Laptop vs. masaüstü

Captain Levi

Hectopat
Makaleler
10
Yer
Paradis
Merhaba, laptop vs masaüstü arasında kaldım. Çok fazla gezen birisi değilim ancak istediğim yerde istediğim zamanda oyun oynamak kulağa hoş bir fikir gibi geliyor. Sizce laptop mu masaüstü mü?

İhtiyacın varsa dizüstü bilgisayar alman çok daha mantıklı bir tercih olacaktır. Gerçekten ihtiyacın yoksa masaüstü bilgisayar toplaman daha iyi olacaktır. Masaüstü bilgisayarın ilk avantajı soğutma.
Dizüstü bilgisayarlarda soğutmalar haliyle kısıtlıdır çünkü kompakt ve taşınabilir bir tasarıma sahiptirler. Masaüstü bilgisayarlarda ise böyle bir kısıtlama yoktur kasa destekliyorsa güzel bir sıvı soğutma veya hava soğutma ve fanlar ile soğutma işi gözden çıkartılabilir. İkinci avantaj ise overclock. Evet dizüstü bilgisayarlarda overclock yapılabiliyor lakin böyle aşırı derecede üstün bir soğutması olması lazım ve bildiğim kadarıyla masaüstü bilgisayarlar da olduğu gibi soğutmaya bağlı olarak büyük ocler yapılamıyor. Üçüncü avantaj ise masaüstü bilgisayarların tamamen özelleştirilebilir olması. Özellikle ekran kartı ve işlemcinin gücünün yetmemeye başladığı zamanlarda anakart destekliyorsa uygun soket ile uyumlu daha güçlü bir işlemci alınabilir. Ekran kartı yetersiz geldiğinde onuda değiştirebilirsin. Dördüncü etken ise dizüstü bilgisayarların soğutması kısıtlı olduğu için ekran kartının veya işlemcinin gücünden kısılıyor. Örneğin Max-Q veya Max-P gibi terimleri duymuşsundur. Örneğin masaüstü RTX 2060 ile dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Max-Q RTX 2060 ekran kartı arasında kayda değer bir fark vardır. Max-Q veya Max-P ekran kartlarında ekran kartının özellikleri düşürülür ki TDP değeri azalsın, yaydığı ısı ve çektiği enerji azalsın. Dizüstü bilgisayarların soğutması kısıtlı olduğu için bu tür özelliklerden feragat edilebiliyor. Örneğin üst düzey bir oyuncu dizüstü bilgisayarı 250-300W tüketirken üst düzey bir oyuncu bilgisayarı tam yük altında 600W güç tüketebiliyor. Dizüstü bilgisayarlar taşınabilir olduğu için daha pahalı oluyor genellikle. Çünkü tüm donanım incecik bir kasanın içinde incecik bir anakarta gömülü olarak geliyor. İhtiyacın varsa dizüstü bilgisayar almanı öneririm örneğin öğrenciysen, sık seyahat eden birisi isen dizüstü bilgisayar alabilirsin. Lakin ihtiyacın yoksa masaüstü bilgisayar alman her bakımdan daha avantajlı olacaktır. Kısaca ihtiyacın yoksa evde duruyorsan masaüstü topla düşünme bile.

Merhaba, laptop vs masaüstü arasında kaldım. Çok fazla gezen birisi değilim ancak istediğim yerde istediğim zamanda oyun oynamak kulağa hoş bir fikir gibi geliyor. Sizce laptop mu masaüstü mü?

Eğer sürekli başka yerlere gidiyorsanız laptop eğer sadece duracak diyorsanız masaüstü ve neden masaüstü herkes diyor söyleyeyim hem laptoplarda mobil işlemci var ve haliyle küçüklüğü de gücünden kısıyor ve diğer laptopa ön yargı hava akımının iyi olmaması yani dar olması ben laptop kullanıyorum ve çok memnunum sürekli sabit duruyor bir yere götürmüyorum.
Yaşam biçiminize bağlı. Eğer taşınabilirlik istiyorsan laptop ama performans istiyorsan PC elbette.

Profil fotoğrafı müthiş hocam. 🤣🤣🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı