Liberalizm nedir?

Ya bu liberaller 2800 liraya özel sektörde 16 saat çalışıp ağlayanlar değil mi? Pardon bir de şey 20 sene çalışıp 4000 lira alıp kendini güçlü hisseden ezikler.

Kendi burjuvamda sokakta hıyar satsam veya devlet işçisi olarak yaşasam gerçek haklarım ve özgürlüğüm olur.

Pardon, özür dilerim, o yarı özerk üniversitelerinizde, özel sektör işçiliğinden korkarak, basit hayatınızı memur olmak için ugraşarak geçirin. O sözde özgürlüğünüz ile okul köşelerinde karın tokluğuna kölelik sistemine hazırlanın aferin size.

Basit bir şekilde üretim yapsam onurumla, aynı kültürde kendi ulusum da tanımadığım insanlarla kardeşim gibi yaşarım.

Yaşasın özgürlük, kahrolsun liberal kölelik.
Hitler doğru söylemiş. Bir toplumu yok eden sosyal demokrat ve aynı zamanda sözde libareller.

Onların benlik algısı yalnızca çalmaktır. Paylaşarak kazanmak, birlik değil. Beni korkutuyorlar. Liberalleri gördüğümde ilk sakındığım cüzdanım oluyor. İkincisi ise canım. Çünkü onlar için bunların herhangi bir önemi yok.

Keşke daha önce görseydim.
Liberalizm'i merak ediyordum bunu görmem iyi oldu.

2 sorum olacak,
  • Türkiye'de yapılan fabrika özelleştirmeleri Liberal adımlar mıdır?
  • Devletin tüm gücüyle fabrika açıp insanları çalıştırması sonucu ekonomi nasıl olur? (Liberalizm'in tam tersi oldu :D)
Özelleştirme liberalizm oluyor hocam.

Devletçilik 2. dediğiniz. Atatürk zamanına bakabilirsiniz. Yılda %1 büyüme ile yavaş bir şekilde gelişir ülke. Liberalizm ise baya oynak durumda.

Son düzenleme:
@SuiCast Hocam mesajınız bir görünüyor, bir görünmüyor.

Aslında devlet işçisi olmak da pek farklı değil.

Git bak memurlara 8+ saat çalışıp asgari ücret ile sürünüyorlar bi' nevi.
Özel sektör birbiri ile yarışırsa yani bir rekabet olursa burada kazanan halk olur.
Bundan dolayı Liberal sistem daha iyi işliyor gibi.

Ayrıca bunu gelişmiş ülkelere bakarak da anlayabiliriz.
Komünizm ve Sosyalizm tarafında özgürlük falan olduğu yok.
Çin, Kuzey Kore gibi ülkeler başlıca örnektir.
Daha geçen gün Çin, ülkede oyun oynamayı kısıtladı.

@İrtifa hocam mesajınız bir görünüyor, bir görünmüyor.

Aslında devlet işçisi olmak da pek farklı değil.
Git bak memurlara 8+ saat çalışıp asgari ücret ile sürünüyorlar bi' nevi.
Özel sektör birbiri ile yarışırsa yani bir rekabet olursa burada kazanan halk olur.
Liberal sistem daha iyi işliyor gibi.
Bunu zaten bugün gelişmiş ülkelere bakarak anlıyoruz.
Komunizm ve sosyalizm tarafında özgürlük falan olduğu yok.

"Gelişmiş" kelimesi burada çok önemli hocam. Sen tutup hak hukuk kanun olmayan bir yere liberalizm getirirsen ülke çöker. Amerika, Almanya falan değiliz biz. 50 sene önce ki Almanya'yız.

Onların bugün geldiği yere ancak dışa bağımlılığı bitirerek gelebiliriz. Diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya bu liberaller 2800 liraya özel sektörde 16 saat çalışıp ağlayanlar değil mi? Pardon bir de şey 20 sene çalışıp 4000 lira alıp kendini güçlü hisseden ezikler.

Kendi burjuvamda sokakta hıyar satsam veya devlet işçisi olarak yaşasam gerçek haklarım ve özgürlüğüm olur.

Pardon, özür dilerim, o yarı özerk üniversitelerinizde, özel sektör işçiliğinden korkarak, basit hayatınızı memur olmak için ugraşarak geçirin. O sözde özgürlüğünüz ile okul köşelerinde karın tokluğuna kölelik sistemine hazırlanın aferin size.

Basit bir şekilde üretim yapsam onurumla, aynı kültürde kendi ulusum da tanımadığım insanlarla kardeşim gibi yaşarım.

Yaşasın özgürlük, kahrolsun liberal kölelik.
Hitler doğru söylemiş. Bir toplumu yok eden sosyal demokrat ve aynı zamanda sözde libareller.

Onların benlik algısı yalnızca çalmaktır. Paylaşarak kazanmak, birlik değil. Beni korkutuyorlar. Liberalleri gördüğümde ilk sakındığım cüzdanım oluyor. İkincisi ise canım. Çünkü onlar için bunların herhangi bir önemi yok.

Özelleştirme liberalizm oluyor hocam.

Devletçilik 2. dediğiniz. Atatürk zamanına bakabilirsiniz. Yılda %1 büyüme ile yavaş bir şekilde gelişir ülke. Liberalizm ise baya oynak durumda.
Liberaller hırsız diyorsunuz birde Liberalizm hakkında maalesef bilginiz yok. :)

Yazı da zaten bunu savunmuş.
Evet bende ekleme yapıyorum. Adama etiket veya cevaplama yapmadım. Konuya ekleme yapıyorum.

Gerçekten yakın düşüncelere sahipsek ne güzel. Konu sahibinin yazısını 2-3 defa daha tekrardan okuyup arkadaş olayım. :)

Ama bi saniye duralım arkadaş Liberalizm doğru uygulanmıyor diyor. Ben ise pratikte bu ülkede yürümez diyorum.

Keşke daha önce görseydim.
Liberalizm'i merak ediyordum bunu görmem iyi oldu.

2 sorum olacak,
  • Türkiye'de yapılan fabrika özelleştirmeleri Liberal adımlar mıdır?

• Devletin tüm gücüyle fabrika açıp insanları çalıştırması sonucu ekonomi nasıl olur? (Liberalizm'in tam tersi oldu :D)
Hayır Özeleştirme adaletli olursa bence bir sıkıntı olmaz zaten.
Bu arada devletçilik ilkesi oluyor en son bahsettiğiniz.
IMG_20211116_155617.jpg

Arkadaslar liberalizm ovenler Biden ve Trump yonetimini kiyaslayabilir en basitinden. Biden Beyaz Saray daki Beyaz kelimesi siyahilere ayip mi oldu yaa diye dusunurken Trump ciddi sorunlari ele aliyordu. Ha Trump cok mu iyiydi, tartisilir.

Onların bu gün geldiği yere ancak dışa bağımlılığı bitirerek gelebiliriz. Diye düşünüyorum.
Zaten yukarıda arkadaş üretim olmasın dememiş.

Devlet denetiminde olan özel sektörde rekabetin artması sonrası vatandaşın bu işin kaymağını yemesini savunmuş.

Yani eğer devlet fabrikası zarar ederse zararını vatandaştan vergi ile karşılar çünkü bunu yapmaya hakkı var.
Özel sektörün buna hakkı yok. Bundan dolayı işini daha iyi yapmak zorunda kalacak.

Yanlış anladı isem düzeltin lütfen.
Bu arada devletçilik ilkesi oluyor en son bahsettiğiniz.
Evet biliyorum. Sadece merak ettim. Sonuçta çok büyük bir üretim çıkıyor ortaya.

Yeni konular

Geri
Yukarı