IPS ve 75 Hz vs 144Hz

bloudosia

Kilopat
Merhaba, 144 Hz IPS Monitör olarak sadece LC24FG70FQMXUF bulabilmiştim, o da bir sitede uygun fiyata satıldı, başka da bulamadım.

i3 8100 + GTX 1060 3 GB sistemde sizce hangisi daha iyi olur? Ayrıca 2000 TL bütçem var, Curved olması iyi mi olur kötü mü?

Son olarak, bolca oyun oynuyorum. Saatlerce açık kalıyor bilgisayarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 75 Hz IPS monitör tercih etmelisin. CS:GO, LoL, R6 gibi oyunlar dışında 144 FPS alamazsınız, o yüzden çoğu oyunu 60-75 FPS gibi değerlerde oynayacağınız için 144 Hz'in bir mantığı olmaz. Şu resmi de şöyle bırakayım:

va-ips-tn.jpeg

Son düzenleme:
144 Hz almayın eğer CS:GO veya LoL oynamıyorsanız. Çoğu güncel oyunda 75 FPS üstünü alamayacaksınız o kartla çünkü. 75 Hz güzel bir monitör alınız, kendinizi de zora sokmayınız derim, 2.000 liranız varsa hepsini harcamaya gerek yok :)

IPS ve CURVED monitörler kanımca oyun için uygun değil. 1ms 144hz herhangi bir model monitör alınabilir.

IPS ve CURVED neden oyun için uygun değil kannızca? Merak ettim.

BenQ veya Asus'un 1ms 144hz FreeSync'li 2klı monitörleri var onlara bak.

2k kaldırabileceğini sanmıyorum sistemimin.

Bence 75 Hz IPS monitör tercih etmelisin. CS:GO, LoL, R6 gibi oyunlar dışında 144 FPS alamazsınız, o yüzden çoğu oyunu 60-75 FPS gibi değerlerde oynayacağınız için 144 Hz'in bir mantığı olmaz. Şu resmi de şöyle bırakayım:

Eki Görüntüle 329601

Bayağı bir arada kaldım vallahi.

144 Hz almayın eğer CS:GO veya LoL oynamıyorsanız. Çoğu güncel oyunda 75 FPS üstünü alamayacaksınız o kartla çünkü. 75 Hz güzel bir monitör alınız, kendinizi de zora sokmayınız derim, 2.000 liranız varsa hepsini harcamaya gerek yok :)

LoL ana oyunum gibi bir şey diyebilirim ama 144 Hz'den vazgeçmeye değer mi bilemedim.

O model IPS değil. SVA panel. Oyun için gayet uygundur. Rekabetçi oyunlar için 144 Hz almaya değer. Panel kalitesinden vazgeçip vazgeçmemek oynadığınız oyun türlerine bağlı. Ayrıca 144 Hz alsanız bile kaliteli panelden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Acer 23.6" ED242QRAbidpx 1920x1080 4ms 144Hz HDMI / DVI / DP Full HD Freesync Curved Monitör

VA panel hayat kurtarır.

VA panel vs hiç bilmiyorum, kısaca anlatır mısınız? :( Ayrıca 1ms olursa daha iyi olur sanki.

VA panel TN ile IPS arasında genellikle fiyat/performans olarak hayat kurtaran bir panel türü. Kalite olarak IPS kadar kaliteli değil ama bir altı diyebiliriz. Farklarına çok girerek kafa karıştırmayayım. Ms olayına kafayı takmayın. 5 ms'den düşük olması sizin için yeterli. Muhtemelen ms'nin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz hatta yanlış biliyorsunuz. Aradaki farkı anlamak için gözünüzle sürekli kılı kırk yararak bakmalısınız ekrana. Diğer etkenlere göre daha az önemli ms olayı. Sizin bakmanız gereken en temel iki şey panel kalitesi ve yenileme hızı.

VA panel TN ile IPS arasında genellikle fiyat/performans olarak hayat kurtaran bir panel türü. Kalite olarak IPS kadar kaliteli değil ama bir altı diyebiliriz. Farklarına çok girerek kafa karıştırmayayım. Ms olayına kafayı takmayın. 5 ms'den düşük olması sizin için yeterli. Muhtemelen ms'nin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz hatta yanlış biliyorsunuz. Aradaki farkı anlamak için gözünüzle sürekli kılı kırk yararak bakmalısınız ekrana.

Peki VA panel 1 ms önerebilir misiniz? Bu modeli aldım bir kenara.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı