İsrail'e uygulanan boykot ne kadar faydalı?

Faydalı olduğunu pek düşünmüyorum. Tepki için bu tarz hareketler anca büyük pazarlarda ses getirir. Sen bırak büyük pazar olmayı İsrail'in son 10-15 yılda ki en büyük iç pazar tedarikçilerindensin. Ariel, kola muhabbetleri yapılana kadar İsrail'e gönderilen demir, çelik ihracatından bahsetsek çok daha faydalı olabilirdi ama yine halk en kolay olanı yapıyor. Savaşın şiddetti azaldıkça bu boykot işleri de unutulur gider, daha önce aynı şeyi gördük.

Arkadaşlar işe yarıyor veya yaramıyor önemli olan bu zülme destek vermemek. Bu noktada adamların önemsediği tek şey para. Dolayısıyla senin benim aldığım ürünlerle bu adamlar besleniyorlar ve Müslümanlara zülmediyorlar. Göz göre göre buna dolaylı yoldan ortak olmak istemiyorsan elinden geleni en iyi şekilde yapmalısın. İnanan dostlarım şunu çok iyi biliyorlar ki yarın mahşerde Allah'a karşı bu konuda hesap vereceğiz. Bunu düşünerek hareket etmek zorundayız. Benim inancım yok diyen kişilere de şunu söyleyeceğim bu bir insanlık meselesi aynı zamanda. İnsanî duyguları olan herkes bu konuda mazlumun yanında olur olmalıdır da. Yaşananlar normal değil ve hiç kimse bu durumda olmamalı. Sadece gazze için değil haksızlık ve zülmün olduğu her yer için bu geçerli. Bugün Gazze'de olanlar ayyuka çıkmış ve bastırılmaya çalışılan bir konu. Bu konuda herkes elinden geleni yapmak durumda en azından vicdanı ve insanlığı hala yerinde olan kişiler için bu böyle.

14 milyon vatandaşın yanında dünyanın yüzde 80 sayısına eşit destekçisi var. Meselenin bizlerle değil araplar ile yahudiler arasında geçmesi gerekiyor. Bizde maydonoz olma sanat haline geldi. Başkalarına baba rolü kesmeyi seviyorlar, hem prim. Hemde gündem oluyorlar. Sever bunları siyasal islamcılar.

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum: Etrafımda, bir anda İsrail ürünlerini boykot eden insanlar çıktı. Senelerdir süren bir çatışma neden başından beri boykot etmediler, yoksa ben mi çok tutarsız düşünüyorum? Merak ettiğim için soruyorum, bilginiz varsa cevap verin.
Boş işler. PCdeki işlemciler Intel ve AMD bile Israil ortaklı. Yani kısaca herşeyimiz Israil.

Mesele dostluk düşmanlık olmamalı. Orda yeni doğmuş kaç tane bebek öldü? Bu konu tamamen vicdana dayalı bence
Ne zamanki dünyada ölen bütün bebekler için ses çıkartırsak anca bişeyler olur. Yoksa Filistinde bek ölür müslümanlar ses verir. Diğer tarafta hiristiyan bebekler ölür müslümanların umurunda olmaz. O yüzden biyere varılmaz. Dürüst olup insanlar öldüğünde hep beraber ses vermeliyiz!

Son düzenleme:
Ne zamanki dünyada ölen bütün bebekler için ses çıkartırsak anca bir şeyler olur. Yoksafilistinde bek ölür Müslüman'lar ses verir. Diğer tarafta Hristiyan bebekler ölür Müslüman'ların umurunda olmaz. O yüzden bir yere varılmaz. Dürüst olup insanlar öldüğünde hep beraber ses vermeliyiz!

Bu dediklerine karşı değilim ki. Suçlu da olsa masum da, Müslim ya da gayri müslim da olsa hiçbir bebek katledilmemeli.

Bu dediklerine karşı değilim ki. Suçlu da olsa masum da, Müslim ya da gayri müslim da olsa hiçbir bebek katledilmemeli.
Ama öyle olmuyor işte. Müslüman olmayan insanlar katledildiğinde Islam dünyasından bir ses, bir protesto duydun mu? Ben hiç görmedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bak mesela burda aklı başında insanlar Israili batıda protesto ediyor.

Suudi arabistan yemende her gün çocukaları katlediyor. Sen hiç müslüman bir ülkenin sesini çıkardığını duydun mu?

Son düzenleme:
Ama öyle olmuyor işte. Müslüman olmayan insanlar katledildiğinde Islam dünyasından bir ses, bir protesto duydun mu? Ben hiç görmedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bak mesela burda aklı başında insanlar Israili batıda protesto ediyor.

Neden müslüman olarak ayrım yapıyorsun? Sadece müslümanlar mı kurtarmalı? Bunun için bir dine gerek yok insan olmak yeterli.. insan ve vicdan sahibi olmak. Müslüman olupta katledilen insanlara ses çıkarmayan otursun Müslümanlığını sorgulasın.

Neden müslüman olarak ayrım yapıyorsun? Sadece müslümanlar mı kurtarmalı? Bunun için bir dine gerek yok insan olmak yeterli.. insan ve vicdan sahibi olmak. Müslüman olupta katledilen insanlara ses çıkarmayan otursun Müslümanlığını sorgulasın.
Aynı şeyi diyoruz işte. Genelde müslümanlar sadece müslümanlar öldürüldüğünde ses çıkartır. Oda çıkarına uygunsa. Ama batıda aklı başında kim varsa dindar veya değil kalkıp sokağa çıkıp herhangi bir savaşı protesto ediyor. Bu Filistin olur, Ukrayna olur neresi olursa olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı