İnsanın yapabilecekleri sınırlı mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu güneş, ay, insanın yaratılışı, meyveler, ve kulağındaki pisliğin bile hesabı yapılmış.
Gerçekten sonuç arıyorsan bu kısa yazdıklarımı çok geniş düşünmelisin.

İnsan acizdir; tuvaletini bile tutamaz, uykusuz kalamaz, üşür, acıkır vb. diye gider. Sınırı bu kadar basittir. Allah sonsuzdur, bizi yaratmıştır. Ona düşmanlık edip hayatımızı onunla dalga geçerek, ona küfür ederek, ve resmen onu reddederek yaşarsak, ve belli sınırlarını biliyoruz, yok sayarsak tabi ki haddi aşanları sonsuza kadar cehennemde tutabilir. Tutmayabilir de.

Bakıyorum da hep din adına negatif konular açılıyor, hep çatışma için konu açılıyor. Her zaman sorgulayacağız bu yazım yanlış anlaşılmasın fakat neden dinin bize sunduğu pozitif yönleri hiç konuşulmaz, neden dinin getirdiği güzel ahlak, kişisel gelişim konuşulmaz, neden dinin hayatımıza kattığı güzellikler konuşulmaz ben de bunu hep merak etmişimdir!
Arkadaşa katılıyorum. Felsefi başlık altında bir konu açılıp iş islam düşmanlığına nasıl geliyor anlamıyorum. Ayrıca islamı nerelerden hangi kitaplartan okuyup öğreniyosunuz merak ediyorum. Sizin anlattığınız islamı ben bilmiyorum.

Konu aslında çok komik, dünyada insan için kullanılan sonsuz ve sınırsız kelimesi bile bana gerçekten çok komik ve cahilce geliyor.

@ulutan Kaderi sen belirleyebiliyorsun orasi doğru inkar ettiğimiz yok. Kamer 49. ayete bak. Kader ile ilgili farkli ekollerde var

Dediğin şeylerin hiçbirinin hesabi yapilmamis bu bir, klasik cümlelerini birakin. Evren ve dünya kaoslarla dolu bir yer.

Sonsuzdur ve seni yarattığına dair hiçbir kanit yok. Bir şey seni yaratıyorsa seni yaratan varlığında yaratıcısı olmasi gerekiyor, bu mantığa göre hiçbir şey yoktan var olmuyorsa yaratanda yoktan var olamaz. Sonsuz, kudret sahibi diyerek kendinizi haklı çıkaramazsınız.

Ahlakli ve iyi bir insan olmak için dine ihtiyaç yok. Din neden hep kötüleniyor sebebi basit öldürülme yüzünden. Iyi bir insan olmak için önce vicdan gerekli.

Insanin yaratılışında bir denge yok, insan DNA'sının %96'si hurda DNA'dir. Yani atalarimizdan kalan işlevsel olmayan genlerden oluşan DNA. Insan muazzam bir yaratılışa sahip olsaydi bu kadar hastalik olmazdi. Bunlar hep imtihan diyerekte gecistiremezsiniz. Erkekte meme organı körelmiş organdir hiçbir işe yaramaz ama buna rağmen erkeklerde meme kanseri olabiliyor. Bir yaratıcı işe yaramayan bir organ yapip ölüme sebebiyet vermesi ne kadar mantikli?

Insan DNA'sinda %2-4 arasinda Neandertal geni var, Neandertal ve Insan dediğimiz Homo Sapiens tamamen farkli bir tür. Şempanze ile Insanin DNA'sinin %98,5 ayni, bunlar nasıl oluyor açıklayın bakalim ne diyeceksiniz? Bizim verebileceğimiz cevap var sizlerin var mi?

@Nullo Yine gerçek Islam bu değil diyen bir bilgisiz çıktı kitabindan okuyoruz sen kendin okumamissin okuyanlara da yanlış diyorsunuz deme hakkiniz yoktur.

En büyük cahillik asil evrimi reddetmektir, gerçekler sabittir değişmez, istediğiniz kadar inkar edin kendinizi avutun gerçekler değişmeyecek. Siz bunu inkar ederek evrim yanlislanmiyor evrimi çürütün bakalim çürüten olmadi daha.

Evrim, Islam coğrafyası dışında hiçbir yerde tartışma konusu bile edilmiyor o kadar ki sağlam temel dayanaklari var.

Sizin temel dayanağıniz sadece bir kitap, en acinasi halinizde bu kitabi okumayip yorum yapmaniz, burada yorum yapanlar Kuran okumasaydi böyle konuşamazdı. Ortada bir din düşmanlığı yok kitapta ne yaziyorsa onu diyoruz kitabi okumamış kişi gelmiş bize bunu nerede okudunuz gerçek Islam bu değil diyor.

Son düzenleme:
İfade özgürlüğü bu gibi konularda olmalı mı bilmiyorum.
Ne demek istediğinizi anlayamadım.
@BERWAR tanrı olgusu insanın aklının yetmediği yerlerde oluşur zaten. İlk çağlarda gök gürüldediğinde tanrı kızdı bize derlerdi sonra Zeus olurdu o:) Tanrının aşırı ciddiye alındığı bölgeleri şiddetin ve kanın en çok olduğu bölgeler haline geliyor. "Yaradılanı severiz yaradandan ötürü" lafını duymuşsundur. Peki kadınları o yaradan yaratmadı mı? Neden bir tek saç teli açık diye taşlayarak öldürüyorsun yaradanının yarattığını? Ben açıkçası dünyada da en akıllı varlık olduğumuzu düşünmüyorum. Yani belki bunun adı en işlevsel olan canlı olabiliriz gibi geliyor bana.

Büyük patlama teorisinin en büyük sorunu öncesini göremiyor. Yani teknolojimiz şu an yetmiyor buna. Cern'deki parçacık çarpıştırma deneyleri ile bu çözülmeye çalışılıyor ama göreceğiz bakalım artık. Bak bunu önceki bir konuda da yazmıştım tekrar yazıyorum. Zamanında Zeus'a inanmayanlar sokaklarda kırbaçlanırdı çarmıha gerilirdi. Bugün Zeus sadece bir Hollywood karakteri. Bugün tanrıya inanmayanlar sokaklarda kırbaçlanıyor öldürülüyor. Peki ya yarın iş aynı sonuca varırsa? Yani insan aklı sınırlı olduğundan çözemediği şeylere "takdir-i ilahi" demeyi seçiyor maalesef:)

Yanlış anlama beni dostum ama islam dinini en çağdaş yaşayanlar alevi vatandaşlardır. Kadın da erkek de birdir. Cem evlereinde hepsine yer vardır yemek vardır selam vardır. Kadına bir küfürmüş gibi yaklaşmazlar. En sevdiğim ve beğendiğim ise her cem evinde mutlaka bir Türk bayrağı ve Atatürk posteri bulunması ve duacı olmalarıdır.
Estağfurullah, niye yanlış anlayayım? Yazdıklarınız beni çok mutlu etti.

Bu güneş, ay, insanın yaratılışı, meyveler, ve kulağındaki pisliğin, tatsız tükürüğünün bile hesabı yapılmış.
Gerçekten sonuç arıyorsan bu kısa yazdıklarımı çok geniş düşünmelisin.

İnsan acizdir; tuvaletini bile tutamaz, uykusuz kalamaz, üşür, acıkır vb. diye gider. Sınırı bu kadar basittir. Allah sonsuzdur, bizi yaratmıştır. Ona düşmanlık edip hayatımızı onunla dalga geçerek, ona küfür ederek, ve resmen onu reddederek yaşarsak, ve belli sınırlarını biliyoruz, yok sayarsak tabi ki haddi aşanları sonsuza kadar cehennemde tutabilir. Tutmayabilir de.

Bakıyorum da hep din adına negatif konular açılıyor, hep çatışma için konu açılıyor. Her zaman sorgulayacağız bu yazım yanlış anlaşılmasın fakat neden dinin bize sunduğu pozitif yönleri hiç konuşulmaz, neden dinin getirdiği güzel ahlak, kişisel gelişim konuşulmaz, neden dinin hayatımıza kattığı güzellikler konuşulmaz ben de bunu hep merak etmişimdir!
Bir insanın hayatı zorluklar içindeyse o insan Allah'tan nefret eder. Çin gibi zorlu yaşamın bulunduğu ülkelerde büyük oranda ateist vardır. Sen Türkiyede doğdun ve belli ki hayatın onlara göre çok daha kolay. Bu durumda tabi Allah'a şükredersin.

Evreni incelemiyorsun sadece göz atıyorsun. İncelesen anlayacaksın kaos içinde olduğunu. Ayrıca bir insanın Tanrı'yı reddetmesi mantıklı bir şey çünkû Tanrı beni yaratan yoktur diyor bunun anlamı bir şeyi yaratan olması gerekmiyor. Bu durumda insanın ateist olması tamamen akla uygun.

Bir insan istediği kadar Allah'ı inkâr etsin hayır, eğer Allah adaletten bahsediyorsa sonsuz cehenneme atamaz. Kendini gizleyen o. Kaos içinde bir dünya yaratan o. Kimi neyi atıyor acaba?
Arkadaşa katılıyorum. Felsefi başlık altında bir konu açılıp iş islam düşmanlığına nasıl geliyor anlamıyorum. Ayrıca islamı nerelerden hangi kitaplartan okuyup öğreniyosunuz merak ediyorum. Sizin anlattığınız islamı ben bilmiyorum.
Demek ki Kur'an'ın türkçesini okumuyorsunuz.

Bir insanın hayatı zorluklar içindeyse o insan Allah'tan nefret eder. Çin gibi zorlu yaşamın bulunduğu ülkelerde büyük oranda ateist vardır. Sen Türkiyede doğdun ve belli ki hayatın onlara göre çok daha kolay. Bu durumda tabi Allah'a şükredersin.

Evreni incelemiyorsun sadece göz atıyorsun. İncelesen anlayacaksın kaos içinde olduğunu. Ayrıca bir insanın Tanrı'yı reddetmesi mantıklı bir şey çünkû Tanrı beni yaratan yoktur diyor bunun anlamı bir şeyi yaratan olması gerekmiyor. Bu durumda insanın ateist olması tamamen akla uygun.

Bir insan istediği kadar Allah'ı inkâr etsin hayır, eğer Allah adaletten bahsediyorsa sonsuz cehenneme atamaz. Kendini gizleyen o. Kaos içinde bir dünya yaratan o. Kimi neyi atıyor acaba?

Demek ki Kur'an'ın türkçesini okumuyorsunuz.
Dünya, sınırlarını çok çok zorlayan insanlar yüzünden bu halde. Bir çiçeği misal verebilirim. Tanrı yaratmış ve güzel kokular saçıyor. Sınırları belli ve dışına çıkamıyor. Çünkü iradesi yok. İnsanlarda bulunan zihin ve irade, sınırları özgür bırakmakta.

Dünya, sınırlarını çok çok zorlayan insanlar yüzünden bu halde. Bir çiçeği misal verebilirim. Tanrı yaratmış ve güzel kokular saçıyor. Sınırları belli ve dışına çıkamıyor. Çünkü iradesi yok. İnsanlarda bulunan zihin ve irade, sınırları özgür bırakmakta.
O zaman insanlar Tanrı makamına ulaşabilecek kadar yükselebilir?

O zaman insanlar Tanrı makamına ulaşabilecek kadar yükselebilir?
Zihinsel olarak belki. Çünkü zihninde nasıl bir tanri-yaratici bulunduğu hakkında fikrim yok. Fakat fiziksel olarak bunu kendin de biliyorsun zaten. Yorumuna verdiğim cevap için, sorman gereken soru bu değildi. Zaten soru çok saçma. Tanrı olmadığını düşünüp, Tanrı makamına gelmekten bahsetmek?

Zihinsel olarak belki. Çünkü zihninde nasıl bir tanri-yaratici bulunduğu hakkında fikrim yok. Fakat fiziksel olarak bunu kendin de biliyorsun zaten. Yorumuna verdiğim cevap için, sorman gereken soru bu değildi. Zaten soru çok saçma. Tanrı olmadığını düşünüp, Tanrı makamına gelmekten bahsetmek?
Tanrı inancım olmadığını nerden biliyorsunuz? Ben böyle bir şey söylemedim. Ben Tanrıya inanıyorum.

Ayrıca bir insanın Tanrı'yı reddetmesi mantıklı bir şey çünkû Tanrı beni yaratan yoktur diyor bunun anlamı bir şeyi yaratan olması gerekmiyor. Bu durumda insanın ateist olması tamamen akla uygun.
Buradan inanmadığınızı düşünmüştüm. Kusura bakmayın.

Tanrı makamı tam olarak nedir? Kafanızda canlanan tanrı profilinden bahsedebilir misiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı