Korsana hayır diyenlerin adblocker kullanması

5 ay önceki ekran görüntüsü, şu an +2 milyon. Çokta mutluyum vallahi, Youtube'da çatır çutur reklamları engelleye engelleye izliyorum.

Ad Block over 2 million.png

Korsan kullanmamak hizmetini almak istediğiniz şey için hak eden kişilere ödeme yapmak. YouTube'da video izlemek istiyorken araya prezervatif reklamları, Bitcoin kazanmak için sistem kiralama reklamları, abuk subuk sanatçıların garip şarkıları girmemesini istemiyorum dolayısıyla adblocker kullanıyorum. Bana istediğim hizmeti sunması karşılığında korsan kullanmamakla istediğim videoyu izlemek için istemediğim görüntüleri izlemeye zorlanmak arasında fark var. Adblocker kullanmak opsiyonel, isteyen kullanıyor istemeyen kullanmıyor. Korsan kullanmak opsiyonel, isteyen kullanıyor isteyen kullanmıyor. Ancak reklam izlemek zorunda bırakılıyoruz ve bunda herhangi bir opsiyonumuz da yok. Dolayısıyla kendi opsiyonumuzu yaratıyoruz.

Bencede ben video izlerken araya durex reklamı girsin istemiyorum ör. 11 yaşındaki biri gidip video izlerken araya durex reklamı çıkdı nolacak ilgisini çekmeyen tanımadığı bir şeyin reklamı çıkıyor 2 saat onu izlemiğcek değil mi reklam kişiselleştirme açıkken sürekli kişiselleştirme paneline abuk subuk şeyler geliyor kapayınca da ilgini çekmeyen şeyler geliyor kimse video izlerken arasına yemek sepeti reklamı girip gördüğün her şey burger gibiyse yemek sepetine gir diye geçilmeyen bir reklam izlemek istemez evet YouTube ve başka siteler bundan para kazanıyor olabilir ama istediği kadar bir firmaya destek olsakta birdenden dendenden hadi yemek sepetine benimle gel maceraya katıl pasha fencer çıksın istemez ayrıca bu illegal değil legal Chrome mağzasında onaylanmış bir sürü reklam engelleyici eklenti var başlarında uBlock Origin gelerek korsan olmuyor legal bir şey.

Sacmaliyorsun.

Bir insan reklam gormeyi engelleyebilir, bunda illegal bir şey yok.
Reklamlari engelleyen alternatifler arasinda ücretsiz olanini tercih etmek korsanlik degil.

AdBlock kullanan kimseler ile korsan oyun oynayanlari ayni kefeye koyup vicdan rahatlamasi yasama cabanizi takdir ediyorum ama, icerde bir seyler yanlış yaptiginizi size soylemese boyle sacmalamazdiniz.

Doğru reklam engelleyici kullanan birini gidip Cyberpunk 2077 (ki onun korsanı çıktı mı onu da bilmiyorum sadece örnek) bedava indiren biriyle aynı kefeye koymanız saçma.

YouTube reklam izlemek istemeyenler için Premium'u çıkardı. Eğer reklam izlemek istemiyorsanız Premium yerine AdBlock kullanırsanız YouTube'un gelirlerini zedelersiniz. AdBlock kullanmak da düpedüz korsanlıktır.
Sizin mantığınızla bakarsak mevzuya, ücretli bir AdBlock uygulaması var ise piyasada, ücretsiz olanını kullanmak da yanlış o halde 😂

resim_2021-02-03_173456.png

Kullanmayada devam edeceğim bu bize sunulan bir hak legal bir şey. Bu arada o kurulumdan belli %100 biliyosunuzdurda uBlock Origin kullanmayanlar belki bilmiyordur sadece Technopat'tan değil tüm sitelerden.

AdBlock ekranın sağına ve soluna kağıt yapıştırmakla aynı şey. Youtube dediğimiz ortamda ise çoğu kanal zaten sponsorlu içerik yapıyor hep, reklam gelirleri aman aman değil hele ülkemizde.

Özgür interneti reklam ve kapitalist çöplüğüne çevirmem. Korsan sahipli yazılımda, film vs. olur, ama internetin sahibini gösteremezsin. Bir de dediğin ve karşılaştırdığın şey saçma. Uzantı resmi mağazada. Madem resmi, niye kullanmayayım?

Sadece başlığa bakarak konuşacağım. Dediğiniz şey aslında mantıklı, yapılmaması gerekir ama bir videoya tıklıyorsun 5 reklam engellendi diyor. Youtube'un gelir kaynağı reklamlar ama harbiden can sıkıcı bir yere doğru gidiyor ama haklısın yapmamamız gerekir.

Arkadaşlar eğer YouTube ve Google bundan rahatsız olsaydı eklentilerin tamamını kaldırırdı. Eğer servis bize bu seçeneği sunuyorsa ve kullanmamızı engellemiyorsa hiçbir şey diyemezsiniz, gayet kullanırım Adblock veya Ublock eklentilerini. Hiçbir site hizmet verirken abuk sabuk reklamlar çıkaramaz. Zaten verilerimizi işleyip satarak milyonları kazanıyorlar. Şuan Google veya bu hizmetleri kullanan insanların yarısı zaten engelleme eklentilerini kullanıyordur, Google bundan zararlı çıkmıyor. Korsanla aynı şey değil maalesef. Site kapatmamı istiyorsa da kapatırım, sıkıntı olmaz. Google izin veriyor eklentiyi, alo?

Geri
Yukarı