Kötü insanların yaşama hakkı var mıdır?

Sizce kötü insanlar yaşamayı hak eder mi? Çok üç örnek mi bilmiyorum ama bir çocuğa tacizde bulunan birisi yaşamayı hak eder mi? Kötü insanlar nasıl ceza almalı sizce ölüm yoksa sadece bir kurtuluş mu olur bu insanlar için?
Tabii ki, içinde bulunduğumuz oyunun yaratıcısı öyle takdir etmiş! Ama rahat ol bunlar hep sınav, sen kendini bozma, sabret, dayan, sebat et! Ahiret de onlar cayır cayır yanarken iyi insanlar hurilerle....... :))

Maalesef ki, muhtemelen çok çok mutlu olarak yaşıyordur 😉

Hocam cidden anlamıyorum ya. İnsanlar kadar başka canlılara bağlı başka canlı türü yoktur. Ama hala ben üstünüm kafasında insanlar var. Et olmasa bal olmasa gelişemeyeceğiz. Doğaya hayvanlara bağlıyız tamamen ve onu yok ederek kendimizi üstün sanıyoruz. Normal de insanlık doğa için yaratılmıştır.

Hocam cidden anlamıyorum ya. İnsanlar kadar başka canlılara bağlı başka canlı türü yoktur. Ama hala ben üstünüm kafasında insanlar var. Et olmasa bal olmasa gelişemeyeceğiz. Doğaya hayvanlara bağlıyız tamamen ve onu yok ederek kendimizi üstün sanıyoruz. Normal de insanlık doğa için yaratılmıştır.

Önceki mesajımda yazdığım gibi klasik antroposantrizm. Cahil insanların ve cahil toplumların genelinde vardır hep. Entelektüel seviyesi daha fazla toplumlarda - kişilerde bu görüş gittikçe azalır. İstisnasız böyledir.

Ha ben insanlığın doğa için yaratıldığına inanmıyorum. İnsan genetik ve biyolojik olarak diğer canlılara çok benzesede, onlardan çok farklı olarak, yerine koymaksızın gezegene zarar veren bir ırk. İnsanları çıkar gezegenden, gezegen birşey kaybetmeyeceği gibi tam tersi kazanırda :)

Aynen hocam hatta koyunlar olmasa biz çoktan yok olmuştuk 😀 sadece gülüyorum sizlerle tartışmak zor.

Önceki mesajımda yazdığım gibi klasik antroposantrizm. Cahil insanların ve cahil toplumların genelinde vardır hep. Entelektüel seviyesi daha fazla toplumlarda - kişilerde bu görüş gittikçe azalır. İstisnasız böyledir.

Ha ben insanlığın doğa için yaratıldığına inanmıyorum. İnsan genetik ve biyolojik olarak diğer canlılara çok benzesede, onlardan çok farklı olarak, yerine koymaksızın gezegene zarar veren bir ırk. İnsanları çıkar gezegenden, gezegen bir şey kaybetmeyeceği gibi tam tersi kazanırda :)

İnsanlık isterse doğaya yararlı olabilir. Aynı hayvanların ağaçların insanlara yararlı olması gibi. İnsanlardaki bu kibir cahillik kötü alışkanlıklar genelde iğrenç sosyalleşmeler sonucunda ortaya çıktıgına inanıyorum o yüzden insanların doğaya yararlı olması için yaratıldıgına inanmak biraz mantıklı olabilir. Sonuçta insan beyni dünyayı güzelleştirebilir ama onlar daha çok zarar verdi. Yine de artık bu dünyayı görünce ve Lao tzu tam 2000 2500 yıl önce insanların rezalet olduğunu öngörebildiyse bende insanların doğa için yaratıldıgına inanmıyorum pek. Lao tzunun dediği gibi, benim dediklerim çok kolay gözükür ama yapan insan bulamazsınız, insan kibiri yüzünden.

Aynen hocam hatta koyunlar olmasa biz çoktan yok olmuştuk 😀 sadece gülüyorum sizlerle tartışmak zor.

Bu dünya da beslendiğin her şey canlılar tarafından doğa tarafından üretiliyor. Sen su içmeden yemek yemeden yaşayabileceğine inanıyor musun? Ve koyun eti olsun inek eti olsun insan beyninin gelişmesinde rol oynuyor. Sen yemediğin için galiba gelişmemişsin. Bütün hayvanlar insan olmadan beslenebilir, sen beslenemezsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanlık isterse doğaya yararlı olabilir. Aynı hayvanların ağaçların insanlara yararlı olması gibi. İnsanlardaki bu kibir cahillik kötü alışkanlıklar genelde iğrenç sosyalleşmeler sonucunda ortaya çıktıgına inanıyorum o yüzden insanların doğaya yararlı olması için yaratıldıgına inanmak biraz mantıklı olabilir. Sonuçta insan beyni dünyayı güzelleştirebilir ama onlar daha çok zarar verdi. Yine de artık bu dünyayı görünce ve Lao tzu tam 2000 2500 yıl önce insanların rezalet olduğunu öngörebildiyse bende insanların doğa için yaratıldıgına inanmıyorum pek. Lao tzunun dediği gibi, benim dediklerim çok kolay gözükür ama yapan insan bulamazsınız, insan kibiri yüzünden.

Evet sadece kibir ve cahillik dışında bazen "zeka geriliği de" olabiliyor ama.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı