Monaco'da kazanan Perez

Makaleler
12
Daha fazla  
1653850742638.png

Barcelona yarışı gibi yine C. Leclerc yarışı kontrol altında götürüyordu ve çok iyi bir yarış çıkarıyordu. Ferrari strateji ekibinin büyük hatası sonrası yarışı podyumun dışında tamamladı. Biz sanıyorduk Verstappen ile mücadele ediyoruz. Leclerc'in karşısında maalesef Verstappen-Perez-Sainz ve Ferrari strateji ekibi var. Araç çok iyi, Leclerc çok iyi. Adamın emeklerine yazık çok çok büyük kayıp. Sene sonunda bunları çok ararız. Lanet olsun böyle strateji ekibine.

Yarışı anlatmak içimden bile gelmiyor hakikaten.

Yağmur nedeniyle yarış ertelemedi olarak hareketli start olarak başladı. İlk bölümde yağmur fazlaydı, sonrada şiddeti yarışın bu kadar geç başlaması bence doğru değildi. Arap sermayesi F1'in içine etti, SA yarışında füze düşmesine rağmen yarış yapıldı. Buradaki yağmur çok aşırı şiddetli değildi, yağmur lastikleri bu havalarda kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak.

İlk pitlere kadar Leclerc rahat bir şekilde yarışı kontrol altında tutuyordu, farkı 5 saniye çıkarmıştı Sainz ile. Sainz da arkadaki Redbulllar ile farkı açmıştı. Pist kurumaya başladı ön bölümde ilk hamleyi yapan Redbull'dan Perez oldu. Perez geçiş lastiklerine geçti, Ferrari Leclerc'i hemen pite almak yerine çok çok geç pite aldı ve bu defa Leclerc pist üstü pozisyonunu Perez'e kaybetti. Daha sonradan takımlar kuru zemin lastiklerine geçmeye başladı. Daha sonra 23. turda Ferrari Sainz'i pite aldı ve Leclerc'e de pite gelmesi söylendi sonradan ise yola devam etmesi söylendi bu anda ise Leclerc pite çoktan yönelmişti ve Sainz, Verstappen'in arkasında piste dönmüş oldu.

Ön taraftaki mücadele bu şekilde gidiyordu. Mick Schumacher'in kaza yapması sonucu kırmızı bayrakla yarış durduruldu. Yarış başladıktan sonra Redbullar sıfır set medium lastiklere geçtiler, Ferrari pilotları ise kaza olmadan önce eski hard lastikleriyle devam ettiler. Yarış tekrardan başlar başlamaz Perez kuşa çarpmamak için lastiklerini kitledi büyük yanık nokta oluşturdu. Son bölümde bu yanık Sainz karşısında işini zorlaştırsa da hata yapmaması yarışı kazanmasına yetecekti o da iyi bir sürüşle galibiyeti aldı.

Ferrari: Bugün Ferrari de doğru kararları veren tek bir kişi vardı o Sainz. Pite çağrıldı reddetti ve doğrudan kuru zemin lastiklerine geçmeyi tercih etti ve en azından yerini korumayı başardı. Pitlerden sonra önünde tur yiyen sürücü olmasından dolayı da galibiyeti kaçırdı Sainz.
Leclerc hakkında diyecek bir şey yok iki yarıştır elinde olmayan durumlardan dolayı galibiyeti kaçırdı.

Redbull: Strateji ekibi sayesinde favori olmadıkları pistte büyük bir zafer aldılar. Strateji ekibine tebrikler. Redbull strateji ekibinin şefi de ayrıca bir kadın.
Perez hafta sonu boyunca Verstappen'den daha iyiydi. Verstappen denge sorunu yaşıyordu ona rağmen sıralama kendisi için çok kötü geçse de Leclerc'den daha fazla puan almayı başardı.

Mercedes: Russell sessiz sedasız temiz bir yarış çıkardı. Son bölümde Norris'in baskısına rağmen yerini korudu. Hamilton açıkçası yine şanssızdı. Ocon ile temas yaşadı, kırmızı bayraklardan sonra ise Alonso treninin kurbanı oldu.

Mclaren: Norris harikalar yarattı. Riccardo'yu ateşe atmaya devam ediyor.

Alpine: Alonso çok iyiydi ve Hamilton'a yine pisti dar etti. Ocon da puan barajı içindeydi ama Hamilton ile teması sonrası 5 saniye ceza alınca Bottas ve Vettel'in gerisine düştü ve puan alamadı.

Aston Martin: Vettel ilk bölümlerde Ocon'a geçilse de ceza alması puan almasına sebebiyet verdi. Biraz daha iyi bir sonuç alabilirdi başlangıç pozisyonuna göre.
Stroll gerilerden başladı, formasyon turunda da bariyerlere vurup lastiğini patlattı ve işini daha da zora soktu.

Alpha Tauri: Takım için kötü bir hafta sonu. Gasly her ne kadar puan alamasa da günün iyi sürücülerindendi ve yaptığı ataklar yarışa heyecan getirdi. Tsunoda vasattı.

Haas: Magnussen, Bottas'ın arkasında yarışı götürüyordu mekanik arızayla yolda kaldı. Mick Schumacher berbat bir sezon geçiriyor bugün yine büyük bir kaza yaptı ve takımına bütçe olarak çok zarar verdi.

Alfa Romeo: Bottas iyi bir yarış çıkardı sıralamalarda puan potasının dışında kalmasına rağmen puan aldı, büyük başarı. Zhou gerilerden başladı elinden bir şey gelmedi.

Charles'in mekanikerine sövmesi kadar haklı bir şey yok resmen adamın yarışını bitirdiler. Carlos Sainz'e de tebriklerimi iletiyorum adam anlamış Ferrari'nin ne halt olduğunu takım stratejisi yerine kendi strateji yapıyor. Perez'in kazanmasına da aşırı mutlu oldum. Daha takvim uzun neler olacağı belli olmaz .

İzlerken kafayı yedim. Bundan sonra Red Bull şampiyonluğu vermez.

Daha takvim çok uzun ama iki yarıştır galibiyet elinden kaçıyor. Sene sonunda aramaz Ferrari umarım.

Acayip sinirliyim Ferrari'ye. Bu kadar amatörce hatalar yapılmamalı. Araç ve sürücü çok iyi. Strateji ekibi berbat, pit ekibine de insan bir türlü güvenemiyor.

Ferrari yine pilot yemeye devam ediyor…
Vettel'e ve Alonso'ya bir şampiyonluk borçları var.
Yarış sonrası vettel, Leclerc'in yanına giderek onu teselli eden ilk kişiydi. Onun halinden en iyi vettel&alonso ikilisi anlar. Bazen gerçekten üzülmüyorum Ferrari'ye. Vettel'in takımdan ayrılış dönemindeki rezillikleri vs bizlere gösterdiki Ferrari bu derece laubali ve kendini üstün gören sistemine devam ettiği sürece sancı çekecek.
Michael Schumacher'i bile yiyeceklerdi schumi bunu anlayıp ara verdi Formula'ya.
Zamanında vettel döneminde takım radyoları var adeta vettel belirliyor yarış stratejisini bir yandan sürerken bir yandan takıma hayır öyle değil böyle yapmalıyız diyor. Bugünde aynısı sainz ile oldu ve Sainz'in strateji düşüncesi doğru çıktı.

2017 de motor nedeniyle kaybetti. 2018 de Vettel kendi hataları ve Ferrari'nin güncelleme konusunda geri kalması ve strateji hataları yüzünden gitti.
Alonso döneminde 2010 da son yarışta Alonso, Petrov'u geçemedi şampiyonluk kaçtı. 2012 de en hızlı üçüncü araç konumunda olmasına rağmen Alonso'nun pilotajı sayesinde şampiyonluk mücadelesi verdi.

Yarış sonrası vettel, Leclerc'in yanına giderek onu teselli eden ilk kişiydi. Onun halinden en iyi vettel&alonso ikilisi anlar. Bazen gerçekten üzülmüyorum Ferrari'ye. Vettel'in takımdan ayrılış dönemindeki rezillikleri vs bizlere gösterdiki Ferrari bu derece laubali ve kendini üstün gören sistemine devam ettiği sürece sancı çekecek.
Helal olsun Vettel'e onu görmedim.

Ferrari yine pilot yemeye devam ediyor…
Michael Schumacher'i bile yiyeceklerdi schumi bunu anlayıp ara verdi Formula'ya.
Zamanında vettel döneminde takım radyoları var adeta vettel belirliyor yarış stratejisini bir yandan sürerken bir yandan takıma hayır öyle değil böyle yapmalıyız diyor. Bugünde aynısı sainz ile oldu ve Sainz'in strateji düşüncesi doğru çıktı.
Sainz'inkine de doğru diyemeyiz pek. Kötü değildi ve ya normaldi. Doğru olan RB'nin yaptığıydı. Leclerc'inki (Ferrari'nin kendisi yani) ise faciaydı. Bu yüzden RB sıra kazanırken Sainz kaybetmedi ve Leclerc 4. oldu.

Sonlarda Sainz Perez'i zorlarken çok heyecanlandım geçecek diye ama Monako işte. Bazı yerlerde arkasına dokunacak gibiydi. Geçseydi ilk galibiyeti olacaktı.
Ferrari'nin şampiyonluk alabileceğine inanmıyorum bu arada. RB dağıtır ortalığı sezon sonuna kadar.

Bir de unuttuğum bir kısım daha var. Ferrari neden 10 turluk sert lastiklerle devam etti 2. bölüme ya. Kafayı yedim orada. Taksana orta hamurları. Ferrari pit duvarı gerçekten rezil.

Geri
Yukarı