Korsan oyun oynarken zevk alamamak

MALİYETİ YOK MU? Binlerce insan çalışıyor o firmalarda saatlerce. Bu insanların evine götürdükleri para nereden geliyor? Çalıştıkları ofislerin, bilgisayarların elektriğini kim ödüyor?
Bilader parası olan alır olmayan alamaz, bu kadar basit sen kalkıp da faturasını bile ödeyemeyen asgari ücretin 290 Dolar olan ülkede kalkıp da bu kadar enflasyonun ortasında 'ya bilader hırsız mısın neden korsan oynuyorsun' demen mantıklı değil, altını çiziyorum demen etik ancak mantıklı değil.

Maliyeti yok mu? Binlerce insan çalışıyor o firmalarda saatlerce. Bu insanların evine götürdükleri para nereden geliyor? Çalıştıkları ofislerin, bilgisayarların elektriğini kim ödüyor?
Dikkatli okumani tavsiye ederim. Orada ne demisim? "yapim maliyeti var" demisim. Arabalarin bir suru gideri var. Oyunlarin tek bir gideri varken sizin bunu ornek gostermeniz sacmaligin daniskasi.

Oyunlarin bir uretim maliyeti yok. Araba uretmenin bir maliyeti var. Oyunlarin bir tek yapim maliyeti varken arabalarin bir suru maliyeti var. Verdiginiz ornek yanlış.
Maliyeti yok mu? Bu nasıl mantık? 5 sene insanlar o oynadığın oyun için mesai yapıyorlar. Yüzlerce yüksek işlem gücü gerektiren bilgisayarlar saatlerce enerji harcıyor. Hareket yakalama teknolojisi için aktörler yıllarca çalışıyor. Hem emek var hem maliyet. Korsan oynamak hırsızlıktır,etik değildir. Ha desen ki Türkiye'de ne kadar oyun alabilirim orası ayrı konu.

Dikkatli okumani tavsiye ederim. Orada ne demisim? "yapim maliyeti var" demisim. Arabalarin bir suru gideri var. Oyunlarin tek bir gideri varken sizin bunu ornek gostermeniz sacmaligin daniskasi.
Çevrimiçi sunucuların vs de bir sürü devamlı gideri var ama nasılsa anlamaya niyetiniz yok o yüzden ben özür dileyip konudan çekiliyorum.

Oynamak zorunda mı? Parası olunca oynasın. O zaman benim de durumum yok gidip PlayStation çalayım.
Dünyanın en basit ve ucuz olması gereken aktivitesi olan oyunu dahi bir insana çok gören arkadaşım. Ne yapsın bu insanlar? Parası olan alıyor zaten. Olmayan da ölsün mü sırf fakir olduğu için? Eğlenmeye hakkı yok mu fakirlerin?

Bu tartışmaya kapalı olmalı. Hırsızlık hırsızlıktır. Arabalar da çok pahalı Türkiye'de. Çalıyor muyuz galeriden?
Bizim okuldaki hocanın köpeğini çaldılar beleşi barınakta olmasına rağmen araba ne korsan ne? Türkiye'de herkes çalıyor. Ben de küçükken bakkaldan bir şeyler çalardım.

Dünyanın en basit ve ucuz olması gereken aktivitesi olan oyunu dahi bir insana çok gören arkadaşım. Ne yapsın bu insanlar? Parası olan alıyor zaten. Olmayan da ölsün mü sırf fakir olduğu için? Eğlenmeye hakkı yok mu fakirlerin?
Sorma dostum dedikleri doğru ancak ülkemizde mantıklı değil, kapitalizmin kölesi olmuşlar, yarın öbür gün paraları bitince eğlenmek için mecburen korsan indirecekler, ne yani bu 'ben ölürüm indirmem korsan benim şerefim namusum var ulan' diyecek halleri yok ki bunu demek de mantıksız olur, kalkıp Almanya'da olsaydık birisi bu konuyu açsaydı 'hırsız mısın orijinal al oyna' derdim ancak bu ülkede çoğu insan yemek zor yiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı