İnsanın yapabilecekleri sınırlı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@BERWAR alevilik bir islam mezhebi. Ama islamın dışladığı kötülediği bir mezhep:) Bu arada söylediğine güldüm cidden çok doğru hatta bir eklemem olacak. 8 milyar insandan 2 milyarı sadece cennete girecekse demekki sen 6 milyar hata yapan bir tanrısın o zaman:) Bence tanrının o dine itiraz etmesi lazım. Siz bana mı dediniz diye:)

Yaşadığımız alemde parmağının kiri kadar bile olmayışımız insanların yapabileceklerinin bu parmak kiri kadar bile olamayacağını gösteriyor bence.

Yaptıklarımız, yapmamız gerekenler, yapmadıklarımız, yapamadıklarımız ve asla yapamayacağımız eylemler nelerdir? Bunların tespitini yapmalıyız. Sınır bu şekilde ortaya çıkar. Bunu tanrıya eşdeğer olmakla bağlantılandırmak biraz abes.

Bu gecelik bu kadar yeter.:) Keşke önceki mesajlarimda dediğim gibi dincilerin söylediği kadar her şey basit olsaydi dert, tasa, araştırma yapmamiza gerek kalmazdi, inanıyoruz deyip kökten kurtulurduk. Hele bu konulari cahil Müslüman ülkelerde konuşmakta ayrı bir zorluk noktasi.

Hah. İşte bu çok önemli. Günümüz dincileri iman etmeyen bir insanla firavunu aynı cezaya denk görüyor: sonsuz cehennem azabı. Kelime-i şehadet getirmekte bile şehadet ederim ki diyorsun. Neye şehadet ediyorsun peki? Bir peygamber mucizesi gördün mü? Allah'ın peygamberi gönderdiğini nerden biliyorsun? Sadece kutsal kitaplar yeterli mi bunu bilmek için?
Bu güneş, ay, insanın yaratılışı, meyveler, ve kulağındaki pisliğin, tatsız tükürüğünün bile hesabı yapılmış.
Gerçekten sonuç arıyorsan bu kısa yazdıklarımı çok geniş düşünmelisin.

İnsan acizdir; tuvaletini bile tutamaz, uykusuz kalamaz, üşür, acıkır vb. diye gider. Sınırı bu kadar basittir. Allah sonsuzdur, bizi yaratmıştır. Ona düşmanlık edip hayatımızı onunla dalga geçerek, ona küfür ederek, ve resmen onu reddederek yaşarsak, ve belli sınırlarını biliyoruz, yok sayarsak tabi ki haddi aşanları sonsuza kadar cehennemde tutabilir. Tutmayabilir de.

Bakıyorum da hep din adına negatif konular açılıyor, hep çatışma için konu açılıyor. Her zaman sorgulayacağız bu yazım yanlış anlaşılmasın fakat neden dinin bize sunduğu pozitif yönleri hiç konuşulmaz, neden dinin getirdiği güzel ahlak, kişisel gelişim konuşulmaz, neden dinin hayatımıza kattığı güzellikler konuşulmaz ben de bunu hep merak etmişimdir!

Son düzenleme:
Bu güneş, ay, insanın yaratılışı, meyveler, ve kulağındaki pisliğin bile hesabı yapılmış.
Gerçekten sonuç arıyorsan bu kısa yazdıklarımı çok geniş düşünmelisin.

İnsan acizdir; tuvaletini bile tutamaz, uykusuz kalamaz, üşür, acıkır vb. diye gider. Sınırı bu kadar basittir. Allah sonsuzdur, bizi yaratmıştır. Ona düşmanlık edip hayatımızı onunla dalga geçerek, ona küfür ederek, ve resmen onu reddederek yaşarsak, ve belli sınırlarını biliyoruz, yok sayarsak tabi ki haddi aşanları sonsuza kadar cehennemde tutabilir. Tutmayabilir de.

Bakıyorum da hep din adına negatif konular açılıyor, hep çatışma için konu açılıyor. Her zaman sorgulayacağız bu yazım yanlış anlaşılmasın fakat neden dinin bize sunduğu pozitif yönleri hiç konuşulmaz, neden dinin getirdiği güzel ahlak, kişisel gelişim konuşulmaz, neden dinin hayatımıza kattığı güzellikler konuşulmaz ben de bunu hep merak etmişimdir!
Evet bunu ben de merak ediyorum.

@painkiller Geriye kalan 6 milyarın insanin kaderini belirleyen kendisi sonuçta. Islam dininde kader diye bir şey var, ne yapacağımızı biz yapmadan önce yazmıştır söylemi var. Bu geriye kalan insanlar üretim hatasi oluyor.
Burada bir yanlış var. Allah'ın kaderi bilmesi, istediği gibi yazdığı anlamına gelmiyor. Yazan evet o dur fakat burada ince bir çizgi var, bizim çabamızı ve yolumuzu bildiğinden yazmış. Bilmek ayrı belirleyip yazmak ayrı.

Yani ben birşey yazıyorsam bunu benim belirlediğim anlamına gelmez. İşte kaderdeki ince çizgi bu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı