iPhone 7 hala alınır mı?

@M50B28
iPhone 7 32GB versiyonu, sene başında amazon.com.tr sitesinde indirim* yakalayıp 3,180₺ ödeyerek aldım.
2011'den bu yana çeşitli markaların android telefonlarını kullandım, son kullandığım telefon Huawei P10 du.

iPhone 7 kullandığım geçen zaman zarfında, akıcılıktan ve basit multi-tasking özelliklerinden çok memnun kaldım.
Mesela Instagram'da Technopat'ın bir story'sine yorum atmak istiyorsun cümleye giriş yaptın diyelim, bir şeyi unuttun ve home tuşuna basıp Safari'ye girdin Google'dan edinmen gereken bilgiyi öğrendin, home tuşu ile geri Instagram'a dönerek cümlene kaldığın yerden devam edebiliyorsun.

Bu söylediğim basit örnek çok sıradan gelebilir, Android tarafında hiç göremediğim tecrübe edemediğim bir olay.
Android muhtemelen sayfayı yeniler, yazdığında uçar giderdi.

Depolama sorunundan bahseden arkadaşlar için de şöyle örnek verebilirim, sosyal medyada özellikle Instagram'da çok dolaştığım halde toplam kapladığı alan 200MB'ı geçmiyor. Spotify'da 100 küsür müzik offline olarak kayıtlı ve onunda kapladığı alan 1GB'ın biraz üzerinde. Alışveriş uygulamaları, eğlencelik bir kaç basit uygulama oyun derken toplamda bana boş olarak 20GB alan kalıyor.

Konuda bahsedilmeyen bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum, çok fazla aksesuar bulabiliyorsun, telefonu aldığımdan beri aliexpress üzerinden bir sürü değişik ucuz kap siparişi verdim (görmemişin iPhone'u olmuş hesabı 😅) şarj kabloları aldım yedek bulunsun diye.

Android'in kendine göre öne çıkan yanları var fakat işletim sisteminin özgür yapısına gölge düşüren bazı sinsi markalarda var ne yazık ki. Misal, rehberde bile reklam gösteren marka gibi.

Uzun lafın kısası: Alınır, bol ucuz aksesuar var, uzun süre de kullanılır.
Ya ben de galiba sırf şu iPhone merakımı gidermek için alacağım gibi duruyor. Yorum için teşekkür ederim hafiften Android'lere kaymıştım fiyatları da uygun diye ancak böyle yorumlar da çok hoş doğrusu. Bir delilik yapıp iPhone 7 alacağım sanırım. :D

@M50B28
iPhone 7 32GB versiyonu, sene başında amazon.com.tr sitesinde indirim* yakalayıp 3,180₺ ödeyerek aldım.
2011'den bu yana çeşitli markaların android telefonlarını kullandım, son kullandığım telefon Huawei P10 du.

iPhone 7 kullandığım geçen zaman zarfında, akıcılıktan ve basit multi-tasking özelliklerinden çok memnun kaldım.
Mesela Instagram'da Technopat'ın bir story'sine yorum atmak istiyorsun cümleye giriş yaptın diyelim, bir şeyi unuttun ve home tuşuna basıp Safari'ye girdin Google'dan edinmen gereken bilgiyi öğrendin, home tuşu ile geri Instagram'a dönerek cümlene kaldığın yerden devam edebiliyorsun.

Bu söylediğim basit örnek çok sıradan gelebilir, Android tarafında hiç göremediğim tecrübe edemediğim bir olay.
Android muhtemelen sayfayı yeniler, yazdığında uçar giderdi.

Depolama sorunundan bahseden arkadaşlar için de şöyle örnek verebilirim, sosyal medyada özellikle Instagram'da çok dolaştığım halde toplam kapladığı alan 200MB'ı geçmiyor. Spotify'da 100 küsür müzik offline olarak kayıtlı ve onunda kapladığı alan 1GB'ın biraz üzerinde. Alışveriş uygulamaları, eğlencelik bir kaç basit uygulama oyun derken toplamda bana boş olarak 20GB alan kalıyor.

Konuda bahsedilmeyen bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum, çok fazla aksesuar bulabiliyorsun, telefonu aldığımdan beri aliexpress üzerinden bir sürü değişik ucuz kap siparişi verdim (görmemişin iPhone'u olmuş hesabı 😅) şarj kabloları aldım yedek bulunsun diye.

Android'in kendine göre öne çıkan yanları var fakat işletim sisteminin özgür yapısına gölge düşüren bazı sinsi markalarda var ne yazık ki. Misal, rehberde bile reklam gösteren marka gibi.

Uzun lafın kısası: Alınır, bol ucuz aksesuar var, uzun süre de kullanılır.
Bahsettiğiniz arka planda uygulama çalıştırma olayı 6GB Ram'e sahip Android cihazlarda daha iyi oluyor. 6 GB Ramli telefonumda bir sürü uygulamayı kapanmadan çalıştırabiliyorum. Zaten iPhone fiyatlarındaki bütün amiral gemiler artık 6GB ve üstü RAM'e sahip.

Bahsettiğiniz arka planda uygulama çalıştırma olayı 6GB Ram'e sahip Android cihazlarda daha iyi oluyor. 6 GB Ramli telefonumda bir sürü uygulamayı kapanmadan çalıştırabiliyorum. Zaten iPhone fiyatlarındaki bütün amiral gemiler artık 6GB ve üstü RAM'e sahip.

Huawei P10'dan önce kullandığım telefonda Xperia Z3 Compact'tı yani dönemine göre ucuz bir telefon değildi ama örnek verdiğim basit özellik onda da çalışmamıştı. Bunun nedeni yazılımın temeli ve API farklılığı olabilir.
Ben basitçe, kendim anlayıp anlatabildiğim kadar açıklamaya çalıştım.

LG Q7 ThinQ, Xiaomi PocoPhone F1, LG V30 Plus, Mi MIX 2S ve Meizu 16th önerebilirim. İphone 6S Plus ve ondan önceki telefonlar artık büyük IOS güncellemesi almıyor. Bunu da düşünerek telefon almanızı öneririm.
İphone 5S bile halen Güncelleme alıyor. 6S in ortalama 2 yıl süresi var daha bence daha fazla bile alabilir çünkü donanım olarak 7 ile arasında pek fark yok.
Neden iPhone? mantıksız o telefona 3300 TL vermek. Güncelleme ile GB kapasitesi dahada düşecek düzgün kullanmayacaksınız. Arkadaşımda var ekstra aylık ücret verip GB depolama satın alıyor siz düşünün.. iPhone almak istiyorsanız daha yüksek model tercih edin, size tavsiye android telefon almanız. Mi8, s9+, p20 pro gibi modelleri tercih etmeniz sizin için çok daha avantajlı olur.
256 GB'a kadar iphone 7 modelleri var.
Neden alınır ?
Sistem çok daha kararlı çalışıyor.
3-4 yıl sonra bile donma kasma olmuyor.
Programlar hata verip kapanmıyor.
Uzun yıllar güncelleme alıyor.
Kamerası kaliteli
Tuğla gibi değil, rahat taşınıyor
İşlemcisi güçlü IOS nedeniyle daha performanslı.
1800 Mah'a rağmen şarjı iki kat büyük pilli Android telefonlar kadar gidiyor. Avantajı Powerbank ile daha fazla dolum yapılıyor.
Parça sorunu yok, garanti bittikten sonra destek veren yüzlerce firma var.
İkinci elde değer kaybetmiyor. Android telefonların ikinci eli yok 1 yıldan sonra.

Bu nedenle alınır.

Son düzenleme:
Herkese cevaplarınız için teşekkürler. Araştırma aşamasındayken babam Huawei P20 Lite ile çıkagelmiş. Şimdilik bunu kullanıyorum fena değil gibi ancak bir kere daha anladım büyük ekran bana göre değilmiş. :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı