Linux vs Windows

@izmirkartali'nın yazdığı bir mesajı bırakayım anlarsınız kimin iyi olduğunu.

4-5 yıl önce 6., 7. nesil işlemcili, DDR4 RAM'li süpper bilgisayarlar aldınız. İçinde HDD var. O zamanlar herkes Windows 7 kullanıyor ya, siz de tabii ki onunla güya keyif yapacaksınız. Lisans ücreti bayıldınız. O zaman için biraz keyif yaşar gibi oldunuz. Bir türlü güvenlik açıkları bitmedi. Yine parayla antivirüs aldınız. Çoğu yine sizi koruyamadı. Ofis programı, grafik programı falan derken ciddi bir bütçe ayırdınız. Çünkü zinhar korsan yazılım kullanmıyorsunuz. Ha bire bilgisayarınız şişip yavaşlamaya başladı. Güncelleme paketleri falan yetmedi. Windows 8.1 denediniz. Metro arayüzüne alışamadınız. Windows 10'a bulaştınız. Kasım kasım kasıldınız. Koca HDD kepaze oldu. 4-5 yıl önce aynı bilgisayarı alan GNU/Linux kullanıcısı mesela Linux Mint 16 kullanırken 6 ayda bir veya yılda bir yükseltme yaptı. Şimdi de Linux Mint 20 kullanıyor. Hiç SSD gereksinimi duymadan, başına bir bela gelmeden, bilgisayarını her zaman yüksek performansla kullanmaya devam ediyor. E şimdi bu rahatlık varken Windows'a takılı kalmak niye?

Saçma bir soru buna benzer bir ton konu var ama gene de bir cevap vereyim.
Linux: Bedava, arayüze göre ağır veya hafif, oyun desteğinden memnun ben.
Windows: Güzel sistem parasında güzel.

Oluyor aslında. Sürekli bir data akışı yok şu an benim makinemde.
Eh, o kadar uğraşla, hem de tam olarak kalktığı söylenemez. İşte bunun kötü yanı sizin bunu yapmanız. Neden ben telemetri veya bloatware kaldırmak için farklı bir araç kullanıyorum?
Günlük kullanıcı isen Linux ile uğraşmaya gerek yok.
Hocam just works distrolar var, kullanımı kolay. Gentoo kurmayacak ki.

Eh, o kadar uğraşla, hem de tam olarak kalktığı söylenemez. İşte bunun kötü yanı sizin bunu yapmanız. Neden ben telemetri veya bloatware kaldırmak için farklı bir araç kullanıyorum?

Hocam just works distrolar var, kullanımı kolay. Gentoo kurmayacak ki.
İnan bana normal kullanıcı alıştığı şeyi kolayca bırakmıyor. Bırak terminalden uygulama indirmeyi adam mağazadan indirmeye üşeniyor. En ufak bir program lazım olduğunda yine terminalde buluyor kendini. Bu araştırmayı seven kullanıcılar için sorun değil ama o son kullanıcı dediğimiz kavram için eziyet. Ayrıca burada bulunan Linux fanboylari bile hahha atıyor mesajıma.

İnan bana normal kullanıcı alıştığı şeyi kolayca bırakmıyor. Bırak terminalden uygulama indirmeyi adam mağazadan indirmeye üşeniyor. En ufak bir program lazım olduğunda yine terminalde buluyor kendini. Bu araştırmayı seven kullanıcılar için sorun değil ama o son kullanıcı dediğimiz kavram için eziyet. Ayrıca burada bulunan Linux fanboylari bile hahha atıyor mesajıma.
Yeni başlayana sıkıntı olmaz ama Windows'a bir kere bulaşmış olan bırakamıyor.

Geri
Yukarı