Latin alfabesine geçmemiz gerçekten doğru muydu?

Araplar ile Türklerin uzaktan yakından alakası yok normalde. O dönemin ihtiyaçları gereği İslamiyet kabul edildi ve Arap kültürü benimsenmeye başladı. Daha sonra da Osmanlı yıkılana kadar bu mirası taşıdı, olay bundan ibaret. Yani Arapça Türk alfabesi değil Osmanlı alfabesidir, Osmanlı'da kendini Türk diye tanımlamaz. Atam'ın zaten yanlış bir karar vermeyeceğine eminim ki düşününce de gelecek adına verilen en önemli kararlardan biri bence. Şu an Arap alfabesini kullandığımızı düşünmek bile korkunç geliyor kulağa.

İçimizdeki ırkçılık duygusundan uzaklaşarak X alfabesi olduğunu düşünelim bunun. Bir devletin uzun müddet kullandığı bir alfabe. Daha sonrasında "zor" adı altında değiştiriliyor ve başka devletlerin özentiliği yapılıyor. Bu bir manada kendini küçük düşürmek gibi geliyor bana. Ki netice de Atatürk'te bir insan. Yaptığı her işi vardır bir bildiği diyerek yorumlamak doğru olmaz.

Japon'lar alfabe değiştirdi zaten. Bir konuda yorum yapmadan önce bilginiz olsun bir kere.

Özür dilerim, Korelilerin Çin alfabesinden kurtulmak için alfabe değiştirdiğini biliyordum ama Japon'ların böyle bir şey yaptığını bilmiyordum. Ama yine de Çin bunun için için hala geçerli bir örnek sanırsam.

Bakıyorum hocam, kolay kolay öğreti lemiyor. Şu an 1. Sınıfta öğretilen dilimiz arapçaya kıyasla çok kolay. Yani istediğiniz kadar yöntemi değiştirin zor hocam.

Eğitim sistemi doğru olduğu sürece dün uydurduğun alfabe dahi olsa öğrenmek zor olmaz.

Oradaki insanların okulu var öğreniyor. Osmanlı'da Arap ve Latin alfabesi öğretiliyor fakat şanslı veya zenginler okula gidebildiği için halkın çoğu okul bile göremiyor. Yani düşün ülkenin elitleri subaylar oluyor o hale gelmiş vaziyet.

Eğitim olmasa Latin olsun Arap olsun kiril olsun bir alfabeyi öğrenmek zor. Yani Latin alfabesini de öğrenmek için bir eğitim şarttı. Burada en büyük etken eğitim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Osmanlıda Latin alfabesi zaten eğitimde vardı. Sorun Osmanlı'da okuma yazma oranı %9 olmasıydı. Yani düşün harf devrimi öncesinde bile yapılan sayımlarda %11 çıkıyor. Derler ya 1 gecede cahil kaldık dedemizin mezarını okuyamaz olduk, dedesi de kendi dedesinin mezarını okuyamıyordu çünkü eğitim görecek imkan yok. İstanbul ve bir kaç çevresindeki şehir dışında özellikle Anadolu taş devrinden kalma halde. Bu arada Osmanlı'da Arapça üzerinden okuma yazma oranı %8 onu da belirteyim.
Bu oranları yazarken kaynak belirtirseniz iyi olur,neye dayanarak %9.Ben köydeki rahmetlileri hatırlıyorum,erkeklerin hepsi eski dilde okuyabiliyorlardı,yeni alfabede sadece tüp götürdüğümüz bakkallar okuyup yazabiliyordu.Kimse okuyup yazamadan hayat nasıl dönecek,akla aykırı.

Arapçada Türkçedeki bazı sesleri yazamıyorsun bile. Bu bile gayet yeterli bir sebep.

Evet bunu birkaç yerde duymuştum. Hatta eski Osmanlıca metinlerin okunmasının zor olmasının sebebi de bu diye biliyorum. Ama bu sadece bizim yaşadığımız bir sorun değil. Buna rağmen niye alfabesini değiştiren biz olduk onu anlamlandıramıyorum.

Eğitim olmasa Latin olsun Arap olsun kiril olsun bir alfabeyi öğrenmek zor. Yani Latin alfabesini de öğrenmek için bir eğitim şarttı. Burada en büyük etken eğitim.
Şimdi mantıklı düşün. İflas etmiş bir imparatorluktan eline kalan şey taş devri teknolojisine sahip bir bölge. 4000 köy başına 1 tane okul düşüyor fakat o okula gidecek öğretmen de zor çıkıyor çünkü öğretmenler şehirde yaşıyor. Halkın %80'inden fazlası köyde, yani sadece okul değil öğretmen kıtlığı da var. Bazı köylerde okul oluyor öğretmeni olmadığı için kapatılıyor. Bu durumda sen 2 alfabeyi zorunlu yapmak yerine sadece zengin ve güçlü devletlerin kullandığı alfabeyi zorunlu kılmaz mısın? Ayrıca Latin alfabesine geçtiğimizde geçmişimizi kendimiz araştırmaya başladık çünkü bizim geçmişimizi hem Avrupalı özellikle İngiliz ve Almanlar araştırıyordu. Onlardan elde ettiğimiz bilgilerle çok eski geçmişimizi öğrendik.

Evet bunu birkaç yerde duymuştum. Hatta eski Osmanlıca metinlerin okunmasının zor olmasının sebebi de bu diye biliyorum. Ama bu sadece bizim yaşadığımız bir sorun değil. Buna rağmen niye alfabesini değiştiren biz olduk onu anlamlandıramıyorum.
Osmanlının son zamanlarındaki insanlar yabancı bir dil öğrenmek istediklerinde bir alfabe daha öğrenmeleri gerekiyordu. Metrik sistem gibi ülkeler ortak bir alfabe kullanmalı ki anlaşmak ve öğrenmek daha kolay olsun.

Arapça'nın bize uygun olduğunu düşünmüyorum.

Dosya Ekleri

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    8,9 KB · Görüntüleme: 119
Bu oranları yazarken kaynak belirtirseniz iyi olur,neye dayanarak %9.Ben köydeki rahmetlileri hatırlıyorum,erkeklerin hepsi eski dilde okuyabiliyorlardı,yeni alfabede sadece tüp götürdüğümüz bakkallar okuyup yazabiliyordu.Kimse okuyup yazamadan hayat nasıl dönecek,akla aykırı.
1 Kasım 1928 öncesi yapılan sayımlarda; 1914-1918 yılları arasında %2-%4 olduğu düşünülmekte çünkü bir çok okuryazar ölmüş olduğu düşünülüyor, Cumhuriyet sonrası yapılan ve harf devriminden hemen önce olan 1927 sayımlarda %11'dir.

Osmanlının son zamanlarındaki insanlar yabancı bir dil öğrenmek istediklerinde bir alfabe daha öğrenmeleri gerekiyordu. Metrik sistem gibi ülkeler ortak bir alfabe kullanmalı ki anlaşmak ve öğrenmek daha kolay olsun.

Buna da Rusya'dan verebiliriz. Veya balkanlardaki bazı ülkelerden. Oralarda da kiril alfabesi kullanıyor. Onlarında Arap alfabesinden Latin'e geçerkenki kadar farklı olmasa da yeni bir alfabe öğrenmeleri gerekiyor. Hadi Doğu asyadakilerin çok ihtiyacı olmayabiliyor ama Avrupa'nın içerisinde bulunan bu devletlerin ihtiyacı illaki olacaktır.

Dil canlı ve gelişen bir şey. Normalde dillerde iyi-kötü gibi bir şeyi belirlemek zor, çünkü hepsinin yapısı farklı. Ama bir dile iyi-kötü demek için dilin öğrenme kolaylığına, başka dilleri ne kadar öğrenmeni kolaylaştırdığına ve anlaşılabilirliğine bakabiliriz. Arapça kökeni çok eskiye dayanan bir dil, ve Arap alfabesi de Türkçe'deki seslerde birçok belirsizliğe yol açıyordu çünkü adı üstünde Arapça alfabesi, Türkçe için geliştirilmiş bir şey değil. Zaten o dönemde okuma-yazma oranları da fazlasıyla düşüktü.
Şu an modern Türkçe gerek alfabesi olsun, gerek dilin kendisi olsun gayet çok güzel bir dil, hem de Latin alfabesi sayesinde başka yabancı dilleri öğrenirken işim çok daha kolay oluyor. İnsanlar neden hâlâ bunu tartışıyor anlamış değilim.

Geri
Yukarı