Kan Aldırmaktan Korkmak

• Konuyu başlatan Banpat
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 13B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
B

Banpat

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Ben 6 yaşından beri hiç kan tahlili yaptırmadım, şu anda 17 yaşındayım ama iğneden korkuyorum. :(
Ben halsizim ve yorgunum tahlil yaptırmam gerekiyor ama iğneden korktuğum için yaptıramıyorum. Nasıl yenerim iğne korkusunu?
Koldan kan alınınca canım yanar mı? Tahlil yaptıranlar söyleyebilir mi çok acıyor mu? Şimdiden teşekkürler.

Korkmana gerek yok, çok hafif bir acısı oluyor ama o kadar hafif ki yüzünü bile buruşturmaya gerek kalmıyor.

Dostum daha önce kan aldırmadım fakat, iğne korkusuna gelince bende önceden korkuyordum. Sadece iğne olurken gözünü kapat, hemen bitmiş oluyor zaten. Aşı olurken ben böyle yenmiştim korkumu (y)

Kan damarı üzerinde sinir olmadığı için canın yanmaz, iğnenin girdiğini anlarsın sadece.

Bakma ve kolunu sıkma. Sıkaraan daha çok acır. Hareket de ettirme.

Acınmaz diye sana yalan söyleyecek halim yok. En azından bedene yabancı cisim giriyor. Ancak acıyı en fazla 2/3 sn duyacağından abartacak bir durum yok ve ileride iğne gire gire bağımlısı bile olabilirsin :D Her şeyin ilki zordur ancak hayatın boyunca iğne ile çok tanışacağından hemen başlaman lazım. Yukarıda Kimse'nin dediklerini kesin yapman lazım bu şekilde acıyı daha az hissedersin. Ancak acıyı duyduğun zaman kendini kasmaya başlama. Ek olarak bir not;
İlk deneyim olduğu için kesin olarak stajyer hemşireye yaptırma. Israr edeceklerdir kabul etme. Bilen kişiye yaptır. İleride stajyerlere kendini bırakabilirsin. Ayrıca bu dediğimi ilk yaptıracaklar kesin yapsın yoksa hep korkunuz olur. İlkler önemlidir :)

Sinek ısırığı gibi diyorlar ama bazen sinek ısırığından daha fazla acıtanlar oluyor.

Daha bugün aldırdım. Kafanı başka bir yöne çevir ve kendini hemşirenin şefkatli kollarına bırak. Hiçbir şey hissetmezsin. :D

Ben kan aldırırken iğneye bakıyorum koluma nasıl girdiğini filen görünce korkmuyorum ama başka bir yere bakınca iğneyi göremediğim için korkuyorum. Benim iğne olurken iğneye bakmam gerekiyor. Size iğne olurken iğneye bakın filen demeyeceğim ama herkesin dediği gibi iğneye bakmazsanız kolunuzu hareket ettirmezseniz ve sıkmazsanız sadece iğnenin girdiğini hissedersiniz ama iğnenin girdiğini hissetmek demek canının acıdığını hissetmek demektir. (y) (y)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı