Korsan oyun indirmek istemiyorum

Korsan gayet de indiririm. 65₺ para verdim Pes 21'e ve hiç de hak etmiyor. Keşke FIFA 20 alsaymışım 5€'a. Satın alırken karta iade şeklinde alıma da sistem kabul etmedi. İlla Steam'e olacak para iadesi!

İnsanlar nasıl korsanı bu kadar normal görüyor anlamış değilim. 4 sayfayı da okudum ve vay halimize dedim.
Aferin, hepiniz doğru yoldasınız. (!)

"Korsan oyun" başlığı ile açılmış yüzlerce konuya nasıl tepki verilmesini istiyorsunuz? Vicdanlarını okşayıp "elbette almakta haklısınız sonuçta paranız yetmiyor, indirin korsanı doya doya efenim" dememizi mi istiyorsunuz? E, böyle de korsan kullanımına teşvik etmiş olacağız milleti zaten korsan hakkında konu açan çoğu insanın istediği iki, üç tane onu teşvik edecek, rahatlatacak yorum atılması. Hal böyle iken bu olayları sizin deyişiniz ile linçleyen kişiler yorum atmayacak ve haksız olacaklar ama teşvik edenlerin hali de iyi insan, haklı kişi, atılması gereken yorum olacak, böyle mi yani?

Ayrıca, korsan kullanımının emek hırsızlığı ve yanlış olduğunu yine sizin deyişiniz ile "linç" edenler söylemiyor, onların söylemleri üzerine meydana çıkmış bir şey değil bu, bu ortada olan bir gerçektir, ne olursa olsun, hangi sebeple olursa olsun korsan kullanımı kişiyi emek hırsızı yapar, biz dedik diye emek hırsızı olmuyor o kişi.
Ben kullanıcıya teşvik edici ve iteleyici bir sözde bulunmadım. Korsanın yanlış ve etik olmayan durumlarının farkındayım. Ancak arkadaşımız yaşta ufak, ailesinin durumu pek iyi değilken harçlıklarla idare ediyorsa onu zor duruma sokamayız. Ama kendi ayaklarının üzerinde basan ve bir yerden maddi kazanç sağlayan biriyse üstüne basa basa alması gerekir. Bak dostum madalyonun diğer yüzüde var. Ülkede her şey gereğinden zorken maddi veya manevi insanları daha fazla ötekileştirmek gereksiz kaçıyor.

Sebepler ve ne olursa olsun diyerek herkesi aynı kefene sokup kestirip atmak sorunu çözemiyor. Zaten korsan kullanan insanlar vereceği hasarı kabul edipte o yollara giriyorlar. Değişkenler gereğinden fazla ben şahsen sırf biri korsan kullanıyor diye taşlama durumuna girmem. Eğer emek hırsızlığını bu kadar dert edecek lüksümüz var ise, bu sadece oyun için değil. Oyunları,filmleri hatta müzikleride satın almamız gerekiyor. Forumda Adobe'yi korsan kullanan tonla kullanıcı gördüm. Bu konu uzar gider, yinede kullanıcının kararıdır dostum. Kısacası iki uçu tezekli değnek.

Ben kullanıcıya teşvik edici ve iteleyici bir sözde bulunmadım. Korsanın yanlış ve etik olmayan durumlarının farkındayım. Ancak arkadaşımız yaşta ufak, ailesinin durumu pek iyi değilken harçlıklarla idare ediyorsa onu zor duruma sokamayız. Ama kendi ayaklarının üzerinde basan ve bir yerden maddi kazanç sağlayan biriyse üstüne basa basa alması gerekir. Bak dostum madalyonun diğer yüzüde var. Ülkede her şey gereğinden zorken maddi veya manevi insanları daha fazla ötekileştirmek gereksiz kaçıyor.

Sebepler ve ne olursa olsun diyerek herkesi aynı kefene sokup kestirip atmak sorunu çözemiyor. Zaten korsan kullanan insanlar vereceği hasarı kabul edipte o yollara giriyorlar. Değişkenler gereğinden fazla ben şahsen sırf biri korsan kullanıyor diye taşlama durumuna girmem. Eğer emek hırsızlığını bu kadar dert edecek lüksümüz var ise, bu sadece oyun için değil. Oyunları, filmleri hatta müzikleride satın almamız gerekiyor. Forumda Adobe'yi korsan kullanan tonla kullanıcı gördüm. Bu konu uzar gider, yine de kullanıcının kararıdır dostum. Kısacası iki uçu tezekli değnek.

Öğrenciyim ve okula gitmediğim için harçlık da almıyorum. Arada sırada dedem veriyor onları biriktirip alıyorum alacağım oyunları.

“Birini eleştirmek arzusu duyduğun her seferinde,” dedi bana, “bu dünyadaki herkesin senin sahip olduğun imkanlara sahip olmadığını hatırla.”
Bir alıntı ile başlayayım paragrafıma. Arkadaşlarım ve büyüklerim, hepimiz kendi benliğimizi yaşatmak için can atıyoruz. Belki de bunlar sebepli insanları kendimizle aynı statüde görmek bize zor geliyor hatta bazen ego savaşına dönebiliyor. Bakın, kimsenin bir şeyi olmadığından dolayı eleştiriye açık olması zor bir durum. İnsanlar nelerin yanlış olduğunun farkında olsa bile bunların açıklarını, eğer elinde aktiviteleri gerçekleştirecek imkan yoksa, kullanmaya çalışır. Bu durumun yanlışlığını değiştirmez lakin kimsenin de olmadığı durumundan dolayı veya yaptığı hareketten dolayı eleştiriye açık olmasını da doğurmaz. Hepimiz aynı şartlarda doğmuyoruz. Eşit değiliz. Bize uygun gelen bazı şeyler başkalarına pahalı gelebilir. Acındırma falan yapıyorsun diyenlere de şimdiden belirtmek isterim ki: Hayatımıza eşit şekilde başlasaydık birilerimiz az çalıştığından geriye düşseydi o zaman acındırma olurdu. Konumuz burada çalışıp da bunları alamayanlar olduğu için acındırmaya yer yok. Oyuna bir lüks gözüyle bakılıyor maalesef güzel ülkemde. İnsanların kendilerini buldukları şeyler çok farklı olabilir. Biri film, diğeri dizi, geri kalanlar ise oyun, bir kişi, yeni yerler keşfetmek, fotoğraf düzenlemek veya çekmek ile ilgilenerek kendilerini bulabilir. Şartlarımızın sürekli bizleri zorladığı dönemlerde bazılarına destek olmadan -elimizden geldiğince- yaptığı hareketi eleştirmek bana pek doğru gelmiyor. Yanlış yaptığını belirtebilirsiniz ama şartlar düzeyinde neyin yanlış veya doğru olduğuna karar verecek olanlar gene bu eylemi yapanlardır. Siz sadece dışarıdan genel yargınızla yanlış bir durumu belirtirsiniz. Paragrafımı bitirmeye yakın da şunları belirtmek isterim. Korsanı desteklemiyorum, yanlış olduğunu da düşünüyorum. Hayatımızı daha iyi şartlara taşımak dileğiyle paragrafımı bitireyim.

Ben kullanıcıya teşvik edici ve iteleyici bir sözde bulunmadım. Korsanın yanlış ve etik olmayan durumlarının farkındayım.
"Görüşünüzü destekliyorum", "imkanın varsa satın al, yoksa yapacak bir şey yok" tarzı ifadeler birini korsana teşvik edecek kadar yeterli ifadelerdir zaten şu anki ifadeniz de teşvik için yeterli, belki siz farkında değilsiniz.

Korsanın yanlış ve etik olmayan durumlarının farkındayım. Ancak arkadaşımız yaşta ufak, ailesinin durumu pek iyi değilken harçlıklarla idare ediyorsa onu zor duruma sokamayız.
Bunun etik olmadığını ve yanlış olduğunu söyleyip, "ancak" ile devam edilen cümlede yaş ve maddi durum kavramlarıyla korsan kullanımına karşı bir haklılık hali çıkartarak önceki söylediğiniz etik olmayan ifadeyi etik olabilir ve yapılabilir hale getiriyorsunuz ve siz bunu yaparken onu zor duruma sokuyorsunuz; çünkü arkadaş kul hakkına girdiğinin farkında ve bundan rahatsızlık duyduğunu da belirtmiş.
Ülkede her şey gereğinden zorken maddi veya manevi insanları daha fazla ötekileştirmek gereksiz kaçıyor.
Ülkede bazı şeylerin zor olduğu her ne kadar değiştirilemez bir gerçek ise korsan kullanımda hangi çağda olursan ol, hangi durumda olursan ol emek hırsızlığıdır. Bu gerçeği söylediğimiz için insan mı ayırıyoruz, ona düşmanca mı bakıyoruz, onun yaşamasını mı veya bilgisayar kullanmasını mı engelliyoruz? Yanlışa yanlış demek neden ötekileştirmek oluyor? Maddi açıdan çok kötü durumda olan birinin fırından gizlice ekmek alması da hırsızlıktır, çok zengin birinin bunu yapması da öyle, hiçbir durum bu gerçeği değiştirmez.

Sebepler ve ne olursa olsun diyerek herkesi aynı kefene sokup kestirip atmak sorunu çözemiyor. Zaten korsan kullanan insanlar vereceği hasarı kabul edipte o yollara giriyorlar. Değişkenler gereğinden fazla ben şahsen sırf biri korsan kullanıyor diye taşlama durumuna girmem. Eğer emek hırsızlığını bu kadar dert edecek lüksümüz var ise, bu sadece oyun için değil. Oyunları,filmleri hatta müzikleri de satın almamız gerekiyor.
Üniversite sınavı için almam gereken kitaplar 1,530 lira tutuyor ancak nette ücretsiz PDF halleri kim bilir mevcuttur, neden indirmiyorum? Benim geleceğim için alacağım kitaplar, sırf pahalı diye korsana yönlendiren bir oyundan daha mı değerli? Sebep ne olursa olsun sonuç emek hırsızlığıdır ve bu tarz konular açıldığı sürece ben bu gerçeği söylemeye devam ederim, ki o kadar madem korsan kullanıyorsun ne diye konu açıyorsun? Sessizce indir korsanı oyna, lafını mı ederler bunun, taşlama diyorsun, neyse.

"Görüşünüzü destekliyorum", "imkanın varsa satın al, yoksa yapacak bir şey yok" tarzı ifadeler birini korsana teşvik edecek kadar yeterli ifadelerdir zaten şu anki ifadeniz de teşvik için yeterli, belki siz farkında değilsiniz.

Bunun etik olmadığını ve yanlış olduğunu söyleyip, "ancak" ile devam edilen cümlede yaş ve maddi durum kavramlarıyla korsan kullanımına karşı bir haklılık hali çıkartarak önceki söylediğiniz etik olmayan ifadeyi etik olabilir ve yapılabilir hale getiriyorsunuz ve siz bunu yaparken onu zor duruma sokuyorsunuz; çünkü arkadaş kul hakkına girdiğinin farkında ve bundan rahatsızlık duyduğunu da belirtmiş.

Ülkede bazı şeylerin zor olduğu her ne kadar değiştirilemez bir gerçek ise korsan kullanımda hangi çağda olursan ol, hangi durumda olursan ol emek hırsızlığıdır. Bu gerçeği söylediğimiz için insan mı ayırıyoruz, ona düşmanca mı bakıyoruz, onun yaşamasını mı veya bilgisayar kullanmasını mı engelliyoruz? Yanlışa yanlış demek neden ötekileştirmek oluyor? Maddi açıdan çok kötü durumda olan birinin fırından gizlice ekmek alması da hırsızlıktır, çok zengin birinin bunu yapması da öyle, hiçbir durum bu gerçeği değiştirmez.

Üniversite sınavı için almam gereken kitaplar 1,530 lira tutuyor ancak nette ücretsiz PDF halleri kim bilir mevcuttur, neden indirmiyorum? Benim geleceğim için alacağım kitaplar, sırf pahalı diye korsana yönlendiren bir oyundan daha mı değerli? Sebep ne olursa olsun sonuç emek hırsızlığıdır ve bu tarz konular açıldığı sürece ben bu gerçeği söylemeye devam ederim, ki o kadar madem korsan kullanıyorsun ne diye konu açıyorsun? Sessizce indir korsanı oyna, lafını mı ederler bunun, taşlama diyorsun, neyse.
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı