Korsan oyun oynarken zevk alamamak

Dostum psikolojik olarak orijinal olan her şey daha fazla zevk verir bu doğru fakat korsan oynayan adam buna gidip "Marjinal olma çabası" yazacağı yerde "Bütçem yetmediği için korsan oynuyorum ve gayet zevk alıyorum" yazabilir, bu şekil yazmak ülkemiz ekonomisinde gayet normal karşılanır.
Marjinal olma çabasını yazan arkadaş korsan oyuna değil, arkadaşın ben orijinal oyunlardan zevk alıyorum demesine yazdı. Ardından arkadaş "Korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır" dedi. Bu arkadaş ilk başta korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır deseydi dediğiniz de haklı olurdunuz ama, ya boş versene ya. Cidden yoruldum. Önceki mesajlarımda da net bir şekilde kendimi anlattığımı düşünüyorum. Fikrim değişmedi. Size iyi forumlar.

Ayrıca arkadaşlar bende korsan kullandım hemde çok. Burada korsanı övmenin mantığı yok. Zamanında korsan oynadığım oyunları steamden almaya çalışıyorum hâlâ bile. Ekonomik durum belli alamıyorsan alamıyorsundur. İndirimde alabilirsin ya da gamepass gibi servisler kullanabilirsin, korsan oynayabilirsin herkes kendinden sorumludur kimse kimseye baskı yapmaz yapamaz ama burada gelip korsan güzellemesi yapmayın yakışı kalmaz.
Ben PS de yeni çıkan oyunları kardeşlik sayesinde alıp oynuyorum. Sevdiğim oyunlarında 100 150 TL civarına düşmesini bekleyip oynuyorum. Türkiye de oyun oynamak maaliyetli değil yeni çıkan oyunları oynamak maliyetli. 2 sene içinde her oyun 100 lira bandına iniyor zaten. Fiyatı düşünce de kütüphaneme ekliyorum. Bence herkes öyle yapmalı korsan oynamaktansa.

Kimin hangi oyunu korsan oynadığı, kime, neye para verdiği kimseyi ilgilendirmez. Yalnız orijinal oynamayınca keyif alamıyorum diyene "marjinal olma çabası" yazanlar, başlık altına gelip de korsan övenler ne anlatıyor acaba? Komik.

Oyun oynamak doğuştan gelen bir hak değil. Her şey gibi bir bedeli var, bedelini karşılayamadığınız her şeye de böyle "napalım pahalı abi" diyip de bedelini ödemeden kullanmaya çalışıyor musunuz acaba? Şehirlerarası bir otobüse çaktırmadan binip de "pahalıydı şoför kardeş kusura bakma" diyebiliyor musunuz? Yoksa yaptırımı olur diye korkup da yapmıyor musunuz?

Eğer sizi bu tarz şeyleri yapmaktan alıkoyan tek şey yasalarsa hiç konuşmaya gerek yok zaten. Ne yapıyorsanız yapın, gelip burada korsan övmeyin. Kendinizin başına geldiğinde tasvip etmeyeceğiniz bir şeyi mükemmel bir şey gibi anlatmayın. Az kaldı orijinal oynayanları anormal yapacaksınız.

Yani bir bedel karşılığı sunulan hizmeti/ürünü bedelini ödemeden yapımcının rızasına aykırı olarak kullanıp da bunu övmek gerçekten kabul edilebilir mi geliyor?

Son düzenleme:
Marjinal olma çabasını yazan arkadaş korsan oyuna değil, arkadaşın ben orijinal oyunlardan zevk alıyorum demesine yazdı. Ardından arkadaş "Korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır" dedi. Bu arkadaş ilk başta korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır deseydi dediğiniz de haklı olurdunuz ama, ya boş versene ya. Cidden yoruldum. Önceki mesajlarımda da net bir şekilde kendimi anlattığımı düşünüyorum. Fikrim değişmedi. Size iyi forumlar.
Yazımda zaten bundan bahsettiğimi düşünüyorum. Ayrıca orijinal oyun oynayarak daha fazla zevk aldığından bahseden birisine direkt tartışma başlatmak için yazılmış, cevabını da almış.

Olması gereken bu. Allah bilir oyunlara neden Türkçe eklenmiyor diye ağlıyorsunuzdur siz. Klasik türko işte.
Buna evet atanlar var birde, sizi ben artık hasta olarak görüyorum. Ergenlikle akalı galiba. Birinin oyunu alıp almadığı seni ne ilgilendiriyor? TR eklememeleri kendi ayıpları. 2 satır diyaloglu oyuna TR eklememek korsan kullanmaktan dolayı mı?

Marjinal olma çabasını yazan arkadaş korsan oyuna değil, arkadaşın ben orijinal oyunlardan zevk alıyorum demesine yazdı. Ardından arkadaş "korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır" dedi. Bu arkadaş ilk başta korsan oyun oynamak emek hırsızlığıdır deseydi dediğiniz de haklı olurdunuz ama.

Dediğimin arkasındayım. Orijinal oyun oynamak size göre marjinal olma çabası ise bana göre de korsan oyun oynamak emek hırsızlığı. Siz fikrinizi tartışma açma gibi bir şekilde belirtince sorun yok ben cevap verince mi sorun var?

Konu da gayet doğru. Hırsızlık yaparak oynadığın bir oyunu emeğinin hakkını vererek oynayınca daha hoşuna gider insanın.

Geri
Yukarı