Monaco'da kazanan Verstappen

Makaleler
12
Daha fazla  
IMG_20210523_201351.jpg

Leclerc'in şaft sorunuyla start alamamasıyla beraber pole'dan başlayan Verstappen oldu ve yarışın sonuna kadar rahat bir şekilde galibiyeti kazandı.

Yarış aşırı sıkıcı geçti, geçiş neredeyse hiç olmadı bir Monaco klasiği olarak. SC gibi faktörler de devreye girmedi, yarışta herhangi bir heyecan aksiyon olmadı. Yarışın tek aksiyonlu mücadelesi pitten çıktıktan sonra Gasly ve Vettel arasında oldu, onda da reji sağolsun mücadeleyi göstermediler, tekrarını bile yayınlamadılar.

Dün demiştim Monaco sıralama turları, yarıştan daha zevkli oluyor. Bugün de öyle bir görüntü izledik.

Redbull: Start ile beraber Verstappen ilk viraja lider girdi, daha sonra liderliği kontrol etti. Mercedes için felaket geçen bir hafta sonunda Verstappen ve Honda liderliğe yükseldi.
Perez yarışa 8. sırada başladı, geç pit stop ile beraber iyi bir yarış çıkarıp 4. sırada yarışı tamamladı.

Ferrari: Leclerc bugün pole'dan başlasaydı çok büyük ihtimal yarışı kazanacaktı, pit stoplarda herhangi bir sorun yaşamadığı taktirde. Ferrari'nin yarışı kazanabilecek temposu kesinlikle vardı. Sainz hatasız bir sürüş ile Ferrari'deki ilk podyumunu elde etti. Sainz'in temposu çok iyiydi.

Mercedes: Gümüş Oklar için korkunç bir yarış oldu. Bottas yarışı 2. sırada götürürken pit stoplarda sağ ön lastiğin bir türlü takılamaması yüzünden yarış dışı kaldı. Hamilton ise rakiplerinden erken pite girdi Gasly'i geçmek için ama istediğini elde edemedi ve Vettel'in de arkasında çıktı. Perez'e de geçildi, 2 sıra kaybetti. Kötü bir yarış oldu kendisi için. Daha sonra en hızlı turu atmak için Ham pite girdi ve 1.12.9 derecesiyle Monaco'nun tur rekorunu kırıp ekstra 1 puanı hanesine yazdırdı.

Aston Martin: Günün en iyi takımı kesinlikle Aston Martin idi. Vettel 7. sıradan başladığı yarışı 5. sırada tamamladı. Stroll ise 12. sıradan başladığı yarışı geç pit stopla beraber 8. sırada bitirdi. Günün sürücüsü Vettel seçildi. Stroll daha fazla hak etti bana göre. Bu iki pilottan birine gitmesi lazımdı zaten. Vettel'in günün pilotu olmasına sevindim. Aston Martin ile ilk puanlarını aldı, en iyi hafta sonunu geçirdi takımla.

Alpine: Ocon iyi bir yaparak 9. sırada bitirdi, bu sene çok formda. Alonso 16. sıradan başladı, 13. oldu yapacak bir şeyi yoktu, ancak bu pistte bu kadar olurdu.

Alfa Romeo: Giovinazzi takımına bu sezonun ilk puanını getirdi. Hafta sonu boyunca iyiydi, performansını puan ile noktaladı.

Gasly yine iyi bir iş çıkardı. Tsunoda ise Williams arkasında yarışı tamamladı.

Haas'a gelirsek ilk turda Mick, Mazepin'e atak yapıp geçti, gördüğüm tek geçiş buydu açıkçası. Mick uzun süre Mazepin'in önündeydi, sonra birden arkasında düştü, kameralara da yansımadı, sorun mu yaşadı, hata mı yaptı bilmiyorum. Pit stoplarda sorun mu yaşadı bilemedim açıkçası.

Mick ve Mazepin olayına biraz değinmek istiyorum. Neler olduğunu yeni öğrendim. Motor problemi yüzünden Mick, Mazepin'e yer verdi. Bu yer değişikliği sonrası Mick sorun nedeniyle 27 saniye geriye düşmesi rağmen farkı daha sonradan tekrar 1 saniyeye indirdi. Haas Mick'in geçmesine izin vermedi, telsizden Mick geçmek istediğini de belirtmiş.

Son düzenleme:
Verstappen adına sevindim ama Leclerc'in arabasını toplayamamaları facia. Akşam 9'da açıklama yapıyorlar yarın sabah bakacağız diye. Aynı şey Red Bull veya Mercedes'e olsa sabaha kadar uyumaz aracı toplarlardı.

Verstappen adına sevindim ama Leclerc'in arabasını toplayamamaları facia.
Aracın sağ tarafı hasarlı orada vites kutusunu incelediler sorun bulamadılar. Sorun aracın sol tarafından çıkan bir şaft sorunuydu. Bu sorun kazadan da bağımsız bir şekilde çıkmış olabilir. Arabayı toparlayamaması gibi bir durumları yoktu, sol tarafı kontrol etmemişler, yoksa aracı toplamıştılar zaten. Araç start düzlüğüne gelirken sorun çıktı, o andan sonra da soruna çözüm bulmaları mümkün değil. Aracın sol tarafını dün nasıl kontrol etmemişler, şaft gözden kaçmış büyük bir sorumsuzluk. Galibiyete mal olan bir hata. Mclaren ile mücadeleleri için kötü puan kayıpları oldu. Yarışı kazanacak tempoya sahipti Ferrari.

Aracın sağ tarafı hasarlı orada vites kutusunu incelediler sorun bulamadılar. Sorun aracın sol tarafından çıkan bir şaft sorunuydu. Bu sorun kazadan da bağımsız bir şekilde çıkmış olabilir. Arabayı toparlayamaması gibi bir durumları yoktu, sol tarafı kontrol etmemişler, yoksa aracı toplamıştılar zaten. Araç start düzlüğüne gelirken sorun çıktı, o andan sonra da soruna çözüm bulmaları mümkün değil. Aracın sol tarafını dün nasıl kontrol etmemişler, şaft gözden kaçmış büyük bir sorumsuzluk. Galibiyete mal olan bir hata. Mclaren ile mücadeleleri için kötü puan kayıpları oldu. Yarışı kazanacak tempoya sahipti Ferrari.
Yine de Red Bull veya Mercedes olsaydı o araba yarışa pole pozisyonundan başlamıştı. Üzücü bir hafta sonu oldu.

Kral, klasını ortaya koydu:

E2FKmdlXIAM2eTc.jpg

Verstappen'e tebrikler. Aston'un çift araba ile puan almasına da ayrıca sevindim.

Sainz'i ve Norris'i podyumda görmek, üstüne ikisini birlikte ve Mclaren'i Gulf ile birlikte podyumda görmek ayrı bir mutluluk.

Bunun dışında, 2021 Mercedes = 2018 Ferrari diyorum. Genel olarak güzel bir yarıştı bence. :)

Bunun dışında, 2021 Mercedes = 2018 Ferrari diyorum.
SF71H o dönem Monaco da Redbull'dan sonra en hızlı araçtı. W12, Ferrari ve Redbull araçlarından daha yavaştı bu pistte.

Yarışın özeti şuydu:
Vites kutusunu değiştirmeye gerek yok.
Sorun vites kutusu değil, hiç beklenmeyen başka bir parça.

Günün özeti şu; pit stratejisini doğru kurmuş takımlar istediklerini aldılar. Hamilton kötü ağlayanlardan oldu. :D

Leclerc'in yarışa başlayamaması ve Bottas'ın yarışı bitirememesi sayesinde Norris'in ve muhtemelen Sainz'ın podyuma çıkması benim için sevindirici oldu. Ricciardo ise Space Jam filmindeki gibi bir grup uzaylı tarafından yetenekleri çalınmış gibi sürdü, takım arkadaşından tur yedi...

Bu arada bu yarışın rejisine de bir çift lafım var, elime geçerlerse Monaco'da Tour Odeon'un çatısından atmak istiyorum. :D Yarışın tek nizami pist geçişini yarıda kestiler, Mick'in arabasındaki sorunu ekrana hiç getirmediler ve şu anda aklıma gelmeyen birkaç büyük günahları daha vardı.

Bu arada bu yarışın rejisine de bir çift lafım var, elime geçerlerse Monaco'da Tour Odeon'un çatısından atmak istiyorum. :D Yarışın tek nizami pist geçişini yarıda kestiler, Mick'in arabasındaki sorunu ekrana hiç getirmediler ve şu anda aklıma gelmeyen birkaç büyük günahları daha vardı.

Harbi rezil etti reji ya. Yarışın en heyecanlı anı, Vet - Gas - Ham kapışmasını vermedi adamlar ya. Canlısını geçtim, tekrarı bile gelmedi...

Rezaletti.

@Yararsız Üye hocam, bir iki hafta önce yaşananları yeni gördüm. O tartışmaların tam hararetli olduğu zamanlarda, iki projem olduğu için foruma tamamen ara vermiş gibiydim, haberim olmamış bile olanlardan.

Takmamak lazım ya. Ve cidden, foruma biraz ara verip kafa dinlemek de gerekiyor. Pandemi boyunca gerçek insanlarla değil, mahlaslı ya da takma isimli forum hesapları ile tartışmak yoruyor insanı.

Yetmiş cenah insan var bu ülkede, ölçülüsü de var, ölçüsüzü de. :) Steam'den baktım ama profil private idi. Buradan ayrılsanız bile iletişimi koparmak istemem. Kaliteli insanlar zor bulunuyor.

Bilmiyorum etiket gider mi, ama giderse de içimdekileri dökmek istedim. Bu platformları hep başka şeyler bitirecek sanardım, ama insan kalitesinin düşmesinin, forumlar için asıl son olduğunu hiç düşünemezdim... :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı