Kodları başka dillere çeviren bir yazılım kullanılır mı?

DeepoweRz

Decapat
Daha fazla  
Düşünün ki bir yazılım var ve farklı programlama dilleri arasında çeviri yapabiliyor. Örneğin siz Python kodunu PHP koduna veya Javascript koduna dönüştürebiliyorsunuz. Kodu yazılıma giriyorsunuz ve direk farklı bir dilde tercümesini alıyorunuz. Uyumlu olduğu kadar çeviri yapabilen bir yazılım tercümanı nasıl olurdu? Olsa kullanır mıydınız?

Piyasada böyle bir yazılım var mı bilmiyorum ama benim bildiğim sırf bu iş için geliştirilmiş bir ürün yok. Varsa yazabilirsiniz.

Düşünün ki bir yazılım var ve farklı programlama dilleri arasında çeviri yapabiliyor. Örneğin siz Python kodunu PHP koduna veya Javascript koduna dönüştürebiliyorsunuz. Kodu yazılıma giriyorsunuz ve direk farklı bir dilde tercümesini alıyorunuz. Uyumlu olduğu kadar çeviri yapabilen bir yazılım tercümanı nasıl olurdu? Olsa kullanır mıydınız?

Piyasada böyle bir yazılım var mı bilmiyorum ama benim bildiğim sırf bu iş için geliştirilmiş bir ürün yok. Varsa yazabilirsiniz.
Hata çok olacaktır bence ama olsa çok kolaylık olurdu.

Neredeyse C ve C++ ile kodlama yapılmayan oyun motorlarının tamamı böyle çalışıyor.
Evet ama benim bahsettiğim şey bu iş için özel olacak. Mesela kodunu tercüme ettirmek isteyen adam oyun motoru indirmek mi zorunda, veya Python'dan Php'ye nasıl çevirecek? Sizin drdiğiniz gibi oyun motorlarıyla mantık aynı olsa da brnim projenin işlevi biraz daha faklı.

Turing Complete bir dilde yazılmış bir kod başka bir Turing Complete dile çevirimi yapılabilir ancak optimum sonuç beklemeyin.

Teoride mumkun, pratikte kesinlikle mumkun degil.

Syntax ve paradigma farkliliklari nedeniyle kod bloklarini belirli anlamli bir butunluge ulasmadan esdegerine ceviremezsin. Immutability, multiple inheritance, exception handling, static typing vs gibi tonlarca farkli mekanizmayi bunu support eden bir dilden etmeyen bir dile cevirmek cok anlamsiz bir ugras.

30 sene once mainframe icin yazilmiz COBOL kodunu Elixir'e nasil cevireceksin? Yapsan kim sana guvenip mainframe'de bunu calistiracak?

Bu tarz modern olmayan sistemleri modernlestirmenin daha makul yontemleri var.

Teoride mumkun, pratikte kesinlikle mumkun degil.

Syntax ve paradigma farkliliklari nedeniyle kod bloklarini belirli anlamli bir butunluge ulasmadan esdegerine ceviremezsin. Immutability, multiple inheritance, exception handling, static typing vs gibi tonlarca farkli mekanizmayi bunu Support eden bir dilden etmeyen bir dile cevirmek cok anlamsiz bir ugras.

30 sene once mainframe icin yazilmiz COBOL kodunu Elixir'e nasıl cevireceksin? Yapsan kim sana guvenip Mainframe'de bunu calistiracak?

Bu tarz modern olmayan sistemleri modernlestirmenin daha makul yontemleri var.

Tabii ki onlarca kodlama dili için bir sistem değil bu. Python, C dilleri, Java, JS gibi çok populer diller için düşündüğüm bir sistemdi.

Geri
Yukarı