Korsan yazılım tercih edilmeli midir?

ShenkaMan

Centipat
Bunu bir tartışma konusu olarak görürseniz sevinirim ve şunu da hatırlatmak istiyorum: Bu forumda korsan desteklenmemektedir. Bu konuyu korsana destek vermek için açmamaktayım.

Güvenilirlik açısından konuşursak tabii ki korsan yazılımların riski daha yüksek ancak bu her zaman %100 riskli olduğu garantisini vermez. Hiçbir virüs koruması kullanmadan, her gördüğünüz sayfaya tıklayıp indirirseniz geçmiş olsun. En kısa sürede bir antivirüs kullanmanız gerekecek. Bu yüzden insanlar kendini riske atmamak için orjinal yazılım paralı olsa dâhi tercih ederler. Aynı zamanda geliştiricilere katkı sağlamak için tercih ederler.

Aslında birçok insanın neden korsan yazılım (daha doğrusu korsan oyun) tercih etmek istediklerini az çok anlayabiliyoruz. Sonuçta Steam, Türkiye'den çekildiği için fiyat oranları Türkiye'yi etkileyecek şekilde arttı. Birçok insan oyun alabilecekken alamayacak duruma düştü ve bu yüzden korsan tercih etmeye başladılar.

Ben korsan tercih edin, etmeyin demiyorum. Herkesin kararına saygılıyım. Oyunlarla ilgili alım gücünü düşündüğümde ve korsan yazılımların güvenlik riski olduğunu düşündüğümde susmayı tercih ediyorum.

Son düzenleme:
Çok uzun zamandır korsan kullanıyorum güvenilir sitelerden istediğim oyun veya programları yüklüyorum. Günümüzde Need for Speed MW veya PES 2013'ü korsan olmadan indirmek çok zor. Türkiye'de oyunlar pahalı olduğu için korsan kullanımı arttı. Bu işleri iyi bilmiyorsanız korsan kullanmanızı tavsiye etmem.

Bunu bir tartışma konusu olarak görürseniz sevinirim ve şunu da hatırlatmak istiyorum: Bu forumda korsan desteklenmemektedir. Bu konuyu korsana destek vermek için açmamaktayım.

Güvenilirlik açısından konuşursak tabii ki korsan yazılımların riski daha yüksek ancak bu her zaman %100 riskli olduğu garantisini vermez. Hiçbir virüs koruması kullanmadan, her gördüğünüz sayfaya tıklarsanız geçmiş olsun. En kısa sürede bir antivirüs kullanmanız gerekecek. Bu yüzden insanlar kendini riske atmamak için orijinal yazılım paralı olsa dâhi tercih ederler. Aynı zamanda geliştiricilere katkı sağlamak için tercih ederler.

Aslında birçok insanın neden korsan yazılım (daha doğrusu korsan oyun) tercih etmek istediklerini az çok anlayabiliyoruz. Sonuçta Steam, Türkiye'den çekildiği için fiyat oranları Türkiye'yi etkileyecek şekilde arttı. Birçok insan oyun alabilecekken alamayacak duruma düştü ve bu yüzden korsan tercih etmeye başladılar.

Ben korsan tercih edin, etmeyin demiyorum. Herkesin kararına saygılıyım. Oyunlarla ilgili alım gücünü düşündüğümde ve korsan yazılımların güvenlik riski olduğunu düşündüğümde susmayı tercih ediyorum.

Hocam bakın biz "korsan" diyoruz ama bildiğim kadarıyla Çin'de, Rusya'da (ki tüm korsanlar oradan geliyor) ve İran gibi ülkelerde telif hakkı olayı yok gibi bir şey. Korsan yazılım gayet yaygın. Fakat bizde annemizden babamızdan dayak yeme uğruna bile olsa firmaların fahiş fiyatlarını bedavası varken vermek için zorluyorlar. Yazılım konusunda korsan biraz daha normalken oyunlarda bu durum çok garip görülüyor. Halbuki şirketler bile sık sık korsan yazılım kullanıyor. En basitinden ablam mimar ve çalıştığı iş yeri ona laptop vermişti. Laptopuna baktım AutoCAD, Photoshop falan hepsi crack yazılım aslında. Ben bunun sebebinin teknoloji kanallarının sponsor aldığı firmalardan korkup korsana karşı gelmek zorunda kaldığından düşünüyorum. Çünkü sponsor aldıkları zaman asla firma aleyhine bir şey yapmıyorlar para kaybına uğramamak için. Hatta bazı kanallar yalan bile söylüyorlar. Bana sorarsanız bu enflasyonda liseli bir öğrenci olarak oyunlara binlerce lira vermek çok aptalca. Korsan oyun oynamak buna bir çare. Ben şahsen hiç bu topa girmeyip oyun oynamamayı öneririm fakat boş vakitlerinizi Valorant LoL ile geçirmektense korsan oyun ile geçirmek de gayet mantıklı. Benim fikirlerim böyle.

Çok uzun zamandır korsan kullanıyorum güvenilir sitelerden istediğim oyun veya programları yüklüyorum. Günümüzde Need for Speed MW veya PES 2013'ü korsan olmadan indirmek çok zor. Türkiye'de oyunlar pahalı olduğu için korsan kullanımı arttı. Bu işleri iyi bilmiyorsanız korsan kullanmanızı tavsiye etmem.

Hocam ben şahsen 8 yaşımdan beri (ki o zaman bilgisayar kullanmaya başlamıştım adamakıllı) sık sık malum sitelerden oyun/program indirirdim. Bunu da garip görmezdim. Fakat forumlarda takılmaya başladığımda insanların bunu inanılmaz garip görmesine hayret ediyordum. Şimdilerde Steam dolara geçince ve dolar absürt fiyatlara çıkınca korsan gerek forum yöneticileri gerek toplum tarafından normal görülmeye başladı. Belki de Avrupa ülkelerinde refah düzeyinden dolayı korsana karşı çıkıyorlardır. Bizim de Çin, İran ve Rusya gibi korsan kullanalım topluca demiyorum tabii ki (ama bu gidişle olacak gibi) fakat korsan kullanana da böyle hor bakılmasını de desteklemiyorum açıkçası. Çünkü firmalardan sponsor alıp RTX 4090 ile binlerce oyunu bedavaya alan bir YouTuber ile fakir bir aileden gelen liseliyi denk tutamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı