LGS önemli bir sınav mı?

Kağan271821

Femtopat
Daha fazla  
Ailem ve hocalarım bana çok fazla baskı yapıyor. Sanki LGS'de başarısız olursam dünyanın sonu gibi ama bir yandan kötü bir meslek lisesine de gitmek istemiyorum. Çok az kaldı, başarısız olacak gibi hissediyorum. Üstümde korku, pişmanlık ve stres var. LGS çok önemli mi sizce? Olmasa da olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ailem ve hocalarım bana çok fazla baskı yapıyor. Sanki LGS'de başarısız olursam dünyanın sonu gibi ama bir yandan kötü bir meslek lisesine de gitmek istemiyorum. Çok az kaldı, başarısız olacak gibi hissediyorum. Üstümde korku, pişmanlık ve stres var. LGS çok önemli mi sizce? Olmasa da olur mu?

Bende 2021 de LGS'ye girdim öyle aman aman bir şey değil OBP yani 6 7 8'in ortalaması yüksek ise çok korkmana gerek yok ortalama bir Anadolu lisesine girebilirsin sınavda rahat olup stres yapmaman lazım yoksa başarılı olman zorlaşır. Kendine bir zaman belirle o zaman aralığında çalış ama çok çalışma akıllıca ve konular hakkında ufak not çıkararak çalışırsan başarın kaçınılmaz olacaktır.

Arkadaş ortamı dışında hiçbir etkisi yok bana göre. En önemli olan şey de o bana göre. O yıllarım geri gelse yine çalışmayı tercih etmezdim herhalde sadece yapacağım değişiklik liseyi açık bitirmek olurdu günde 9 saat lise zırvanasını çekeceğime 3-4 saat çalışır geri kalanda keyfime göre takılırdım.

LGS önemli çünkü iyi bir liseye gidersen iyi eğitim görürsün. İyi eğitim görürsen iyi üniversite kazanırsın.

Okul puanı ile de yerleşmek bir tercih. 3 ayda matematik ve fen eksikliklerini gidermeye çalış, diğer dersleri bir kenara bırak. En önemlisi de sınavdan korkma ve sakın sınavda heyecan yapıpı paniğe kapılma.

Arkadaş ortamı dışında hiçbir etkisi yok bana göre. En önemli olan şey de o bana göre. O yıllarım geri gelse yine çalışmayı tercih etmezdim herhalde sadece yapacağım değişiklik liseyi açık bitirmek olurdu günde 9 saat lise zırvanasını çekeceğime 3-4 saat çalışır geri kalanda keyfime göre takılırdım.
Açıktan okuyan bir kişi günde 3-4 saat çalışma ile ne elde edebilir?

Okul puanı ile de yerleşmek bir tercih. 3 ayda matematik ve fen eksikliklerini gidermeye çalış, diğer dersleri bir kenara bırak. En önemlisi de sınavdan korkma ve sakın sınavda heyecan yapıpı paniğe kapılma.

İmam hatipte okuyorum Arapça-siyer dersleri yüzünden ortalamam düşüyor. Benim için OBP ile yerleşmek hayal. Çevrede en yakın okul bu diğerleri aşırı uzak.

Açıktan okuyan bir kişi günde 3-4 saat çalışma ile ne elde edebilir?

Dostum sanırım lise okumamışsın daha okuduğun zaman birazcık düşünürsen anlarsın ben 4 yıl gereksiz bir ortam çektiğim için pişmandım. Kendini düzene sokup sokamamak ile de alakalı. Tabii sokamıyorsan git dershaneye 11 ve 12'nci sınıfta öyle halledersin YKS sınavınıda.

Geçen sene LGS'ye girip fen lisesi kazanan biri olarak söylüyorum hiç önemi yok. İyi bir liseye gidersen iyi bir eğitim görürsün gibi şeyler de tamamen yalan Anadolu lisesindeki öğretmenler fen lisesindeki öğretmenlerden daha iyi olabiliyor. Bir de kazandığın lise ne kadar iyi olursa o kadar yazılıda zor soruyorlar. Bence LGS hiç kafaya takılacak bir sınav değil. Hatta bazen keşke 8. sınıfta çalışmasaydım dediğim bile oluyor.

Dostum sanırım lise okumamışsın daha okuduğun zaman birazcık düşünürsen anlarsın ben 4 yıl gereksiz bir ortam çektiğim için pişmandım. Kendini düzene sokup sokamamak ile de alakalı. Tabii sokamıyorsan git dershaneye 11 ve 12'nci sınıfta öyle halledersin YKS sınavınıda.

4 yıl boyunca günde 8 saat gördüğün dersleri 2 yılda 3-4 saat dershaneyle halledebileceksen helal olsun abi.

LGS'de aşırı batırmazsan sorun değil bence. Ben ortaokulda hiç ders çalışmadım sınavlardan önce sadece defterlere bakıyordum. Sınav o kadar kötü değildi. Zaten meslek istiyordum ve 80 obp ile istediğim liseye girdim. Hayat şimdilik güzel. Ve şunu da söyleyeyim ben lise tercihlerinde ilk tercihimi istemediğim ve gidemeyeceğim anadolu liseleri yaptım. Hiç biri tutmayınca mahalledeki en kötü liseye gitmek zorunda kaldım 1 ay. Tabi notlar yüzünden değil kendi aptallığımdan, diğer okullarda kontenjan kalmadığından gitmek zorunda kaldım. Hatta LGS günü memleketine giden obpsi 50-60 olan arkadaşım ilk tercihini düzgün yaptığı için mahalledeki bir meslek lisesine girdi. Ve ben 2. seçimde kontenjan olmadığı için giremedim. Neyse çok uzattım sonuç olarak eğer çok nitelikli bir okul istemiyorsan veya obp ile gireceksen internetten seçeceğin okulun obpsine bak. Ona göre seçimini değiştir.

Geçen sene LGS'ye girip fen lisesi kazanan biri olarak söylüyorum hiç önemi yok. İyi bir liseye gidersen iyi bir eğitim görürsün gibi şeyler de tamamen yalan Anadolu lisesindeki öğretmenler fen lisesindeki öğretmenlerden daha iyi olabiliyor. Bir de kazandığın lise ne kadar iyi olursa o kadar yazılıda zor soruyorlar. Bence LGS hiç kafaya takılacak bir sınav değil. Hatta bazen keşke 8. sınıfta çalışmasaydım dediğim bile oluyor.

Bende fen lisesindeyim ildeki başka okullarda sınavlar daha zor hocalar bizde çok esnek yüksek puan almamız için uğraşıyor gibiler okula bağlı biraz da araştırılıp karar verilmeli.

Geri
Yukarı