Korsan oyun mu, orijinal oyun mu?

Bence alakası yok. Rusya'da bizden çok daha fazla korsan kullanım varken her oyunda Rusça dil desteği oluyor. Bu durumda adamlar bizi önemsiz görüyor başka bir şey değil. Türkçe dünyada konuşulan 10 dil arasında. Böyle bir durumda hala destek vermiyorlar ise o zaman burada bir problem var demektir.

Nüfus farkı, başka bir şey demiyorum.

Geç 2017'yi sen, üç yıl geçmiş kaldı ki o ülkelerin nüfusları bizim ülkenin nüfusu ile bir değil.
Kusura bakmayın ama adam size kaynak ile gelmiş ve siz buna geç bunları mı diyorsunuz? Gerçekten bu konu araştırılarak mı açıldı? Hiç sanmıyorum.
Nüfus farkı, başka bir şey demiyorum.
Buna sadece nüfus farkı diyerek geçemezsiniz kusura bakmayın.

Param yeterse orijinal oynarım. Yetmez ise korsan indiririm yettiği zaman alırım.

Peki o emekle geliştirilen korsan oyunları oynarken yapımcıların hakkına girmek sizi hiç mi rahatsız etmiyor?
Hem de hiç rahatsız etmiyor? İşin ekonomik boyutu ile ilgili arkadaşlar zaten yazmış. Ancak başka nedenler de var.

Örneğin Rockstar Games'i ele alalım. Sahibi kimdir, kimlerdir bilmiyorum, ilgilenmiyorum da. Velev ki 3 kişi olsun. O oyunu 3 kişi yapmıyor. Altında tabiri caizse eşek gibi sabahlara kadar çalıştırdığı elemanları yapıyor. O eşek gibi çalışan elemanlar, sadece oyunun yapımında görevi olan kişileri kastetmiyorum çaycısı temizlikçisi ve güvenlikçisi dahil, hak ettikleri ücretleri alabiliyorlar mı sanıyorsun? Sattıkları oyunun gelirinden belli bir pay veriyorlar mı onlara? Çalışma koşulları insani mi? Kapitalist bir dünya düzeninde yaşıyoruz ve sermayeyi elinde tutan güç sahipleri sanki emek veriyormuş da onların emeklerine haksızlık ediyor muyu etmiyor muyuz diye düşüneceğiz öyle mi? Adamların derdi sana kaliteli bir hizmet mi vermek sanıyorsun? Tek dertleri başkaların verdiği emek üzerinden zenginliklerine zenginlik katmak. Oyun şirketi sahiplerinin mal varlığı ile oyunların yapımında emek vermiş kişilerin mal varlığı, geliri bir mi sanıyorsun?

E tabi bizdeki gibi hayatında en önemli şey GTA 5'de 898741952 FPS almak olan çocuklar, gençler oldukça adamlar zenginliklerine zenginlik katmaya devam eder.

İnan bana korsan oyun oynayarak o oyun şirketlerinin sahiplerinin hakkına girmiyorum. Önce onlar kendi çalışanlarının haklarına girmesinler güzel kardeşim.

Geç 2017'yi sen, üç yıl geçmiş kaldı ki o ülkelerin nüfusları bizim ülkenin nüfusu ile bir değil.
Hocam neden kuru kuruya inatla karşı çıkıyorsunuz. Geç 2017'yi demek ne? Size bir araştırma atmışım, görmezden gelelim diyorsunuz. 3 yıl içinde o ülkeler daha iyi duruma geldi de biz kötü mü olduk yani? Buna dair kanıtınız var mı? O ülkelerin nüfusu bizim ülkenin nüfusu bile değil diyerek kendinizle çelişiyorsunuz. Onların korsan kullanım oranı bizden önde ama kişi olarak az ise, bu durumda orijinal kullanan sayısı da bizden az olur.

Korsan oyun oynuyorum. Pişman falanda değilim linç etmeyin. Herkesin parası olmayabilir. Herkesin durumu olmayabilir.

Hocam neden kuru kuruya inatla karşı çıkıyorsunuz. Geç 2017'yi demek ne? Size bir araştırma atmışım, görmezden gelelim diyorsunuz. 3 yıl içinde o ülkeler daha iyi duruma geldi de biz kötü mü olduk yani? Buna dair kanıtınız var mı? O ülkelerin nüfusu bizim ülkenin nüfusu bile değil diyerek kendinizle çelişiyorsunuz. Onların korsan kullanım oranı bizden önde ama kişi olarak az ise, bu durumda orijinal kullanan sayısı da bizden az olur.
İşte beklediğim açıklama.

O dönem uygun geldiyse alıyorum, gidip de ay sonunu getirmek için mutfaktan kısan pek çok aile varken Korsan/Orjinal tartışmasının bu ülkede yapılmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Zaten alabilecek olan alıyor ki ona enayi diyen de yukarı mesajlardaki arkadaşın dediği gibi imreniyordur. Çünkü herkes biliyor ki desteklenmesi gereken bir durum.

Ayrıca indie oyunların korsan oynanması durumu geliştirici için heves kırıcı oluyor. Çünkü adamın o oyunun üstüne koyabilmesi için bir gelir elde etmesi şart.

Ama EA ve Ubisoft gibi firmalar zaten oyunucuyu ürün olarak gördüklerinden dolayı her şeye para verdirme peşinde olduklarından, orjinal olduğu zaman oyunun değerinin 5 katını mecbur kalıp ödüyorsun. Korsanda ise buna da patch yaptıklarından pek sorun kalmıyor.

Bu arada Rusya gibi ülkeler bu konuda bizden bir hayli öndeler.

Tamam, siz ısrarla üstü kapalı "ben bu adamların hakkına gireceğim" diyorsanız sizinle tartışmaya girmeyeceğim. Ayrıca adamlar Türkçe dil desteği vermese bile sizin o emekleri çalmaya hakkınız yok, madem öfkelisiniz, madem ki Türkçe dil desteği gelmemesinden şikayetçiyseniz kullanmayın! Evet bu kadar basit kullanmayın!

Tamam, siz ısrarla üstü kapalı "ben bu adamların hakkına gireceğim" diyorsanız sizinle tartışmaya girmeyeceğim. Ayrıca adamlar Türkçe dil desteği vermese bile sizin o emekleri çalmaya hakkınız yok, madem öfkelisiniz, madem ki Türkçe dil desteği gelmemesinden şikayetçiyseniz kullanmayın! Evet bu kadar basit kullanmayın!
Kullandığımı kim söyledi? Ben korsan kullanmıyorum. Ancak kullanana da lafım yok. Çünkü durum belli.

Yeni konular

Geri
Yukarı