İskoçya bir ülke midir? Yoksa Birleşik Krallığa bağlı bir eyalet mi?

engin beyefendi

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
Bunu merak ediyorum çünkü bazıları kurucu ülkelerdendir ve ülkedir diyor. Tamam kurucu ülke olduğunu biliyorum ama bazı kaynaklarda İngiltere ve diğerleri gibi Birleşik Krallığa bağlı bir eyalet deniyor. 2023 sonuna doğru bağımsız olacak gibi şeyler falan dönüyordu en son. Başka bir sorum daha var. Tahttaki kişide değişti, sizce bağımsız olurlar mı?

İçişlerinde ayrı dışişlerinde Birleşik Krallığa bağlı bir ülkedir. Büyük bir olay olmadıkça Birleşik Krallık İskoçya'ya içişlerinde karışmaz.

Amerika eyalet sistemine benzetmek doğru olur bence.

Bağımsız olacaklarını da sanmıyorum. Bağımsız olmaları bence zararlarına olur.

İçişlerinde ayrı dışişlerinde Birleşik Krallığa bağlı bir ülkedir. Büyük bir olay olmadıkça Birleşik Krallık İskoçya'ya içişlerinde karışmaz.
Umarım 2023 sonu ayrılır. En son referandum olayları dönüyordu.

@ege2e O zaman şöyle demek doğru mu?

İskoçya bir ülke olmasına rağmen, Birleşik Krallık'a aittir.
8cc0c525b6505111243c8d0ac486ce9c.jpg

Bunu merak ediyorum çünkü bazıları kurucu ülkelerdendir ve ülkedir diyor. Tamam kurucu ülke olduğunu biliyorum ama bazı kaynaklarda İngiltere ve diğerleri gibi birleşik krallığa bağlı bir eyalet deniyor. 2023 sonuna doğru bağımsız olacak gibi şeyler falan dönüyordu en son. Başka bir sorum daha var. Tahttaki kişide değişti, sizce bağımsız olurlar mı?

Hocam iskoçya birleşik krallığa mensup bir devlettir. Türkçede kafa karıştıran konu şu eyalet kelimesi ile devlet kelimesini bazen aynı anlamda kullanıyor olmamız. Mesela united state of america yı Amerika birleşik devletleri diye çevirirken ona mensup olan devletlere eyalet dememiz gibi.

Hocam iskoçya birleşik krallığa mensup bir devlettir. Türkçede kafa karıştıran konu şu eyalet kelimesi ile devlet kelimesini bazen aynı anlamda kullanıyor olmamız. Mesela united state of america yı Amerika birleşik devletleri diye çevirirken ona mensup olan devletlere eyalet dememiz gibi.
Geçen gün biriyle bunu tartışmasını yaptım da iş yerinde, bir sorayım dedim. Daha kendi memleketini tanımıyor dedi bana, şaka gibi. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı