İzmir'de tek yaşamak için aylık 3000 TL yeterli mi?

ShinobiTech

Femtopat
Şu an bir miktar para kazanıyorum ve aylık kazandığım paranın en az 3000 TL olacağını düşünüyorum.
Artık ailemden ayrılıp tek yaşamaya başlamak istiyorum. İzmir'de kira ve faturalar dahil tek yaşamak için 3000 TL yeter mi? (Kira için 1000-1500 TL ayırmayı düşünüyorum.)

İzmir'i bilmem ama İstanbul'da yaşayan (muadil bölgeler daha pahalı ya da kısmen eşit olabilir) biri olarak yorum yapayım.

İstanbul'da ortalama semtlerde ortalama evlerin en ucuz kiraları 1200-1500 arasında. Bundan bir tık altı (daha kötü semt, daha kötü ev) 1000'e kadar iniyor. Tek yaşayacağın için 1000 TL desen, faturalarla 1500 olur. Mutfak alışverişine de ortalama 1000 TL desen kalır sana 500 TL.

Paşa paşa yaşatmaz seni ama öldürmez de işte. Tek olduğun için evden, faturalardan kısmaya bak.

Son düzenleme:
İzmir'i bilmem ama İstanbul'da yaşayan (Muadil bölgeler daha pahalı ya da kısmen eşit olabilir) biri olarak yorum yapayım.

İstanbul'da ortalama semtlerde ortalama evlerin en ucuz kiraları 1200-1500 arasında. Bundan bir tık altı (daha kötü semt, daha kötü ev) 1000'e kadar iniyor. Tek yaşayacağın için 1000 TL desen, faturalarla 1500 olur. Mutfak alışverişine de ortalama 1000 TL desen kalır sana 500 TL.

Paşa paşa yaşatmaz seni ama öldürmez de işte. Tek olduğun için evden, faturalardan kısmaya bak.
Mutfak alışverişini en fazla 700 olarak hesaplamıştım :D
Ama bunun dışında teşekkürler yorum için, son derece yararlı bir yorum.

Mutfak alışverişini en fazla 700 olarak hesaplamıştım :D
Ama bunun dışında teşekkürler yorum için, son derece yararlı bir yorum.
Teşekkürler. :)

Herkesin yemesi içmesi farklıdır, bu yüzden ortalama olarak bir değer belirteyim dedim. Temel ihtiyaçlar ne kadar düşük olursa eğlenmeye ve diğer zaruri ihtiyaçlara daha çok bütçe kalıyor. :)

Neresinde yaşayacağına bağlı. Eğer Balçova, Narlıdere, Konak, Karşıyaka, Bostanlı gibi yerlerde yaşama hayali kuruyorsan o hayali geri bırak. :D Buca, Gaziemir, Bornova'da yaşayacaksan olabilitesi var ama Jira'nın dediği gibi paşa paşa yaşatmaz. Bir de buralarda (özellikle Buca ve Gaziemir) yaşayıp İzmir'de yaşıyorum demezsen tamamdır. :) (Bu kısım tetiklemek içinmiş gibi oldu ama neyse.)

Yeni konular

Geri
Yukarı