Linux için başlangıç rehberi ve başlangıç tavsiyeleri

cihan16

Hectopat
İyi geceler arkadaşlar. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve halihazırda 1 seneden fazla süredir Python ile ilgileniyorum. Uzun zamandır Linux kurmayı düşünüyordum. Öncelikle sorularım şunlar:

1- Halihazırda Windows 10 kullanıyorum ve oyun oynadığım için Windows işletim sisteminin de bilgisayarımda bulunmasını istiyorum. Galiba aynı anda iki işletim sistemi kurulabiliyor bunun için normal Windows kurar gibi Linux ISO dosyasını hazırladığım bir USB üzerinden kurmam gerekecek. Kurulum esnasında diskimde Linux için yer ayırmam gerekiyormuş. Sorum şu ki bu ayırma işleminde Windows işletim sistemimde ki dosyalar zarar görür mü?
2- Okulumda bahar döneminde C dersleri almaya başlayacağız. Ben şimdiden öğrenmeye başlamayı düşünüyorum. Acaba hazır başlarken Linux üzerinden mi başlasam sizce bir sorun yaşar mıyım?
3- Bilgisayarım Monster Tulpar T7 v25.1. Linux kurulumunda model kaynaklı ekstra bir sorun yaşar mıyım?

Başlangıçta bana rehberlik edecek kaynak öneriniz varsa veya verebileceğiniz başka tavsiyeler varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dualboot olarak GNU/Linux dağıtımlarından birini kurabilirsiniz.
NVIDIA ekran kartınızla boot sorunu yaşarsanız uyumluluk modu ile çözüm bulunur.
Get GNU sitesinde epey e-kitap var. Onları inceleyebilir, işinize yarayacak olanları kullanabilirsiniz:

Dualboot kurulumda Windows ve dosyalarınıza bir zarar gelmez.
Başlangıç için Linux Mint Cinnamon öneririm. Hem kolay hem de istikrarlı bir dağıtımdır.
Bilgisayarı Linux Mint'i yazdırdığınız USB ile başlatın.
Açılış seçenekleri gelince "try Linux Mint" ile başlayın.
Masaüstü gelince "ınstall Linux Mint" simgesi ile kuruluma başlayın.
Dil, bölge, klavye ve saat seçiminden sonra kurulum seçenekleri gelince "Linux Mint'i Windows'un yanına kur" ile devam edin. Gerisini kendi halleder.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı