Liberalizm nedir?

Komünizmin kılıf geçirilmiş halidir.

Yanlış, "kapitalizmin kılıf geçirilmiş halidir" olarak düzeltilmesi gerekir. Eşitlik sağlanmadan, özgürlük hasıl olamaz. Sistem içinde; kapitalin getidiği güç sayesinde, ayrıcalı azınlıklar peyda olur ve bunlar, diğerlerine göre daha özgür hale gelebilirler.

Son düzenleme:
Liberalizm'de her şey özele bağlanır. Bu ülkenin maddi anlamda zenginleşmesini sağlayabilir fakat eğitim ve sağlık da özele bağlandığı için ülke yozlaşır.

Bu yüzden tam liberalizm olmamalı. Yarı liberalizm, yarı sosyal demokrasi daha iyi.

Liberalizm'de her şey özele bağlanır. Bu ülkenin maddi anlamda zenginleşmesini sağlayabilir fakat eğitim ve sağlık da özele bağlandığı için ülke yozlaşır.

Bu yüzden tam liberalizm olmamalı. Yarı liberalizm, yarı sosyal demokrasi daha iyi.
Eğitim ve sağlık tartışılır. Türkiye'deki devletin verdiği eğitim de hiçbir işe yaramaz. Bana kalırsa eğitim ve sağlıkta da özel sektörün eli olması gerekir.

Eğitim ve sağlık tartışılır. Türkiye'deki devletin verdiği eğitim de hiçbir işe yaramaz. Bana kalırsa eğitim ve sağlıkta da özel sektörün eli olması gerekir.
Eğitimde var gibi zaten.

Bence olmamalı, çünkü önüne gelen -eğitimci bile olmayan adamlar- kolej açıyor. Kolejlerin verdiği eğitim kalitesi ortada zaten. Rezalet.

Eğitimde var gibi zaten.

Bence olmamalı, çünkü önüne gelen -eğitimci bile olmayan adamlar- kolej açıyor. Kolejlerin verdiği eğitim kalitesi ortada zaten. Rezalet.
Bunun temelinde eğitimin veriliş tarzı yanlış. Eğitim tamamen bilimsel, sorgulayıcı, analiz yapabilen ve kritik düşünceye sahip olacak. Eğitim ve sağlıktan, devletin tamamen çekilmesinden yana değilim. Serbest piyasaya kesinlikle karışmayacak.

Keşke daha önce görseydim.
Liberalizm'i merak ediyordum bunu görmem iyi oldu.

2 sorum olacak,
  • Türkiye'de yapılan fabrika özelleştirmeleri Liberal adımlar mıdır?

• Devletin tüm gücüyle fabrika açıp insanları çalıştırması sonucu ekonomi nasıl olur? (Liberalizm'in tam tersi oldu :D)

Yeni konular

Geri
Yukarı