Korsana neden destek yok?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu arada beyler tabi korsana destek vermek gibi olmasın ama. Oyunu orjinal alın ama dlc'ye para vermeyin. Abi şu EU4 Dlc'leri nedir ya 100 tane yapmışlar her biri 20 TL. 2000 TL vermek çok saçma onun yerine korsan dlc kullanırım oyunun tadını çıkarırım. Çünkü EU4 Dlc'siz hiç bir şeye benzemiyor. Yani korsan kullancaksanız bile sadece dlc'de kullanın.

Korsanla araba çalmayı aynı kefeye koyan insanlar var, arkadaşlar az realist olun. Dijital bir şeyin çoğaltılması nasıl hırsızlık olsun? O oyunu alacak parayı bulamayan insan hiçbir zaman alamaz, üreticiyede bir kaybı olmaz. Yeni çıkan oyunlar 400 TL'den aşşağı olmadığı için 2-3 sene sonra mutlaka gelir diye düşünüyorum korsana destek. Kimse yalan söylemesin. Eğer korsana destek verilmezse adam gider torrent forumuna oradan destek ister, benim yaptığım şeyde bu mesela, adam korsan konusu açarsa, diyorumki bu forumda korsana destek yok, torrent forumlarında size yardımcı olabilirler. Korsan oynamak isteyen adam her türlü oynar, yasal oynamak isteyen adam ise oynamayabilir.

Korsan oyun için destek alabileceğin sayısız topluluk vardır, Techopat'tan özellikle istemek ve kural değişikliği talep etmek gereksiz.

Politik doğruculuğu bir kenara bırakıp şunlara da bakmak lazım

1. Technopat'ta Plati gibi çalıntı hesap bilgileri satılan yerler konuşulduğunda üyelere ceza verildiğini görmedim henüz. Örneğin RDR2 hakkında destek isteyen kaç kişiye kişiye oyunu dürüst bile şekilde alıp almadığı soruluyor?

2. Korsan oyun oynamak kişinin kendi tercihidir, oynamayacaksın demek hoş değil. Bu konuda insanların birbirlerini yargılamasını doğru bulmuyorum. Hayatında hiç korsan mp3 indirmemiş, Winrar'ı satın almış kişileri ayrı tutuyorum.

3. Korsan oyunlar virüs yuvasıdır konusu tamamen gerçeği yansıtmıyor. Doğru kaynaklardan indirilmediği takdirde ücretsiz programlar, oyunlar dahi virüs içerebilir. CPY, Codex vb. grupların dosyalara özellikle virüs eklediğini duymadım. Ancak 3. parti kaynaklardan indirildiğinde Discord, Steam, Winrar, World of Tanks vb. dosyalarının dahi mining virüsü, malware vb. içerme ihtimali çok yüksek.

Cidden hayatımda böyle duyar görmedim adamlar Ferrari çalmaya kadar getirmiş :D

Arkadaşlar zaten oyunu almayacak olan insan gidip korsan oynarsa EA, Rockstar batmaz zaten bu şirketler belki de en az Türkiye'den gelir sağlıyordur fazla abartmaya gerek yok, korsan yasal bir şey değil fakat hayatında korsan indirmeyen insan yoktur. Konuyu yine OEM Key'lere getirmemek için zor tutuyorum kendimi.

Korsanla araba çalmayı aynı kefeye koyan insanlar var, arkadaşlar az realist olun. Dijital bir şeyin çoğaltılması nasıl hırsızlık olsun? O oyunu alacak parayı bulamayan insan hiçbir zaman alamaz, üreticiyede bir kaybı olmaz.

Sen hırsızlık yapacaksın ama hırsız değilim diyeceksin. Bu nasıl bir ironi. Üreticinin bir kaybı, zararı nasıl olmaz bu nasıl bir mantık. Codecanyon üzerinden birçok yazılımcının satış yaptığı platformda adını belirtmeyeyim reklama girmesin. Bu yazılım çok fazla çoğaltılıp, kırıldığı için üretici piyasadan çekildi. Hatta 3 harfli herkesin bildiği bir webmaster forumda bu yazılımın kurulumunu yapan insanlar var parayla. Bırakın kendinizi kandırmayı.

Kişinin gizli veya açık bir şekilde bu tarz hususları kullanması kendi günahı, ayıbıdır. Fakat kişinin yaptığı bu hususlara ortak araması çok ayrı durumdur. Kimisi yapacağı iyiliğe ortak arar kimisi de kötülüğe.

Sene 2005 ya da 2006. Üniversitede öğrenciyken fakültemize söyleşi için Adobe'nin Türkiye sorumlusu gelmişti. Söz aldım ve "ürünleriniz çok pahalı. Öğrenci olarak satın alamam. Korsan kullanıyorum" demiştim. Verdiği cevap: "Öğrencilerin kendilerini geliştirmek adına korsan kullanmasıyla ilgili bir problemimiz yok ama bizim ürünlerimizi kullanıp para kazanıyorsanız bize bunun bedelini ödemelisiniz" şeklinde olmuştu.
Okul bitti, hemen işe başladım ve 2007'den beri hiç bir oyunumu ve tasarım programını korsan kullanma gereği duymadım. Bence maddi güç yoksa indirip oynayabilirsiniz ama forumdan destek alamamanız bence çok normal ve olması gereken de bu. Bir de yeterli maddi gücü olup "yaaa bir oyuna para verilir mi" kafası yaşayanlar var. Buna sonuna kadar karşıyım. Oyun seni eğlendiriyorsa, yapımcıya bedelini ödemelisin.

Bu arada beyler tabi korsana destek vermek gibi olmasın ama. Oyunu orjinal alın ama dlc'ye para vermeyin. Abi şu EU4 Dlc'leri nedir ya 100 tane yapmışlar her biri 20 TL. 2000 TL vermek çok saçma onun yerine korsan dlc kullanırım oyunun tadını çıkarırım. Çünkü EU4 Dlc'siz hiç bir şeye benzemiyor. Yani korsan kullancaksanız bile sadece dlc'de kullanın.
Ben de öyle kullanıyorum 2-3 ay kiralık aldım sonra hepsini yükledik 1000 tl verilmez o kadar dlcye

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı