İtopya Kargo ve İade Süreçlerinde Yaşanan Aksaklıklar

Aynen öyle maalesef müşteri hizmetlerinin de çok ilgisiz olduğunu gördüm araştırmam sonucu.Şikayetlerden birinde alıcı siparişinin durumundan memnun olmayınca müşteri hizmetlerini aradığınu söylüyordu.1 saat beklemenin ardından telefondaki bayan beğenmiyorsanız gidin başka yerden alın gibi çirkin bir tavır sergilemiş sanırım ben de hiç muhattap olmayı düşünmüyorum.

Doğru ulaşman imkansız, herkes söylüyor bunu. Elbet göndereceklerdir mecbur sabretmen lazım, şimdi iptal et başka yerden al desem yarın kargoya verecekleri tutar daha fazla beklersin. Dua et de sorunlu bir sistem yollamasınlar. İyi cesaret yalnız böyle bir dönemde İtopya'dan hazır sistem almak 🙃

Merhaba bu mesajı 01/06/2020 saat 01:20'de yazıyorum. İtopya.com sitesinden 26/05/2020 tarihinde 6.765TL değerinde hazır sistem satın aldım. İtopya sitesiyle ilgili yaptığım araştırmalar sonunu güvenli bir site olduğuna kanaat getirdim. Fakat sistemi satın almadan önce hiç şikayetvar.com ve buna benzer şikayet sitelerine bakmamıştım. Bu sitelerde biraz araştırma yaptıktan sonra bu pandemi döneminde (COVID-19) İtopya’nın kargolarda ve iade taleplerini gerçekleştirmede ciddi sorunlar yaşadığını fark ettim. Genellikle insanların ürünleri satın aldıktan sonra iptal etmekte sıkıntı yaşadıklarını ve paralarını geri almada zorluklar yaşadıklarını gördüm. Aynı şekilde sitede yazan “tekli parçalar 3 iş günü içinde, montaj isteyen hazır sistemler 7 iş günü içinde kargoya verilir” yazısının bir şey anlam ifade etmediği ve kargoların söylenilen süre zarfı içerisinde kargoya verilmediği ile ilgili şikayetler de gördüm. Ben de iki hafta önce kendi bilgisayarımı sattım ve İtopya’dan yeni bilgisayar siparişimi verdim. Şu an elimde kullanacak bilgisayarım olmadığı için acil bilgisayara ihtiyacım var. Umarım bu hafta içi teslim alabilirim. Satın almadan önce eğer zamanında gelmezse iade ederim diye düşünüyordum fakat belli ki iadeyi gerçekleştirmek de kargonun gelmesi kadar uzun sürecek. Bu pandemi döneminde İtopya’dan ürün alan varsa acaba kaç günde eline ulaştığını söylebilirse çok memnun olurum.
27/05/2020 15:05:42 tarihinde Corsair VS Serisi VS550 550W 80PLUS PSU | ITOPYA
satın aldım ve ben satın aldığımda 382 TL'idi. İtopya hakkında bu sıralar çok fazla şikayet görüyorum. Baktığımda en çok gördüğüm şikayet, müşteri hizmetlerinde yaklaşık 1 saat bekleyip telefonun yüzüne kapatılması. Ayrıca kargosunun 2 hafta sonra geldiğini iddia eden müşteriler de var. Bunların doğruluk payı bu kadar şikayet olduğuna göre yüksek. Benim siparişime gelirsek hala "ürünleriniz hazırlanıyor!" şeklinde gözüküyor. Evet, ben sipariş vereli çok olmadı. Ama ben ay başında tatile gideceğim ve bir kez gitme şansım var. O arabayı kaçırırsam 3 ay Ankara'da kalacağım. Ankara'da ki evimde ben gitsem de ailemin ürünü teslim alma imkanı var. Ama ben satın aldığım ürünü görmek istiyorum ve en çok korktuğum şey kargomun 2 hafta gibi bir süre içinde gelmesi. Arkadaşlar eğer alışveriş yapacaksanız size tavsiyem. Mediamarkt ve incehesap. Gerçekten siparişinize göre 3-4 gün içinde elinize ulaştırabilen mağazalar bunlar. Ama özellikle incehesap sitesini tavsiye ederim. Çünkü hem hızlı ulaştırılıyor hemde fiyatlar çok yüksek sayılmaz.

En son okuduğum SSD alan birisi 2 haftadır bekliyordu. Teslim aldı mı bilmiyorum. Sanıyorum tamamen şans işi teslim edilme süresi artık. İptal ve iadeyi artık unut diyebilirim. Ürün eline geçince sesini keser diye iptal ve iadeye yanaşmazlar. Müşteri hizmetleriyle hiç uğraşma 50 dakika 1 saat beklesen bile ya suratına kapatıyorlar ya da sırada 100 kişi falan diyorlar.

Ayında 25'inde İngilitere'den verdiğim sipariş yarın teslim edilecek UPS ile. Kargo biraz işi bahanesi, stok gelecek diye olmayan stoklardan hazır sistem gösterip bekletiyorlar. Bir çok arkadaşım Mayıs başında verdikleri siparişi yeni teslim aldı, bazılarının indirimden aldıkları iptal edildi vs. vs.

Yapacağın tek şey şu anda beklemek, elinden fazlası gelmez geçmiş olsun.
Aynen öyle.Korktuğum bir diğer şey ise ürün geldiğinde bir de eksik,kırık,bozuk vs. bir parça olursa bunun iadesi de ayrı bir sıkıntı olacak benim iç
Merhaba bu mesajı 01/06/2020 saat 01:20'de yazıyorum. İtopya.com sitesinden 26/05/2020 tarihinde 6.765TL değerinde hazır sistem satın aldım. İtopya sitesiyle ilgili yaptığım araştırmalar sonunu güvenli bir site olduğuna kanaat getirdim. Fakat sistemi satın almadan önce hiç şikayetvar.com ve buna benzer şikayet sitelerine bakmamıştım. Bu sitelerde biraz araştırma yaptıktan sonra bu pandemi döneminde (COVID-19) İtopya’nın kargolarda ve iade taleplerini gerçekleştirmede ciddi sorunlar yaşadığını fark ettim. Genellikle insanların ürünleri satın aldıktan sonra iptal etmekte sıkıntı yaşadıklarını ve paralarını geri almada zorluklar yaşadıklarını gördüm. Aynı şekilde sitede yazan “tekli parçalar 3 iş günü içinde, montaj isteyen hazır sistemler 7 iş günü içinde kargoya verilir” yazısının bir şey anlam ifade etmediği ve kargoların söylenilen süre zarfı içerisinde kargoya verilmediği ile ilgili şikayetler de gördüm. Ben de iki hafta önce kendi bilgisayarımı sattım ve İtopya’dan yeni bilgisayar siparişimi verdim. Şu an elimde kullanacak bilgisayarım olmadığı için acil bilgisayara ihtiyacım var. Umarım bu hafta içi teslim alabilirim. Satın almadan önce eğer zamanında gelmezse iade ederim diye düşünüyordum fakat belli ki iadeyi gerçekleştirmek de kargonun gelmesi kadar uzun sürecek. Bu pandemi döneminde İtopya’dan ürün alan varsa acaba kaç günde eline ulaştığını söylebilirse çok memnun olurum.
Arkadaşlar bir de 3 hafta önce Youtube’da İtopya’nın sahibiyle yapılan bir röportaj izeldim.Röportajda İtopya’nın altyapısının böyle bir durum için çok yeterli olduğundan, müşteri hizmetlerinin çok ilgili olduğundan,çalışma saatlerinin 9.00-00.00 arası olduğundan bahsediliyordu.Keşke söyledikleri kadar iyi hizmet verebilseler.Diğer e-ticaret sitelerinden de alışveriş yapıyorum şuana kadar bu pandemi döneminde bu kadar şikayet alan bir site görmedim.Ve İtopya sahibi kargoların gecikmesinin tek sebebinin hafta sonları çalışamamaları olduğunu söylüyor.Evet bunun da bir etkisi var ama bence daha büyük etkenler de var.Siz ne düşünüyorsunuz sizce tek sebep hafta sonları çalışamamaları mı?
Doğru ulaşman imkansız, herkes söylüyor bunu. Elbet göndereceklerdir mecbur sabretmen lazım, şimdi iptal et başka yerden al desem yarın kargoya verecekleri tutar daha fazla beklersin. Dua et de sorunlu bir sistem yollamasınlar. İyi cesaret yalnız böyle bir dönemde İtopya'dan hazır sistem almak 🙃
Aslında aklımda Vatan Bilgisayar’dan almak vardı hatta hazır bir sistem de bulmuştum.Elimdeki bilgisayarı satmakla uğraşıyordum ve tam satacağım zaman ürünün stoklarda bittiğini gördüm.Acil bilgisayara ihtiyacım olduğu için diğer sitelere de bakmaya başladım.İtopya’da bayram özel hazır kasaları gördüm ve aradığım özelliklere sahipti ben de İtopya’ya güvenip siparişi verdim.Umarım beni yanıltırlar ve bu hafta kargoya verirler.

Siz ne düşünüyorsunuz sizce tek sebep hafta sonları çalışamamaları mı?

Pandemi dönemi alışveriş yapmadığım site kalmadı kargoya verilme süresini takip etmedim ama sipariş gününden elime ulaşması en fazla 1 hafta - 10 gün sürdü, İngiltere'den verdiğim sipariş de yarın gelirse öyle yazıyor DHL sitesinde 5 gün de bu sürmüş olacak. Sokağa çıkma yasağı ve bayramı anlamıyorum çünkü Yurtiçi kargo 21 Mayıs'ta verdiğim bir siparişi 26'sında hem de bayram günü teslim etti. Eyüp Sabri Tuncer bile İtopya'dan daha hızlı çalışıyor. Haftasonu bahaneyse eğer çomar yayıncılara ürün, para vermek yerine haftasonu çalışacak eleman işe alsalarmış çok zor değil.

23 Mayısta anakart ve ram aldım hala hazırlanma aşamasında. Bu hafta gelir umarım herşey hazır ana kart ve ram hariç.

yukarda bi arkadaşın sosyal medyadaki fenomenlere para yedireceklerine biraz dağıtım ağına önem verseler iyi olur. Az eleman çok iş yapmaya çalışıp bir ürünü 2 haftada yollamak nedir.

İtopya yetkilileri yakışmıyor bu hareketler. Hazır sistemleri anlarım ama en basit örneği bir mouse bile yollayamıyorsanız bu işi bırakın başkaları yapsın!

Yanlış bir itham altında bırakmak istemiyorum ama İtopya kesinlikle elinde olmayan ürünü satışa sunup nasıl olsa gelecek diye müşteriyi bekletiyor toplama sistem siparişlerini anlarım beklemesini fakat hazır bir ürünü sadece kargoya vermek bu kadar zor olmamalı ilk defa sipariş verdim bir daha da vermem

23 Mayıs'ta anakart ve RAM aldım hala hazırlanma aşamasında. Bu hafta gelir umarım her şey hazır anakart ve RAM hariç.
Ben de bekliyorum. İşin ilginç yanı, yine İtopya'dan ayrı bir sipariş olarak Ryzen 5 3600 işlemci aldım 25 Mayıs'ta. 25 ve 26 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı vardı, 27 Mayıs'ta hop diye kargoya verdiler. Dün de ürün elime ulaştı. Fakat anakart ve RAM halen kargoya verilmedi. Sanırım bu stok olayından dolayı böyle oluyor. Tahminimce genellikle "Bu fiyata son XXX ürün" yazan ürünlerde stok sıkıntısı var fakat kampanya dönemlerinde insanlar yine alabilsin diye bekletmek koşuluyla siparişi alıyorlar. Ben böyle tahmin ediyorum. Çünkü aldığım anakartta bu yazıyordu ve hala bekliyorum. Daha önceden de Corsair HS60 kulaklık almıştım (pandemi yokken, kurban bayramı indirimlerinde aldım. Yine "bu fiyata son XXX ürün" yazıyordu). Yine tedarik etmek zorunda kaldıkları için gecikmişti fakat o siparişte ekstra gecikme de oldu. Adamlar kargoya vermeyi unutmuşlar 🤣 Abim sonradan aradığında MH'deki personel bile şaşırdı :D Sonra ise bir anda "Kargo Bilgisi" adlı bir e-posta geldi ve toplam 28 gün sonra ürün geldi. Normalde 10-15 günde gelmesi gerekirken kargoya vermeyi unuttukları için 28 güne kadar çıktı yani.
Sabredin, illaki gelecektir. Hatta mümkünse her hafta Salı veya Çarşamba günü sabah saat 9.00'da arayın, az sıra bekleyip bağlanın ve ürünün ne zaman kargoya verileceğini ve neden hala kargoya verilmediğini sorun. Bir noktadan sonra zaten direk kargoya verecekler. İtopya pandemiden dolayı inanılmaz sıkıntılar çekiyor. Altyapısı normalde standart zamanlarda nispeten yeterli fakat pandemi döneminde normalden çok çok daha fazla sipariş aldıkları için baya sorunlar yaşıyorlar. İade işiyle boşuna uğraşmayın, sadece sabredin. İllaki ürününüz gelecektir. Ancak dediğim gibi arada bir sabah saat 9.00'da aramayı unutmayın. Çünkü bazen kargolamayı unutup ürününüz arada kaynayıp gidebiliyor, benim başıma geldi.

@yusuf6554 24'ünde verdiğim bir SSD siparişim var. Hala siparişiniz alındı olarak bekliyorum. Siz benden sonra sipariş vermişsiniz işlemci elinize ulaşmış. İşlemci hazır stoklarındaydı heralde. Ellerinde olmayan ürünleri stokta olarak gösteriyorlarsa vay biz tüketicilerin haline ya. Böyle saçmalık mı olur.

@yusuf6554 24'ünde verdiğim bir SSD siparişim var. Hala siparişiniz alındı olarak bekliyorum. Siz benden sonra sipariş vermişsiniz işlemci elinize ulaşmış. İşlemci hazır stoklarındaydı heralde. Ellerinde olmayan ürünleri stokta olarak gösteriyorlarsa vay biz tüketicilerin haline ya. Böyle saçmalık mı olur.
Aksaklıklar çok yaşanıyor bu aralar. Sonraki siparişlerimde daha çok diğer sitelere yöneleceğim, çok daha mantıklı olur. Bu sipariş sağ salim gelirse o zaman olabildiğince İtopya yerine başka siteleri tercih edeceğim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı