Neden Linux?

Tamamen katılıyorum. Eski bir asus netbook a antix yükledim. Karşılaştığım zorluklardan bahsedeyim:
1-Kurulum çok zor. Zor derken eşe, dosta binlerce kez windows format atmış biri olarak, o Windows kurulum rahatlığı yok. (Ubuntu falan biraz daha kolaydır belki ben AntiX için konuşuyorum)
2-Kurulum sonrası çok karışık. İnternetten rehber okumadan 1 adım ilerleyemiyorsunuz.
3-Bir sıkıntı oldu. Bütün uygulama simgeleri kayboldu. Nasıl yapmam gerektiğiyle alakalı 1 yazı bulamadım. Tekrar format attım ben de...
4- Her şey için 1 uygulama var. Simgeleri başlat çubuğuna koymak için bile uygulama kullanmak gerekiyor.
5-İki tane falan (3 de olabilir) uygulama yükleme programı var. Gönül ister ki tek elden olsun ama farklı farklı şeyler var.

Son olarak ciddi emek ve uğraş isteyen bir şey linux. Sürekli internetten rehber okumak gerekiyor. Anca hobi olarak ya da mecburiyetten kullanılabilecek bir işletim sistemi bana göre.
Neden sadece antiX'i denediniz ki? Bende de Asus eee 1001HA model netbook var, tavsiyem Mint 19.3 XFCE kullanmanız, emin olun rahatlayacaksınız. Sadece denemekten vazgeçmeyin, piyasada tonla dağıtım var 32 bit desteği sunan. Devuan, Debian, LMDE, Void, openSUSE, MX, Parabola, Hyperbola... Bu liste uzar gider.

Yazılımcılar Linux kullanır kafası, bir kerede değişin be arkadaş; belki adamın sistemi Windows'ta düzgün çalışmıyor güncel olmasına rağmen nereden biliyorsun? Kaldı ki Ubuntu ve Fedora (tabanlı) dağıtımları kullanmak çocuk oyuncağı. Hafif sistemlerde de güçlü sistemlerde de harikulade çalışıyor. Arayüzler işletim sistemi yapımcılarından bağımsız geliştiriliyor zaten. Muhtemelen bir iki tane de üstüne yapılan kopya temaları görüp geçmişsindir; sandığından çok daha fazla özgürsün konfigürasyon tarafında. Dil sorunları da nadir yaşanıyor, ben sadece runit kullanan dağıtımlarda karşılaştım. Windows programlarını çalıştıran araç emülatör olmadığı açılımında yazıyor zaten (Wine: Wine ıs not emulator); burada fena zortlamışsın. Özgür olmasını anlatmayacağım, elin klavyeyi tutuyorsa aç bak özgür yazılım ve özgür yazılım lisanslarına. Windows bile Azure sunucularında bu küçümsediğin Linux dağıtımlarını kullanıyor (ROM Build edenler mesela). Lütfen Linux distroları hakkında eleştiri yapacaksanız biraz daha düzgünce inceleyin şu dağıtımları, sonra bu ardı arkası kesilmeyen ön yargıları düzeltmekle uğraşmasın insanlar.

1. Ben Linux'ü küçümsemedim sevdiğim sürümleri var(Mint ve Ubuntu gibi).
  2. Evet bazı cihazlarda en azından Windows 10'u kaldıramayan cihazlarda ilaç etkisi yaratabiliyor.
  3. Dil sorunu hepsinde olmasa bile popüler olmayan dağıtımlarda maalesef var.
  4. Arayüz özelleştiriliyor ve emin olun birçoğunu inceledim fakat birçoğu neden kopyalama tahmin edin.
Son olarak yazdığım her şeyde BENCE gerek yok ibaresi var.

Neden sadece antiX'i denediniz ki? Bende de Asus eee 1001HA model netbook var, tavsiyem Mint 19.3 XFCE kullanmanız, emin olun rahatlayacaksınız. Sadece denemekten vazgeçmeyin, piyasada tonla dağıtım var 32 bit desteği sunan. Devuan, Debian, LMDE, Void, openSUSE, MX, Parabola, Hyperbola... Bu liste uzar gider.
Google a "linux distros for old laptops" "fast linux distros" sonuçlarına bakarak 4-5 dağıtım denedim. Ama masaüstü ortamı neydi hatırlamıyorum. pupylinux, coreplus, mint, xubuntu, zorin os denedim. En keyif veren antix oldu. Aslında coreplus mükemmel oldu alete can geldi ama içi çok boş. Bilmek gerekiyor.

Günlük kullanıcıysanız gerçekten gerek yok.

Gerekli gereksiz kavramını neye göre belirliyoruz?

Kullandıkları arayüz hep Windows veya macOS kopyası.

Screenshot_2022-10-12_00-03-32.png

Windows veya MacOS'te böyle bir arayüz varsa haber verirsiniz. Gerçi macOS için bir WM vardı. Adını hatırlamıyorum şu an.

Buldum:

Bir de Windows programlarını emulatör ile çalıştırıyorsun diye savunanlar var onları saymıyorum bile.

Farklı platform için yapılan uygulamaları tamamen farklı bir platformda çalıştırıyorsunuz. Bırakın da hataları olsun. Linux dünyasının amacı zaten Windows alternatifi bir sistem olmak olmadı hiç. Kendi amacına gayet güzel hizmet ediyor ve Topluluk da gayet güzel işler çıkarıyor.

1. Ben Linux'ü küçümsemedim sevdiğim sürümleri var(Mint ve Ubuntu gibi).
  2. Evet bazı cihazlarda en azından Windows 10'u kaldıramayan cihazlarda ilaç etkisi yaratabiliyor.
  3. Dil sorunu hepsinde olmasa bile popüler olmayan dağıtımlarda maalesef var.
  4. Arayüz özelleştiriliyor ve emin olun birçoğunu inceledim fakat birçoğu neden kopyalama tahmin edin.
Son olarak yazdığım her şeyde BENCE gerek yok ibaresi var.

Hocam biraz Linux konuları falan incelerseniz artı yönlerini daha iyi kavrayabilirsiniz. Ben sadece göz göre göre bu mükemmellikten mahrum kalmanıza üzülüyorum. En kısa zamanda anlamanız dileğiyle. Tabii sizi de anlıyorum işiniz vs. gereği deneyimleriniz pek olumlu sonuçlanmamış.

Hocam biraz Linux konuları falan incelerseniz artı yönlerini daha iyi kavrayabilirsiniz. Ben sadece göz göre göre bu mükemmellikten mahrum kalmanıza üzülüyorum. En kısa zamanda anlamanız dileğiyle. Tabii sizi de anlıyorum işiniz vs. gereği deneyimleriniz pek olumlu sonuçlanmamış.

Ama hocam eksi yönleri de var.

1 yıl Mint ile güreştim resmen hocam bana yetti. En son elimdeki Casper Nirvana N240 için denedim ama dokunmatik bir platform ile hiç uyum sağlamadı. Günün birinde gerçekten özel olarak ihtiyaç duyarsam belki tekrardan dönüş yaparım ama şu anda benim birçok isteğimi tam olarak karşılayamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı