İnsanları İdam Etmek Kötü Bi' Şey

Bu gibi -tecavüzcü veya her neyse- yaratıklara idam cezası ödül olur. Cezaevi şartlarının sertleştirilmesi şart.

Şimdi tartışmaya yol açabilir ama vakti geldiğinde yönetimdeki insanların bunu kendi lehine kullanacaklarını düşündüğüm için gelmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunu kendi lehine kullanmazlarsa ise yine tavsiye etmiyorum, çünkü bu bir tür cinayet olur. Ben olsam direk olarak eziyet edilecek bölgeler açardım. Ya da onların gücünden yararlanıp onları sömürürdüm. Örneğin 0 TL maaşla bina yaptırırdım gibi gibi.

Neymiş, idam gelsinmiş. Gülüyorum sadece buna. Yok efendim ben zaten her suça gelsin demiyorum sadece tecavüze idam istiyorum diyen neredeyse bir milyon insan change.org'da imza toplamış. Toplum baskısı ile yasa mı çıkaracaksınız? Hadi diyelim düzen bu şekilde işlemeye başladı, 3 ay sonra vatan hainlerine idam istiyoruz asın şerefsizleri diyenler türemeyecek mi? Bir kadına hainlik yapmak bu ülkeye hainlik yapmaktan daha mı kötü cezası daha ağır diyenler türemeyecek mi? Onların da mı sesine kulak vereceksiniz?
Bundan 2 yıl öncesine kadar vatan hainliği ila itam ettiğiniz askerlerin hepsini asacak mısınız? Vatan hainiydi sonuçta onlar o ara sizin gözünüzde, ne oldu da kahraman diyorsunuz şimdi bu insanlara? Tarafsız yargılama mı yapıyoruz da geri dönüşü olmayan bir ceza istiyorsunuz bu ülkeye? Bu olay düşündüğünüz kadar basit değil yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim.

İş ailede bitiyor.

55 yaşındaki adam hiç 10 yaşında olmadı mı?

Bilmediğimiz, görmediğimiz sayısız tacizci veya tecavüz girişiminde bulunan çocuklar var. Bu çocuklar minimum 8 yaşında.

Amaç ne? Tecavüzü bitirmek değil mi? Evet, tecavüzü bitirmek.

Düşünmemiz gereken şey, "Tecavüzcü adamın cezası ne olsun" yerine, "Tecavüzcü adam diye bir şey olmasın" olmalı.

Eğitilmediği sürece insanlar 10 yaşındayken bile taciz ve tecavüz girişiminde bulunabiliyor.

Ama dediğim gibi "Tecavüzünün cezası ne olsun?" sorusunun cevabı belli, bence. Göz göre göre bir insanın hayatını silemeyiz. "İdam" hiçbir zaman kusursuz olamaz. Hep bir kopukluk, eksilme içinde ilerleyecek bir sistem. Suçsuz yere hapse girip, yıllar sonra suçsuzluğu anlaşılan, suçsuz yere idam edilip, yıllar sonra suçsuzluğu anlaşılan SAYISIZ insan var. "Zaten masum ise öldükten sonra cennette gidecektir." kafasıyla hiçbir yere varamayız, hiçbir şekilde adalet sağlayamayız.

Esas önemli olan konu, "Tecavüzcü olmasın." konusudur.

Yukarıda dediğim gibi, aileler çocuklarıyla ilgilenmezse, başıboş bir nesil yetişirse tecavüz artmaya devam edecektir.

Arkadaşlar lütfen bakın. En basit örnek. Elon Musk gibi önemli bir yatırımcı hâlâ idamın uygulandığı bir ülkeye yatırım yapmak için gelir mi?
Turizmi de kötü etkiler, ekonomiyi de. Ayrıca Avrupa ülkesi olmaktan çıkarız. Ne kadar Avrupa ülkesi sayılıyoruz tartışılır ama hiç yoktan iyidir. Ya da Nintendo gelir mi? Batılı insanlar için geride kalmış İran ve/veya Suriye'den fark olmaz. Yani onların gözünde. Bir de sosyal medya üzerinden o kadar laf atılır ki inanılmaz.
Tam anlatamadım ama gerek ekonomi, gerek turizm, gerek ise batılı ülkelerin gözlerinden iyice düşeriz. Bu bizim için iyi olmaz. En iyi ve tek yol daha çocukluktan başlayan iyi bir eğitim ve ağır cezalar, idam değil. Babam hakim (Hekim ya da hakem değil, hakim.) ve o da savunmuyor ki idamı. Ki ülkenin geleceğini düşünen birisinin bunu desteklemesi cidden saçmalık olur.

Bu arada Elon Musk ülkemize geldi.

Güzel şeylere değinmişsiniz evet ama daha ülkemizde çektikleri filmlerde bile Ortadoğu imajı çizmiyor mu bu saygısını kazanmaya çalıştığımız ülkeler veya bizi hiç avrupa ülkesi olarak gördüler mi? Arkadaşlar biz ne Asyalı olabildik ne Avrupalı. Her şey gibi bu da garip. "Avrasya" Tabi ki suçu her ne olursa olsun bir insanın yaşamının bir başka insan tarafından sonlandırılmasına karşıyım . Fakat maalesef hala birçok suç cezasız kalıyor. Keşke her şeyimiz devşirme olmasaydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı