Rehber Kimler Xbox almalı kimler PlayStation almalı?

Arkadaşlar sizce PC için Xbox Series X gamepad mi DualSense mi arada 400 500 TL fiyat farkı var.
Xbox kolları PC için tam uyumlu oluyor, bütün oyunlarda tak çalıştır. Dualsense her oyunda tak çalıştır olmuyor, bu oyunlarda Xbox driver'ı kurup bu şekilde tanıtmanız gerekiyor. Tuş dizilimi ve titreşim farklılaşıyor. Xbox kolu PC için daha mantıklı olur.

Arkadaşlar sizce PC için Xbox Series X gamepad mi DualSense mi arada 400 500 TL fiyat farkı var.

Ben PC'de DualSense kullanıyorum ama araya 3.parti program koymadan kullanıyorum. Steam sağ olsun her oyunda dualsensi çalıştırıyor 0 sorunla her oyunu oynuyorum ama Epic öyle değil Epic gelişmemiş bir köy.

selam arkadaşlar, @gcg1803 ile yeni bir rehber hazırladık Xbox'mı PlayStation'mı alsam diye kararsızsanız bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Xbox ve PS'in + ve -leri.

kol konusunda:

Xbox:
- Pilli kol.
- PS kolunda bulunan adaptive trigger gibi özelliklerin olmaması.

PlayStation:
+ Kolun sarjlı olması.
+ Adaptive trigger gibi özellikler.

oyun konusunda:

Xbox:
+ Özel oyunların ilk günden Game Pass'e eklenmesi
+ Özel oyunların PS özel oyunlarına göre daha ucuz olması.
- PS özel oyunlarına göre daha kötü oyunlar.
- Türkçe özel oyun sayısının PS'e göre daha az olması.

PlayStation:
+ Türkçe oyun sayısının Xbox'a göre daha fazla olması.
+ Özel oyunların kaliteli olması.
- Özel oyunların PS Plus'a 3-4 yıl sonra gelmesi.
- Özel oyunların Xbox tarafına göre daha pahalı olması.

abonelilik konusunda:

Xbox:
+ Özel oyunların ve bazı 3. parti oyunların ilk günden Game Pass'e eklenmesi.
+ Activsion Blizzard satın alımından sonra 2024 gibi bir tarihte Call of Duty gibi oyunların Game Pass'e eklenecek olması.
+ EA Play'in Xbox Game Pass'e dahil olması.
+ Aboneliğin fiyatının PS'e göre ucuz olması.

PlayStation:
- Abonelilik pahalılığı.
- Özel oyunlar kütüphaneye çok geç ekleniyor.
- Game Pass'den daha kötü bir kütüphane bulundurması.

eski oyunlar konusunda:

Xbox:
+ Geriye dönük uyumluluk ile orijinal Xbox ve Xbox 360 oyunlarının çoğunun oynanılması.
+ FPS Boost teknolojisi ile birçok eski oyunun 60 FPS'de çalışması. FPS Boost destekleyen tüm oyunların listesi: Games Featuring FPS Boost
+ RetroArch kurulabiliyor bu sayede PS1 PS2 ve eski konsolların birçoğunun oyunlarının oynanabilmesi (en son bir haber vardı emülator kullanlanları banlıyorlar diye ama net bir bilgim yok)

PlayStation:
- Geriye dönük uyumluluk ile sadece PS4 oyunlarını oynayabiliyorsunuz PS3 PS2 PS1 oyunlarını oynayamiyorsunuz.
- Xbox tarafındaki FPS Boost gibi bir teknolojisi bulundurmaması sebebiyle eski oyunlar 30 FPS.

donanım konusunda:

Xbox:
+ Series X'in PS5'e kıyasla %20 daha güçlü olması.(birçok oyunda performans farkı olmuyor fark olan oyunlarda da farklar çok küçük oluyor.)
+ Xbox'un taşınılabilir olması. (sadece Series S);
+ Xbox'un quick resume teknolojisi ile saniyeler içinde oyundan oyuna geçiş yapılabiliyor.

PlayStation:
+ Daha hızlı SSD (birçok oyunda açılış hızları aynı olsa da bazı oyunlarda etkisini gösteriyor.)
- Coil whine gibi kronik problemler. (her cihazda yok.)
- Çok ağır ve taşıması zor.

size tavsiyemiz iki tarafında özel oyunlarına bakmanız hangisi size daha çok hitap ediyorsa kararınızda bu da etkili olacaktır.

PS exclusivelerini seviyorsanız ve bütçeniz varsa PS5 çok güzel bir tercihtir.
Ancak exclusive olmadanda yaparım bütçem daha düşük diyorsanız Series X alabilirsiniz.
Bütçeniz Series X ve PS5 almayada yetmiyorsa Series S sizin için çok güzel bir alternatif olur.

Eğer bir eksiğimiz varsa yanıtlara yazabilirsiniz ve bu konu altında @gcg1803'e ve bana sorularınızı sorabilirsiniz.

@gcg1803 PlayStation sahibi iken ben Xbox sahibiyim konuyu birlikte hazırladık ve objektif olmaya çalıştık.

Nasil PS oyunlarina gore kotu Forza Horizon hiçbir PS oyunundan kotu degil.

PS4 ve Xbox 1 sahibi olarak benim tecrübelerim genel yorumların tam tersi yönünde bence kol konsunda PS daha iyi hoparlör dokunmatik alan jiroskop falan var (kullanan oyun çok az gerçi) özel oyun konusunda ise Xbox çok çok çok daha iyi çeşitli farklı oyunları var Xbox exc olarak sunset OverDrive'dan Dead Rising'e Quantum Break'ten Forza Horizon'a hepsi farklı oyunlar PS de ise aynı oyunun Reskin'leri hepsi birer Last of Us kopyası.

PS Exc'leri arasında ben bir tek Last of Us'ı ve Spider-Man'ı sevdim geri kalanı aşırı sıkıcı (hele God of War eziyet) ve aynı oyunlar hepsi ya koridorda düşman vurmalı/kesmeli sinematik TPS'ya da Horizon gibi kötü birer Ubisoft çakması Uncharted'in ilk 3 saati eğlenceli ama açık dünya mı ne olduğu kisımdan itibaren tempo cok bozup sıkmaya başlıyor hikaye olarak da bütün excler rezalet tüm sinematikleri skip edin oynayacaksanız Uncharted yerine Tomb Raider cok daha iyi bir alternatif.

Pilli kolu ben her zaman artı puan olarak yazıyorum. Hem 10 saat sonra kabloya maruz kalmıyorsunuz hem de bataryaların ömrü zamanla azalıyor. Fakat aynı pilden satın aldığınız sürece aynı pil ömrünü alırsınız.

Pilli kolu ben her zaman artı puan olarak yazıyorum. Hem 10 saat sonra kabloya maruz kalmıyorsunuz hem de bataryaların ömrü zamanla azalıyor. Fakat aynı pilden satın aldığınız sürece aynı pil ömrünü alırsınız.

Bende pilli kol daha avantajlı yazacaktım da Xbox fanatiği olduğum ortaya çıkmasın diye atlamadım.

Abi bakıyorum pill bitmiş çat direk yedek pili takıyorum oyun keyfine devam. Sürekli pil alma derdim de yok şarj dolduruyorum. Geçen gün piller bitmiş. Oyunun ortasında kaldım kabloyla oynamaya başladım hiç rahat edemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı