Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

GNU/Linux'un pratikliği hakkında şöyle bir örnek vereyim.

Windows'ta güncelleme yapacaksınız, işletim sistemini ayrı, sürücüleri ayrı, Store'daki yazılımları ayrı ve Store dışı yazılımları ayrı güncelleyeceksiniz.

GNU/Linux'ta ise Debian tabanlılarda sudo apt update && sudo apt upgrade veya Arch tabanlılarda sudo pacman -Syu bütün her şeyi güncelleyecek.

Hatta daha da basiti, bu güncelleme komutlarını güncelle isimli tek bir komuta bile taşıyabilirsiniz.

Tabii grafik arayüzlü güncelleme araçları da var.
Bununla da kalmayıp sürücü kurulumları, güncellemeler, uygulama kurulumu vs. pek çok konuda Windows'u yeniden başlatman gerekiyor. Linux'da kurulum sonrası yeniden başlatma haricinde reboot komutunu kaç kere kullandım hatırlamıyorum.

Neden buradaki %75'lik kesim Windows yerine Linux kullanmıyor?

Sürü psikolojisi olan başka bir insan daha.

Tam olarak hangi kısımda sorun yaşadınız? Çünkü Windows'ta USB sürücüsü gibi saçma şeylerle uğraşırken GNU/Linux üzerinde sürücü bile gerekmiyor. Ama bazılarında adb devices telefonu görürken fastboot devices görememiş. O tarz bir sorunsa haklısınız. Onun dışında sürücü bile gerekmemesi GNU/Linux'u daha kolay yapıyor.

Bununla alakalı bir sürü tartışma var yabancı forumlarda. Fakat bunun tartışmasını yapmak mantıksız çünkü kapalı kaynak güvenlik sağlar önermesi doğru olsaydı Windows, Intel'me için exploitler çıkmazdı, PlayStation kırılamazdı.(daha bir sürü örnek verilebilir.)

Odin kullanıyorsa o Windows gerektiriyor, Java versiyonu vardı ama bende çalışmıyordu.
Bu dediğinizin tam tersi saldırıya açık bir sistem haline de getirebilir. Zannedersin tüm Linux kullanıcılar cennetten düşmüş bir melek oturup sadece aman şu arkadaşın kişisel verilerine kimse ulaşamasın diye düşünüyorlar sadece. Tabii canım, tüm dünya insanları kardeş ya.
Günlük kontrol ediliyor, milyonlarca insan tarafından kullanılan bir projede herşeyi kontrol etmeden kabul edeceklerini mi sanıyorsun?

Boş işte. Özgür yazılım safsataları falan falan. Ben niye geçeyim pratik bir işletim sisteminden Linux'a? Kendinizi avutun. Gülücük atmaya devam edin. 🤣
Tabii canım, niye geçesiniz gizliliğinize önem vermeyen, açık kaynak olmayan, özelleştirme konusunda kısıtlı ve RAM canavarı bir işletim sisteminden Linux'a?

Tabii canım, niye geçesiniz gizliliğinize önem vermeyen, açık kaynak olmayan, özelleştirme konusunda kısıtlı ve RAM canavarı bir işletim sisteminden Linux'a?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sonuna kadar izleyin dediğimi anlayacaksınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Sonuna kadar izleyin dediğimi anlayacaksınız.
Linux Kali'den, Parrot'dan ibaret değildir.
PRISM (surveillance program) - Wikipedia

Linux terminalden ibaret değil. Bunu anlayın artık. Windows'ta kimse WSL ile Linux kullanamazsın demedi.
Linux özgürlüktür, Linux özelleştirmedir, Linux gizlilikdir ve bunların hiçbirini konteynır içinde Linux kurarak alamazsın, alamayacaksında.

Ya sen videoyu sonuna kadar izlesene. Windows neler yapabiliyormuş bir gör.
Bu bahsettiği her şeyi GNU/Linux da yapabiliyor. KVM diye bir gerçek var ve WSL'den 9 yıl daha önce çıktı. Ayrıca işletim sistemimin NTFS gibi çöp bir dosya sistemi üzerinde ve NT gibi çöp bir çekirdek üzerinde çalışması yerine EXT4, BTRFS gibi dosya sistemlerini ve Linux'u tercih ederim.

Ayrıca videosunu attığın adamın clickbait kralı olması dışında bir sorun yok.

Ayrıca WSL daha lsblk çalıştıramıyor. 😂

Son düzenleme:
Linux terminalden ibaret değil. Bunu anlayın artık. Windows'ta kimse WSL ile Linux kullanamazsın demedi.
Windows içinde Linux'u da çalıştırabiliyor. Bence halen anlamamaya direten sizlersiniz. Olay ne kardeşim? Bana somut bir şey göster diyorum. Yok özgür yazılım. Açık kaynak kodlu bak işte moruk. Gülücük gülücük gülücük vs.

Geri
Yukarı