Kilo vermek için ne yapmalı?

İyi Sosyaller. 3 ay boyunca spor salonuna kas yapmaya gittim. Biraz kilom vardı ve şunu fark ettim ki vücudum estetiklikten çıkmaya başladı, daha çok "Monster" tipine dönmeye başladı. Bunu hiç istemiyorum şahsen. Kilo verip tekrar kas yapmaya başlamak istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? 1.82 boy 80 kiloyum ama hâlâ yağ var. 70 kiloya düşsem çok iyi olur.

@Patrixcs

Ek olarak gerekirse vücut ölçülerimi paylaşabilirim. Diyetisyenlere güvenmediğim için bir ihtimal yardım eden olur diye buraya konuyu açıyorum.
Diyetisyene güvenmeyip buradaki insanlara nasıl güveniyorsunuz?

Diyetisyene güvenmeyip buradaki insanlara nasıl güveniyorsunuz?
Diyetisyen dediğin kişiler, bölgesel yağ yakmanın olduğunu savunan, ezber eğitimden aldıklarını önüne serip, fındık yiyeceksin, tohum tüketeceksin diye hayatını zırvalayan ve cebini soyan boş adreslerdir. Git bi' spor salonuna, ortalama bi PT'ye sor. Sana diyetisyenlerin hepsinden daha bilgili ve doğru cevapları verir.
İyi Sosyaller. 3 ay boyunca spor salonuna kas yapmaya gittim. Biraz kilom vardı ve şunu fark ettim ki vücudum estetiklikten çıkmaya başladı, daha çok "Monster" tipine dönmeye başladı. Bunu hiç istemiyorum şahsen. Kilo verip tekrar kas yapmaya başlamak istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? 1.82 boy 80 kiloyum ama hâlâ yağ var. 70 kiloya düşsem çok iyi olur.

@Patrixcs

Ek olarak gerekirse vücut ölçülerimi paylaşabilirim. Diyetisyenlere güvenmediğim için bir ihtimal yardım eden olur diye buraya konuyu açıyorum.
Cardio'yu abartmayacaksın. Çünkü cardio hem kas hem yağdan götürür. Ağırlık antrenmanı sonrası 20 dakika eliptik bisiklet, havuz vb. yağ yakımınızı arttırır. Cardio'yu antrenman sonu yapmamızın sebebi ise şu; Yağ yakımının, önce karbonhidrat, enerji, suların atılmasından sonra başlamasıdır. Bundan dolayı, 30 dakika tempolu koşu yerine, 1 saat yürüyüş daha fazla yağ yakar. Ağırlık antrenmanı sırasında yağ yakımın başlar ve cardio ile devam eder. Ekstradan bir bilgi daha, cardio'yu bitirdiğin zaman yağ yakımı durur ancak ağırlık antrenman'ı sonrası çıkınca, hatta eve gidince bile yağ yakımı devam eder. Ağırlık çalışmayı asla bırakmamalısınız. Tam buğday ekmeği ve kepek ekmeği yerine çavdar ekmeği tüketin. Enerjisi daha az olmasıyla beraber, Çinko demir vb. vitaminlerin daha fazla olmasıyla beraber diğer, tüm ekmeklerin şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık + IBS'e sorun açmasıdır. Glisemik indeksi en düşük ekmek olmasıyla beraber, sindirimi kolay olur. Aralıklı oruç yapıp, spora gittiğiniz zamana göre mesela benim definasyon dönemlerimde(5,8,11) saatlerinde üç öğünümü yedikten sonra, geri kalan tüm saatler aç kalmam, fazla yağ yakımına sebep oluyor. Sakın 0 karbonhidrat, 0 kalori gibi saçma diyetleri denemeyin. Bunların en ideal'i Intermittent Fasting(bkz:TR aralıklı oruç)tur. Protein alımını düşürmeyeceksin. Nohut, yeşil mercimek gibi, tavuğun ekstrası olan proteinli yiyecekleri tüketmek senin yararına olur. Ayçicek yağından uzak durmanı öneriyorum, doğallığın peşinden ayrılmaman seni bu yolda bi' adım ileri taşıyacaktır. Soruların varsa sorabilirsin.

Kilo vermenin yolu kalori açığıdır. Diyete önem vermeyip kardiyo abanmak gibi bir hataya düşmeyin, genellikle çoğu insan bu hataya düşüyor. Aralıklı oruç deneyebilirsin, aralıklı oruç yapan insanlar genellikle iyi sonuçlar alıyor çünkü aralıklı oruç öyle ya da böyle insanda kalori açığı oluşturuyor.
Diyetisyen dediğin kişiler, bölgesel yağ yakmanın olduğunu savunan, ezber eğitimden aldıklarını önüne serip, fındık yiyeceksin, tohum tüketeceksin diye hayatını zırvalayan ve cebini soyan boş adreslerdir. Git bi' spor salonuna, ortalama bi PT'ye sor. Sana diyetisyenlerin hepsinden daha bilgili ve doğru cevapları verir.
Hocam diyetisyenler arasında bir çürük kesim elbet olabilir ama tüm diyetisyenleri hedeflemek doğru değil ve yanlış kanımca. Maddi durum bakımından sıkıntısız bir insan zayıflamak istiyorsa diyetisyene gitmesi onun için çok iyi olur.

Kilo vermenin yolu kalori açığıdır. Diyete önem vermeyip kardiyo abanmak gibi bir hataya düşmeyin, genellikle çoğu insan bu hataya düşüyor. Aralıklı oruç deneyebilirsin, aralıklı oruç yapan insanlar genellikle iyi sonuçlar alıyor çünkü aralıklı oruç öyle ya da böyle insanda kalori açığı oluşturuyor.

Hocam diyetisyenler arasında bir çürük kesim elbet olabilir ama tüm diyetisyenleri hedeflemek doğru değil ve yanlış kanımca. Maddi durum bakımından sıkıntısız bir insan zayıflamak istiyorsa diyetisyene gitmesi onun için çok iyi olur.
Üniversite dönemimde, diyetisyen arkadaşlarım ve diğer tanımadığım diyetisyenlik bölümü kişilerine gitmek yerine insanlar bana geliyordu program yazdırmak için. BCAA, Protein tozu vb. karşılığı program yazıyordum. Çünkü ben deneyimler, araştırma ve bilim ile hareket ediyordum. Diğerleri ise, eğitimden aldıkları hazır bilgiler ile. Tabii iyi diyetisyenler yok mu? Var. Pahalı olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde, diyetisyenlerin sana söylediği şeylerin aynısını tarayıcılar ile aratıp bulabiliyorsun. Fit yemek kanalı bunlara örnektir.

İkisine de gittim. Genelleme yaparak yanılıyorsunuz.
Hastalandığında doktora görünmek yerine aynı hastalığı daha önce geçiren birinden tavsiye almak gibi bu.
Tabii ki gittiğiniz diyetisyen de önemli.

İkisine de gittim. Genelleme yaparak yanılıyorsunuz.
Hastalandığında doktora görünmek yerine aynı hastalığı daha önce geçiren birinden tavsiye almak gibi bu.
Tabii ki gittiğiniz diyetisyen de önemli.
Aynı şey olmadığını düşünüyorum. Gittiğimiz diyetisyen önemli ancak, milyarlar dökmediğin zaman doğru düzgün hizmet verildiğini düşünmüyorum. Doktor, örneği mantıklı geldi ancak benim için hâlâ diyetisyenler gereksiz. Düzgün eğitim, almak için özel okula geçmek nasıl eğitim sisteminin saçmalığıysa, düzgün hizmet almak için fazla para vermekte saçmalık.(İşini iyi yapan diyetisyene lafım yok.)

Yeni konular

Geri
Yukarı