Kim iyi, kim kötü? AMD vs NVIDIA?

Konu Felsefe başlığı altına açılınca garipsedim 😱

İşe Pragmatizm tarafından bakarsak iki markanında iyi(yarar sağladığı) olduğu yerler vardır.

Dipnot: Bir eylemde yarar varsa ahlakidir ama bir eylem herkese yarar sağlayamacağı için evrensel ahlak(Yani şunu demek istiyorum iki ürünün karşılatırmasında benim daha az önemsediğim şeyler olabilir bu yüzden tercihlerimiz değişebilir.) yoktur.

Felsefede Pragmatizm(faydacılık), hem iyinin teorisi hem de doğrunun teorisidir. İyinin teorisi olarak faydacılık refahçıdır. İyi en fazla faydayı sağlayandır. Bir doğru teorisi olarak ise faydacılık neticecidir. Peki doğru nedir? Bir bilgi günlük hayatta işe yarıyorsa doğrudur.

Yani işin özü her iki kişininde söylediğinde haklıdır.

Mesela iki markanın ürünlerini karşılaştıralım. RX 590 ve GTX 1660.

İlk önce performanslarına bakalım:

relative-performance_1920-1080.png

Bu testler esnasında RX 590'nın öne geçtiği oyunlar olabilir ve bu oyunlar sizin sıklıkla oynadığınız oyunlar ise bir önemi yoktur tabikide.

Güç tüketimlerine gelelim.
power_peak.png
Güç tüketimi konusunda GTX 1660 bir hayli avantajlı. Peki'ya bunun elektrik faturasına etkisi nedir? 1kwh'ı 0.6 kuruş alırsak ve günde 6 saat diye hesaplarsak aylık 13₺ gibi bir rakam çıkıyor.

Peki fiyatlar ne alemde:
Aradaki fiyat farkı 200₺ gördüğümüz gibi.

Hangisi size göre iyiyse onu alın çünkü sizin göre fayda sağlayan şeyle başka birisine göre fayda sağlayan şeyler değişebiliyor. İkiside doğru seçimdir(felsefi olarak doğru demedim).

Ben gayet proaktif yaklaştım olaya, kimsenin fanı değilim cebimin fanıyım herşeyi tarttığımda bana en az zararı verecek parçanın fanıyım. Ne yaparsan yap tüketim kültürü bu tarz başlıkları açmamız için bize elinden geleni yapıyor. Bilinçli tüketici olmaya başladığımız zaman bir zamanların beyaz eşyaları ve elektronik eşyaları gibi markalar sundukları ürün kalitesi dayanıklılığı ve cebe sağladığı tasarrufla ön plana çıkmaya çalışacak. Annem 27 yıllık bulaşık makinasını hala kullanılıyor, yaptığımız tek harcama açma kapama tuşunun yayı işlevini kaybettiği için uydurma bir yay takıp kullanmaya devam etmek oldu. Marka ismi vermek istemiyorum ama şuan ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen Türk malı bir marka. 20-25 yılda ne değişti peki buna bakmak lazım. Bu canavarı biz büyüttük şimdi biz besliyoruz bakalım nereye kadar.

Ülkenin gençlerini görünce üzülüyorum gerçekten. Çoğu üye yazılanları okumadan başlığa göre cevap yazmış.
Konu "AMD mi, Intel mi?" hangisini seçersiniz kadar sığ bir konu değil ki. Eğer konuyu açan arkadaşın yazdıklarını okuduktan sonra bu cevapları verdiyseniz durum daha da vahim.

Burada asıl konu ve asıl tartışılması gereken şey pragmatizm ve sadece bir kişi bu açıdan bakmış.

Ben RX 570 +Nitro kullanıyorum mutluyum 6 aydır. Nitro modelini 900₺ ye almıştım. Türkiye'de milli karttır kime sorsam bu kart veya 1060 kullanıyor. Niye bilmiyorum ama AMD bana daha çok sıcak geliyor fanboy değilim sadece kendi fikrim. İşin özeti kart iyi ya 2020 sonuna kadar da kullanmayı düşünüyorum.

Son cümlede söylediğin gibi, doğru ve yanlış zamana göre değişir bu hep böyle idi. Aynı zamanda insana göre de değişir ahlaki, sosyal, kültürel, ekonomi, bunlar hep bir değişken. Mesela parasının hakkını vermeyen 2080 TI demişsin kime göre parasının hakkını vermeyen? İşine son verilmeden önce aylık 30.000 TL kazanana göre mi ? yoksa şuan çalıştığı yerden aylık 2.000 TL kazanana göre mi ? Ben teknoloji dünyası üzerinden konuştuğumuzu varsayarak söylüyorum ki herkesin Altın Kuralı değişkenlik gösterir zaman açılmayı bekleyen hediye paketi gibidir.
''10-11 milyara satılan 2080 ti 5 milayara satılan kartın 2 katı mı performans veriyor''a göre bak olaya?
AMD-Nvidia savaşı Felsefe bölümüne sıçradı, sırada bilim bölümü var hade hayırlısı.
''bu firmaların bir satış-üretim felsefesi var'' derken normal de konusu uzayıp konuşulunca mı anormal oluyor?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı