Orijinal oyun vs korsan oyun

@363436 15 yaşını doldurmuş bireylere sigorta bile yapılabiliyor iş yerlerinde. Çalışmam yasak işin bahanesi. Her şeyin altın tepside sunulmasını beklemeden önce bir şeyleri istemen gerekir. Oyun oynama demiyorum, kaldı ki RDR2 dünyadaki tek oyun değil diyorum. Belki seni onu kadar tatmin edebilecek bir oyun yok ancak alternatiflerini mutlaka bulabilirsin. Bana "yapımcının cebine giren para" argümanını bırakmamı söylemişsin ancak benden fazla sen kullanmışsın. Fark ettiysen her mesajında "yapımcı hiçbir şey kaybetmiyor, ürün kopya" diye yineliyorsun.

@Ozan Güven Miami'de yaşamıyorum. Miami'de yaşamama rağmen savunuyorum ya zaten. Çünkü oyun fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının sebebi oyun yapımcıları değil. Öyle olsaydı savunabilirdim. Kaldı ki Epic, Steam gibi platformlar bizi daha kötü durumlardan kurtarıyor diyebiliriz.

@iGY 6 tamam ağabeyim, sen kazandın tartışmayı. Orijinal kullanalım hepimiz. Lisede olup derslerime çalışmam gerekmesine rağmen bir de ona ek olarak günlük 2 saatlik zevkim için bir yerlerde çalışayım. Anlıyorum. Haklısınız. İyi forumlar :).

@363436 Yaşının küçük olması neticesinde bu hayatta bir şeylerin bedeli olduğunu halen anlamamışsın sanırım. Neyse üstüne fazla gitmeyeceğim. Olay tartışmanın bir kazananı olması değil. Ben kendimi doğru bir şekilde ifade etmek istedim. İnsanlar söylediklerimi anlamaya kapalı olduklarında benim de daha fazla yapabileceğim bir şey yok. Sana da iyi Sosyaller.

Ben kimseye fiyatlardan dolayı suç atmıyorum zaten. Ama cebime giren paranın önemli bir kısmını bir oyuna verme fikri bana yıllardır saçma geliyor. Oyunu korsan indirir, oynar, bitiririm; parasını hak ettiğini düşünüyorsam indirimde ucuza yakalar alırım. Forumun %90'ından fazla oyunum vardır. Hem korsan, hem de orijinal olarak.
Paramız bu kadar değersiz olmasa tartışmaya değecek bir konu değil zaten bu, dediğim gibi, adamların bir öğünlük yemeğine denk geliyor, bizde bir aylık market alışverişine.

Daha küçükken (harçlığımızı sadece elden kullanırken) tek bildiğim, kullandığım yol çoğu kişinin olduğu gibi korsan oyundu. Hatta o zaman bayılarak oynadığım oyunları üreticiye emeğini vermek adına sonradan belirli platformlardan satın aldığımı biliyorum. Arkadaşların savunduğu; oyunu alamıyorsam üreticiye para gitmez = korsan oynarsam üreticiye para gitmez mantığı onların bakış açısından mantıklı olabilir ama şahsen katılmıyorum. Nasıl bilgisayarım yetmez iken bazı oyunları oynamayıp ertelediysem, şuan da oyunu alamıyorsam erteleyip ileride alırım. Sonuçta iki durumda da söz konusu olan şey paranın yetmemesi. Konunun sonu bence kişinin ahlak algısında bitiyor. Bu emek verilip sunulan bir ürün, şahsen hakkını vermeye çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Korsan kullanan kişiye de saygı duyarım onun bileceği iş. Tavsiyem GamePass, EAPlay tarzı aboneliklere bakması (bazen satın aldığım veya istediğim bir oyunun bu aboneliklerde olduğunu görüyorum) veya oyuna sahip bir arkadaşından istemesi. Olmadı ortaklaşa oyunu satın alarak fiyatı en azından yarıya indirmesi olabilir.

@kino Bende de öyle RDR 2 indirdim geçenlerde aldığım FPS de bir sorun yoktu. Korsan, orijinal konusu AMD-Intel gibi hiç bitmez sabaha kadar konuşalım insan yine ilk aklına geleni yapacaktır o yüzden aynen devam böyle.

Hiç valla. Yıllar önce satın aldığım Borderlands 2'yi indirmek için kullanıcı adı ve şifrelerle uğraşacağıma gittim korsanı indirdim kolay ve hızlı olsun diye.

Bu "korsan oynarsanız 5 FPS alırsınız" tarzı şeyler halk kaçak sigara içmesin diye "kaçak sigarada domuz kanı var" yalanını söylemeye benziyor. Ne gerek var.

Yeni konular

Geri
Yukarı