LGBT nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hiçbir şeye sevgi de saygı da beslemek zorunda değilsiniz zaten. Ancak başka birisi sizin herhangi bir değerinize saygı duymadığını belirtince alınıp saldırganlaşmayacaksınız. LGBT'ye üye olunabileceğini sanan o insanın bir postunu falan atar mısınız? Hiç de gerçekçi gelmedi de, mizah amaçlı atılan bir postu ciddiye almış olabilirsiniz. Bunun haricinde LGBT 3'e ayrılmıyor ve bahsettiğiniz şeyler alakasız. Bahsettiğiniz şey LGBT topluluğu.
Evet değilim fakat bu topluluklarca onlara saygı zorunlu bunları sosyal medyada görebiliyoruz.
Postu bulabilir miyim bilmiyorum çok uzun zamandır tiktok platformuna girmiyorum eğer hala akımlar arasındaysa o konuyu rahatça bulabilirim araştıracağım.

Düzenleme: Mesajımda da gördüğünüz gibi orada "velet" kelimesini kullandım bu arkadaşlar genelde ironi yapıp yapmadıklarını belli etmezler kendilerine kaçış kapısı bırakırlar konuda haklı oldukları söylenirse ironi değil derler haklı oldukları görülürse ironiydi canım derler ondan o konuda atacağım post sizin için ironi benim için ironi olmayan bir post olarak görünebilir.
Gördüğünüz gibi LGBT grubu olarak yazdım bunlar benim gördüğüm tarzda insanlar her insan tabii ki aynı değildir bilmediğim tarzda insanlar olabilir.

Çeşit çeşit sapıklık mevcuttur. LGBT'ler arka planda kaldı. ATV'deki programlarda daha iyileri mevcut. Adamın 3 çocuğu var 3'ü de farklı kişilerden falan, kendine nasip olmamış 😄

Bu arkadaşlar hoşumuza gitsin gitmesin, hayatın bir gerçeği... İş, ev bulmaları mucizelere kalmış insanlar. Yılda bir yürüyüş yapacaklarsa da bıraksınlar rahat rahat yürüsünler...

Bana normal geliyorlar. Sadece bazı translar 4 şişe parfüm sıkıp metrobüse binmeselerdi iyiydi, gerçi benzerini yapan kadın ve erkeklerde var... Yahu şunu normal sıkın be abi 🤷‍♂️

Çeşit çeşit sapıklık mevcuttur. LGBT'ler arka planda kaldı. ATV'deki programlarda daha iyileri mevcut. Adamın 3 çocuğu var 3'ü de farklı kişilerden falan, kendine nasip olmamış 😄

Bu arkadaşlar hoşumuza gitsin gitmesin, hayatın bir gerçeği... İş, ev bulmaları mucizelere kalmış insanlar. Yılda bir yürüyüş yapacaklarsa da bıraksınlar rahat rahat yürüsünler...

Bana normal geliyorlar. Sadece bazı translar 4 şişe parfüm sıkıp metrobüse binmeselerdi iyiydi, gerçi benzerini yapan kadın ve erkeklerde var... Yahu şunu normal sıkın be abi 🤷‍♂️
Yok hocam bol şekerli ve vanilyalı 10 sıkım ayak tırnak ucundan son saç teline kadar sıkılması gerekiyor o parfümler.

Öncelikle herkesin yürüyüş yapma hakkı var. Bu konuda neden bu kadar rahatsızlık duyulduğunu anlayamıyorum. Toplumun önemli bir bölümü tarafından ötekileştirilen, "normal" insanların sahip olduğu belli haklara sahip olmayan bu topluluk varlığını, toplum ve yasa önünde tam anlamıyla eşitlik sağlanana dek, sokaklarda da elbette gösterecek.

LGBT topluluğuna karşı duyulan olumsuz ön yargının, büyük oranda sosyal medyada yaşanan çeşitli tartışmalar ve kutuplaşmalardan kaynaklı olduğunu sanıyorum. Cımbızlayarak, sadece karalama amaçlı yapılan çeşitli etiketlemelerle bu topluluğun asıl amacı kasten çarpıtıldığını düşünüyorum (aynısı feminizme karşı da yapılıyor). Öyle ki LGBT'nin "normal" olanlardan üstünlük talep ettiği, kendilerini yukarıda gördüğü vs. sanılıyor. Dünyanın birçok yerinde ana akım medya organlarının hemen hemen hepsi heteronormatif olgulara hitap ettiğinden, bu menfi algı tehlikeli bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Hatta bu durumun direkt olarak LGBT topluluğunu etkilediği de söylenebilir. Örneğin eşcinsel olan biri Türkiye'de bu yönelimini ya en yakın olduğu birkaç kişi dışında herkesten saklıyor ya da bu konuda yeni tanıştığı birine direkt eşcinsel olduğunu söyleyecek kadar açık davranıyor. Çünkü "öteki" olma düşüncesi -medyanın ve toplumun normlarının etkisiyle- hayatının bir parçası olmuş oluyor. Nitekim, ona iki seçenek kaldığını düşünüyor: Ya bu ötekiliği toplumdan kabul görene dek haykıracak ya da saklayıp "öteki değilmiş gibi" davranacak.

Yasalar önünde eşit olmamanın da ötesinde ailesinden dahi kabul görmeyen bireylerden söz ediyoruz. Hayatlarındaki sıradan, öylesine bir günde bile sırf yönelimleri sebebiyle bambaşka bir muameleye maruz kalıyorlar. Bu derece bir baskı altında, koca bir topluluk içindeki tek tük kişilerin gördükleri baskı derecesinde kutuplaşması kadar doğal ne olabilir? LGBT karşıtı aşırı uçların bu kadar lafzı açılıyor mu, onlar üzerinden bu şekilde bir tümevarım yapılıyor mu gerçekten emin değilim. Bu tek tük örnekler, stereotipler üzerinden tüm LGBT'yi mimlemek sanıyorum ki insanların kolayına geliyor. Zaten kırgın olanın daha da savunmasız hâle gelmesine, empatiyi, bilimi tamamen yok sayarak, seyirci kalıyorlar. Üzerine hiçbir şey okumadıkları, hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir devinimden sebepsizce huzursuzluk duyuyor, sadece medyadan akıllarına kazınan -dürüst olmak gerekirse çağdışı- yargılarla bir yere varmaya çalışıyor, birbirlerinden destek alıp bu ruh halini bir nefrete vardırana dek körüklüyorlar. Şahsen bunun sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Öncelikle herkesin yürüyüş yapma hakkı var. Bu konuda neden bu kadar rahatsızlık duyulduğunu anlayamıyorum. Toplumun önemli bir bölümü tarafından ötekileştirilen, "normal" insanların sahip olduğu belli haklara sahip olmayan bu topluluk varlığını, toplum ve yasa önünde tam anlamıyla eşitlik sağlanana dek, sokaklarda da elbette gösterecek.

LGBT topluluğuna karşı duyulan olumsuz ön yargının, büyük oranda sosyal medyada yaşanan çeşitli tartışmalar ve kutuplaşmalardan kaynaklı olduğunu sanıyorum. Cımbızlayarak, sadece karalama amaçlı yapılan çeşitli etiketlemelerle bu topluluğun asıl amacı kasten çarpıtıldığını düşünüyorum (aynısı feminizme karşı da yapılıyor). Öyle ki LGBT'nin "normal" olanlardan üstünlük talep ettiği, kendilerini yukarıda gördüğü vs. sanılıyor. Dünyanın birçok yerinde ana akım medya organlarının hemen hemen hepsi heteronormatif olgulara hitap ettiğinden, bu menfi algı tehlikeli bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Hatta bu durumun direkt olarak LGBT topluluğunu etkilediği de söylenebilir. Örneğin eşcinsel olan biri Türkiye'de bu yönelimini ya en yakın olduğu birkaç kişi dışında herkesten saklıyor ya da bu konuda yeni tanıştığı birine direkt eşcinsel olduğunu söyleyecek kadar açık davranıyor. Çünkü "öteki" olma düşüncesi -medyanın ve toplumun normlarının etkisiyle- hayatının bir parçası olmuş oluyor. Nitekim, ona iki seçenek kaldığını düşünüyor: Ya bu ötekiliği toplumdan kabul görene dek haykıracak ya da saklayıp "öteki değilmiş gibi" davranacak.

Yasalar önünde eşit olmamanın da ötesinde ailesinden dahi kabul görmeyen bireylerden söz ediyoruz. Hayatlarındaki sıradan, öylesine bir günde bile sırf yönelimleri sebebiyle bambaşka bir muameleye maruz kalıyorlar. Bu derece bir baskı altında, koca bir topluluk içindeki tek tük kişilerin gördükleri baskı derecesinde kutuplaşması kadar doğal ne olabilir? LGBT karşıtı aşırı uçların bu kadar lafzı açılıyor mu, onlar üzerinden bu şekilde bir tümevarım yapılıyor mu gerçekten emin değilim. Bu tek tük örnekler, stereotipler üzerinden tüm LGBT'yi mimlemek sanıyorum ki insanların kolayına geliyor. Zaten kırgın olanın daha da savunmasız hâle gelmesine, empatiyi, bilimi tamamen yok sayarak, seyirci kalıyorlar. Üzerine hiçbir şey okumadıkları, hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir devinimden sebepsizce huzursuzluk duyuyor, sadece medyadan akıllarına kazınan -dürüst olmak gerekirse çağdışı- yargılarla bir yere varmaya çalışıyor, birbirlerinden destek alıp bu ruh halini bir nefrete vardırana dek körüklüyorlar. Şahsen bunun sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.
Çünkü yürüyüşleri kimseyi ilgilendirmeyen bir konu hakkında bana ne kardeşim senin cinsel yöneliminden kendi içinde yaşayabilirsin bu durumu.

4 soru soracağım. Bu soruları LGBT olmayan ancak bu konuda fikir sahibi olan insanlar da cevaplayabilir elbette.

1- cahilliğimi maruz görün, tercih ve yönelim arasındaki fark nedir?
2- doğuştan LGBT olmayan bireyler neden daha sonrasında böyle bir yönelim/tercihte bulunuyor? Hayvan biyolojisine ters durmuyor mu?
3- LGBT bir insana göre aşk ve sevgi nedir ya da var mıdır?
4- sevgi mi yoksa saygı mı bekliyorlar? Saygı bekliyorlarsa onlara göre saygı nedir?

(Bu konu kötü bir niyetle değil aksine ön yargıları kırmak için açılmıştır. Maksat LGBT'li bireyleri daha iyi anlamaktır.

1-tercih saçmaliktir böyle şeyler tercihle olmaz doğrusu yonelimdir.

2-genelde psikologlar bunun etrafındaki erkeklerin rolünün baskın olmaması kadının baskın olmasından dolayı olduğunu söylüyor.

3-LGBT'li bir birey olmadığım için fikrim yok.

4-bu konuda linçlenebilirim ama LGBT lilerin çoğu ilgi sevgi saygı hepsini istiyor küçük bir çocuk gibi davranıyorlar aslında istemeleri gereken saygıyken bunlar zorla seçmenizde gerek diyor (TRdeki çoğunluk) LGBT'yi sevmeyen fikri olmayan insanları homofobik ilan ediyorlar alakası yok aslında ben saygı duyuyorum ama kimse sevmek zorunda değil tabii.

Cahilliğimi maruz görün, tercih ve yönelim arasındaki fark nedir?
Tercih, bir kimsenin düşünsel yolla beraber hetero olmayan bir ilişki kurması, veya hiç kurmaması.
Hormonlar ve kişilik özelliklerinin baskın gelmesi sonucu da yönelim oluyor.

Doğuştan LGBT olmayan bireyler neden daha sonrasında böyle bir yönelim/tercihte bulunuyor? Hayvan biyolojisine ters durmuyor mu?
Hayır, hayvan biyolojisine ters değil. Birçok hayvanın da homo bir ilişkiye girdiğine şahit olabilirsiniz. En basitinden iki dişi veya iki erkek köpek bile dönemleri geldiğinde ihtiyaçlarını birbirleriyle gidermeye çalışıyor.

İlk sorunun cevabı ise zaten yönelim değil, tercih. Açıklaması ilk soruda var.

LGBT bir insana göre aşk ve sevgi nedir ya da var mıdır?
Evet, seninle veya benimle aynı görüşteler.

Sevgi mi yoksa saygı mı bekliyorlar? Saygı bekliyorlarsa onlara göre saygı nedir?
Saygı bekliyorlar. LGBT'yi bir topluluk olarak düşünebilirsiniz. Kimseye bir zararları yok ama herkes onlara karşı çıkıyor.

4- sevgi mi yoksa saygı mı bekliyorlar? Saygı bekliyorlarsa onlara göre saygı nedir?

Sadece bu soruna cevap verebileceğim diğerleri hakkında yeterli bilgim yok ve zaten başka arkadaşlar gerekli şeyler yazmış. Özellikle @nih hocamın ellerine sağlık çok güzel uzun uzun yazmış. Cevaba gelecek olursak. Bence LGBT bireyleri ne saygı bekliyorlar ne de sevgi sadece yönelimlerini diğer insanların gözüne sokmak istiyorlar. Ben hiçbir yerde fikrini bana dayatmaya çalışmayan bir LGBT bireyi görmedim.

• Beğen
İfadeler: nih
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı