Logitech G430 İncelemesi

Yaklaşık 1 ay önce aldığım Logitech G430 kulaklığın incelemesini ve yorumlarını yapacağım. G430 almadan önce Vatanbilgisayar İzmit şubesine gidip G35 almıştım. Adapazarı şubesinde varmış en yakın ve oradan kargoyla 3 gün içinde İzmit şubesine getirdiler gidip teslim aldım. Kulaklığın kutusu bir hayli yıpranmıştı, tabi bu yüzden tereddüt edip açtım içini ve teşhir ürünü olduğunu anladım. Derileri hep yıpranmıştı. Gösterdim ve birkaç işlemden sonra üstüne 50 TL daha ekleyip şimdi ki kulaklığımı aldım. Toplamda 350 TL'ye almış oldum. Birkaç fotoğraf paylaşayım ;

İlk fotoğraf teşhir ürünü çıkan G35'ten. Açıkça gözüküyor üst derisinde yırtıklar var. Aynı şey kulak derilerinde de vardı.

IMG_0215.JPG

Kutusu ve kendisi öncelikle bu şekilde.

dx.jpg

Kulağınıza gelen kısmı 90 derece döndürüp boynunuza asabilirsiniz. Kimine göre gereksiz olsa da bence hoş. Dinlenirken iyi oluyor görüşündeyim.

xd.jpg

Kafamızın boyutuna göre kulaklığı ayarladığımız kısım metalden yapılmış. Genelde sanırsam kulağımı kaplayan kısım ile o metal arası tek elle çıkarmaya çalışılırken kırılıyormuş. Ona dikkat etmek gerek. Daha öncesinde G230 kulaklığımı aynı şekilde kırmıştım.

xd.jpg

Kulaklık bir de kendi ses kartıyla geliyor. Bu ses kartıyla birlikte kullanıp yazılımını yüklerseniz. Dolby veya DTS'i aktif hale getirebiliyorsunuz.

21.jpg

Yazılımından da birkaç görüntü paylaşıp artı ve eksilerine geçeceğim.

yazılım.png

yazılım2.png

Kulaklığı ilk taktığım vakit ses düzeyi ve kalitesi pek tatmin edici değildi. Fakat youtube'da biraz araştırınca ekolayzer ayarlarını ve windows üzerinden birkaç ayarını yapınca gayet yeterli bir ses düzeyine ve beni tatmin edecek kaliteye ulaştı.

Mikrofonu da ses kayıtlarında denediğim üzere kaliteli. Discord'ta konuştuğum insanlar kulaklığı aldığım ilk gün farkı bariz hissetti ve kaliteli mi nasıl diye sorduğumda aşırı net gibi yorumlar yaptılar. Şu ana kadar beni hiç pişman etmedi.

Artıları (+)
Kişiden kişiye göre değişir fakat ses düzeyi ve kalitesi beni gayet tatmin etti.
Yazılımı gayet basit ve anlaşılır.
Henüz yaz tam başlamadı sıcaklar tam olarak gelmedi fakat yine de şu ana kadar hiç terletmedi. Zaten spor malzemesi kullanıldığı söyleniyor kulaklık ve kafa üstündeki bantta terletmemesi için.
Bu kulaklık kısmındaki mavi kısımlar çıkarılıp yıkanabiliyor. ( Herhangi bir deformasyon oluyor mu bilmiyorum açıkçası, gerekmedikçe yıkayacağımı sanmıyorum ne olur ne olmaz.)
Metal kısımları olduğu için sağlam hissiyatı veriyor açıkçası.

Eksileri (-)
Öncelikle fiyatı biraz pahalı diyebilirim. Arctis 3 gibi bir rakibi varken daha pahalı olması tercih edilmemesine sebep açıyor belki de.
Metal kısım var dedim sağlam hissiyatı veriyor evet ama biraz ağırlık katıyor. İlk 1 hafta uzun süreli kullanımlarda kafamda bir baskı yarattı ve ağrı yaptı fakat şu an hiçbir sorun yok acıtmıyor.
Bir diğer eksisi ise konunun başlarında yine bahsetmiştim çabuk kırılabilen bir noktası var bu G serisi kulaklıkların. O kısma dikkat etmek gerekiyor. Özellikle tek elle çıkarıp takmamak gerekiyor.

İncelemem burada son buluyor arkadaşlar. Umarım yararlı olur, insanlar fikir sahibi olur. Teşekkürler, iyi forumlar !

4 vidalı yere dikkat et orası parçalanıyor.

4 vidalı yere dikkat et orası parçalanıyor.
Aynen öyle. G230 kulaklığım tam dediğiniz yerden kırılmıştı. Kulak kısmı kabloyla sarkık kalıyor tabi öyle de kullanılmıyor maalesef, bantlarla vesayre tutturmak gerekiyor. Çift elle dikkatli bir şekilde çıkardıktan sonra bir şey olacağını düşünmüyorum genel olarak sağlam bence o dediğiniz kısım haricinde.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı