Merhametli bir yaratıcının vadettiği sonsuz ceza

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam ben zaten başında da söyledim bir yaratıcıya inanmak yetmiyor ki cennete gitmek için. Şimdi eğer bu bir sınavsa adaletli bir sınav olması gerekir. Eğer birisi İslam dinine inanmadı diye cehenneme gidiyorsa bundan her insan sorumlu olmalıdır.
İnsan ömrü ortalama 79 yıldır. İnsan hiç bir şeyi sorgulamayacak mı? Sizin gibi sorgulaması lazım. Sınav zaten sorgulamak. "Ben doğru yolda mıyım?" diye sorgulamaları lazım.

. Ama senin söylemlerin sürekli aynı. Sen sürekli bu konularda insanlara sen bilmiyorsuni sen okumamışsın, yok falanı araştırmamışsın, filanı duymamışsın. Sen benim Sümerlileri bilmediğimi nerden çıkarıyorsun. Konu Sümerliler değil. Haklarında bir şey yazmak zorunda değilim.
Sürekli aynı şeyleri dediğiniz için ben de başkaları da sizlere aynı şekilde cevap vermek zorunda kalıyoruz. Araştırmamışsın, duymamışsın bunları kabullenin, bilmemek ayıp değil. Sümerleri bilseydin bana Sümerlileri hep diyordun demezdin. İnsan biraz yazarken düşünür gitmişsin keşfedilmemiş kıtaları, o kıtalara gidecek deniz araçlarının olmadığından haberin yok gelip diyorsun o kıtalara da yardımcıları gitmiş. Sonra gelip diyorsun bana bilgisiz deme.

Senin amacın dinler uydurmadır demeye getirmek. Ben dinim hakkında sabaha kadar konuşurum. Sümerlilerden bana ne. Sana İslamda namaz sorulsa, konuyu yine aynı yere getirirsin. Konu bir haram olsa yine konuyu aynı yere getirirsin.
Bir yukarıdaki mesajda Sümerleri bilmediğimi nereden biliyorsun diyene bak, Sümerlerden sana demen senin konu hakkında bilgi yetersizliğinin kanıtıdır. Hırsmış neyin hırsı birader, önce git bir şeyler hakkında bilgi sahibi ol sonra tartış, masal anlatma bana.

Kendini alim ilan etmekle çok meşgulsün.
Hiçbir zaman böyle bir iddaada bulunmadım, senin gibi çok bilmişler gibi uydurmuyorum en azından bildiğim konulara yorum yapıyorum. Bilmediğim konulara senin gibi sallamıyorum.

Bir soru daha geldi aklıma:
Amerika kıtası 1500'lerde keşfedildi 600'lü yıllar Peygamber Efendimiz S.A.V Geldi.

Ama neden hepsi ortadoğu ve çevresine geliyor?
Neden Amerika Kıtasına gelen Peygamber Yok?
Oradaki insanların suçu neydi de onca sene imansız yaşadılar?

Bunların hepsine cevap bulmak mümkündür elbet fakat ben Mantıklı bir şekilde tatmin edici bir cevap veremiyorum...
Kuranda aldığın her önceliğin hesabı olduğu belirtiliyor ve herkesin yaşadığı ortama göre vereceği hesap değişir.
Bu zamanın tüm büyük alimleri tarafından söylenir hadıislerde de mevcuttur.

Allah'ın varlığını inkar eden biri neden "sonsuz" bir cezaya müstehak oluyor?
Allah'ı inkar eden biri, Allah hesabına çalışan bütün kainatı kendisine davacı yapıyor. o küçük zannettiği inkâr ile bütün mevcudatın hakimini yalanlayarak mevcudat varlıklar adedince küfre giriyor. bu kişi Allah yok diyerek; yüksek makamlarda bulunan tüm mevcudatı değersiz duruma düşürüp, ali makamlardan tezil ediyor. sanarkârını inkar ederek; kör tesadüfe, tabiata havale edip kendi kendine oldu diyecek kadar büyük bir cehalete giriyor ve en sonunda da karşılığı ebedi bir hapis oluyor.

Feyyaz Tv bu konuyu görsel olarak da destekleyip ne güzel anlatmış :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Kızgın
İfadeler: Jiw
Bu olay tam olarak öyle değil, ben senin İslamı tam olarak bildiğini zannetmiyorum.Öğrenmek istersen önce Tarihçe-i Hayat kitabını oku anlarsan Risal-i Nursi ye başla.

İslam mantık dinidir Kuran da da belirtildiği üzre kimi Kafirler vardır cennete kimi müminler vardır cehenneme gidecektir buyurulmuştur.
Şu ann Hristiyan olup dinini mükemmel yaşayıp zararlı olduğu için alkol ve domuz eti yemeyen bir sürü insan var.
Meseleye gelince Cehennemde sonssuza kadar yanacaklar Zulüm, işkence etmiş hak yemiş Din düşmanlığı yapmış insanlardır mesela mısır firavunlarının pek çoğu binlerce insanı öldürdüler orta çağ da bazı hükümdarlar mesela Drakula diye adlandırdığımız adam.
Günümüze yakın ise Hitler 6 milyonu yahudi olmak üzere 18 milyon insanı katletmiş adam.
Elbette bununla birlikte intihar edenler dini inkar edenler dahildir senin islamı hangi şartlarda inkar ettiğine göre de değişir bu sorunun cevabı Risal-i Nursi ve Tarihçe-i Hayatta bu soruların cevapları var.
Şu da var günümüzde İslam çok yanlış anlatılıyor emin olun şuraya yazanların neredeyse içbiri islamı tanımlayamaz.
Namaz ve oruçlardan ibaret değil.
Tarihçe-i hayatı okuyun anlarsanız Risal-i nursiye başlayın Tarihçe-i Hayatın ilk 50 sayfasını okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız zaten.
Ve şunu da eklemek isterim kim nederse desin ben islamdan işkence çeksem dahi görmem çünkü H.Z Muhammed S.a.v yi gerçek hayatta gördüm görmek için 1000 yasin okumak ve iyi bir kul olmak yeterli.
Aynısını yengemde gördü ve ben onun önceden gördüğünü bildiğim için suratını sordum ve aynı şeyleri söyledi tek bunlarda değil ama bu devirde islam çok yanlış anlatılıyor.
Siyasal islamcıların eline oyuncak oluyor.
İslamı savunanlar sürgün vs vs......
Öncelikle bu dinin kaynağı Risal-i nursiye değildir. Kuran ve hadislerdir. Bu dini anlamak için bunlar yeterlidir. Zaten Said Kürdi'nin Cumhuriyet ve Atatürk hakkındaki düşünceleri de bellidir. Kendisi 2. Abdülhamit tarafından akıl hastanesine kapatılmıştır. Kuran'ı resmen kendi ajandasına çevirmiştir ve olur olmadık şeylerden mucize çıkartmıştır.
Kuran'da açıkça İslam dinine inanmayanların âhirette ziyan edenlerden olacağı yazar. (Ali İmran 85)
Bu ayete göre Müslüman olmayan kişiler cennete giremiyor. cennete girememekle kalmıyor, ziyan edenlerden oluyor. Ziyan etmekten kasıt zannediyorum cehenneme gitme cezasıyla cezalandırılmak. Zira klasik İslam modelinde cehennemde yanmak dışında bir ceza yok.
Hangi kafirler cennete gidiyormuş onu çok merak ettim.

Öncelikle bu dinin kaynağı Risal-i nursiye değildir. Kuran ve hadislerdir. Bu dini anlamak için bunlar yeterlidir. Zaten Said Kürdi'nin Cumhuriyet ve Atatürk hakkındaki düşünceleri de bellidir. Kendisi 2. Abdülhamit tarafından akıl hastanesine kapatılmıştır. Kuran'ı resmen kendi ajandasına çevirmiştir ve olur olmadık şeylerden mucize çıkartmıştır.
Kuran'da açıkça İslam dinine inanmayanların âhirette ziyan edenlerden olacağı yazar. (Ali İmran 85)
Bu ayete göre Müslüman olmayan kişiler cennete giremiyor. cennete girememekle kalmıyor, ziyan edenlerden oluyor. Ziyan etmekten kasıt zannediyorum cehenneme gitme cezasıyla cezalandırılmak. Zira klasik İslam modelinde cehennemde yanmak dışında bir ceza yok.
Hangi kafirler cennete gidiyormuş onu çok merak ettim.
Siz islamı bilmeden İslam ı terk ediyorsunuz........

Merhamet kişisine göredir, doğru Allah'ın rahmeti sonsuzdur ama tüm yaşamı boyunca kendisini inkar edene de hak ettiğini verir. Yani küçük bir örnek verecek olursak ülkemizde Öcalan denen soysuzun affedilmesini isteyecek biri var mıdır? Yoktur, varsa da o da haindir. Ölse de kimse üzülmez. Ama bir askerimiz şehit olunca nasıl üzülüyoruz, herkes biliyor.(Siyasi anlamayın, aklıma daha iyi örnek gelmedi :))
İslam'a göre onlar cehennemlik. Hıristiyan'a göre de diğerleri cehennemlik. Herkes kendi dininin doğrusu olduğunu söylüyor.
Bir Hıristiyan'a sorarsanız o da kendi kitabının değişmediğini söyleyecektir. Zaten tanrı geçmişi ve geleceği biliyorsa bu kitapların bozulacağını da biliyordu. E o zaman bozulacağını bildiği halde neden bu kadar kitap gönderdi de milleti birbirine düşman etti?
Hocam öncelikle şunu söylemeliyim ki çok temel ve hakkında çok konuşulmuş konulardan örnekler veriyorsunuz, maalesef bu konularda forumda size kesin kanıtlarla tatmin edici cevaplar verebilecek donanımda biri olduğunu sanmıyorum. Bu sorunuzla alakalı da mezhep imamları hala eski dinlerin bozulmamış haline inanan halis insanların olduğunu ve bu insanların da cennette olacağını söylüyorlar, zaten semavi dinlerin hepsinin temeli aslında İslam'dır (doğrudan isim olarak değil inanç esasları olarak) ve o temel haline göre yaşayan Hristiyan ve Yahudiler de (varlarsa eğer) cennete gideceklerdir. Madem bozulacaktı niye gönderdi sorunuz da zaten şu an bile konuşulan bir konu, ilk cümlemde dediğim türden. Bu konuda bir yorumda bulunamam çünkü ben de o kadar donanımlı değilim. Ne demişler yarım doktor candan yarım hoca imandan :).
Bir soru daha geldi aklıma:
Amerika kıtası 1500'lerde keşfedildi 600'lü yıllar Peygamber Efendimiz S.A.V Geldi.

Ama neden hepsi ortadoğu ve çevresine geliyor?
Neden Amerika Kıtasına gelen Peygamber Yok?
Oradaki insanların suçu neydi de onca sene imansız yaşadılar?

Bunların hepsine cevap bulmak mümkündür elbet fakat ben Mantıklı bir şekilde tatmin edici bir cevap veremiyorum...
Amerika 1500'den önce de vardı, sadece biz Avrasyalılar bilmiyorduk. Peygamberler insanlık var olduğundan beri tüm milletlere gönderilmişlerdir, hepsi özde aynı şeyi sunmuştur, ama bu İslam, ama bu Tevrat, ama bu İncil, özlerinde, hakikatlerinde hepsi aynıdır. Kur'an'da 3'ü kesin olmamakla birlikte 28 peygamberin ismi tam olarak geçmektedir, büyük alimler bazı ayet ve hadislerdeki belirli ifadelerden yola çıkarak peygamberlik son bulana kadar kendilerine pergamber gönderilmemiş bir topluluk olmadığını, yaklaşık olarak 230.000 civarında peygamberin olduğunu ve hatta kadın peygamberlerin de olduğunu belirtmişlerdir.

Peygamberler insanlık var olduğundan beri tüm milletlere gönderilmişlerdir, hepsi özde aynı şeyi sunmuştur, ama bu İslam, ama bu Tevrat, ama bu İncil, özlerinde, hakikatlerinde hepsi aynıdır.
Asya, Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Avustralya, Afrika kıtalarına gelen peygamber ve kitap isimlerini söyler misin?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı