi vereyim? Benim için aynı mantık. Bunu din üzerinden söyleyince bir farkı kalmıyor. Bakın ben olmasın olmamalı demiyorum. Bence de evet olmalı herkes bunun için vergi vermeli. Müslüman olmayan birisi camii yapımı için nasıl vergi vermiyorsa. Hakkari'de oturan ve hayatı boyunca İstanbul'a gelmeyecek birisi buradaki bir yol için vergi vermemeli. Elinde sonunda buraya gelip o yolu kullanacağı zaman ücret vermeli. Onu desteklediğim gibi bu görüşüde destekliyorum.
Karıştırıyorsunuz. Türkiye vatandaşı olarak verginizi vermekle yükümlüsünüz zaten. Sizin bu söylediğiniz mantıkla kalabalık şehirler altyapı, elektrik vs. şeylere sahip olurken, az nüfuslu köyler vergi veremeyecekleri için ne elektrik hattına sahip olabilecekler ne de alt yapıya. Vergi, Türkiye vatandaşı olunduğu için verilen bir şeydir. Ve herkese eşit olarak dağıtılır. Örneğin, rastgele bir şehrin ücra köşesinde 100 kişilik bir köyde yaşayan birey de aynı vergiyi verir, İstanbul'un en kalabalık yerinde ikamet eden birey de aynı vergiyi verir. Vergilerin geri dönüşü de aynı şekilde olur, bu iki birey de temelde aynı haklara ve aynı imkanlara sahiptir.

Bahsedilen şey tam olarak bu. İnanmayan birisi vergi veriyor, ama onun vergisi ile cami yapılıyor. Hiç bir zaman gitmeyeceği bir camii. Ama parası onun cebinden çıkmış oluyor.

Sizin söylediğinizde ise vergi veriliyor ama kişinin hiç kullanmayacağı bir köprü yapılmış oluyor. Fakat verilen bu vergi zaten ana vergi. ''Ben sadece şehrime vergi vereyim'' derseniz, o şehrin çok ücra bir köşesinde bir köprü yapılsa, yine ''E ben oraya gitmiyorum, o ilçenin vergisini niye ben verdim'' deme hakkınız doğar ki böyle böyle kendi sokağınıza kadar gelirsiniz. İş buraya gelince de zaten komple ülke kavramı mantıksızlaşıyor.

Kısacası sizin söylediğiniz vergi türü ile inanç vergisi aynı şeyler değiller.

Diyanetin bütçesi 16,1 milyar TL. 50-60 milyon kişi İslam için inanç vergisi ödese kişi başı yıllık 250-300 TL yapıyor.
Diyanetin bütçesi çok fazla, 16 milyar liralık bir iş yapmıyor. Camii'de bir sıkıntı olduğu zaman mahalle sakinleri yardım toplayarak karşılıyor. Aylık belirli bir miktar ile ihtiyaç sahipleri, okumak isteyip imkanı olmayan çocuklar, kurban kesemeyen vatandaşlar vs karşılanabilir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı