Imola GP'de kazanan Max Verstappen

Makaleler
12
Daha fazla  
1650820508401.png

1650820545701.png

Verstappen, Ferrari'nin evinde çok rahat bir galibiyetle grand slam yaparak yarışı kazandı. Hafta sonunu maksimum puanla kapattı.

Charles Leclerc startta yarışı kaybetti zaten. Startta patinajda kalıp Perez ve Norris'e geçildi. Daha sonra onları kovalınca Max Verstappen arayı çok rahat açtı. DRS uzun süre açılmadı bu nedenle bir türlü C. Leclerc, Perez'i geçemedi. Perez 2. sırayı DRS olmaması yüzünden aldı. Belki de 2. sıraya yükseldi Leclerc o spini de atmayacaktı.

Ferrari: Takım için korkunç bir hafta sonu hem de kendi evinde böyle bir mağlubiyet çok ağır oldu. Sainz ilk turda Ricciardo'nun teması yüzünden yarış dışı kaldı yapabileceği bir şey yoktu. Leclerc de aç gözlülüğün bedelini ödedi. İlk bölümde DRS olsaydı belki de kaza yapmayacaktı yine de ucuz yırttı bariyerlere temasına rağmen. Leclerc startta kaybetti, iyi start alsaydı da Verstappen'in temposunda olacağını düşünmüyorum. İkincilik bu hafta için maksimum sonuçtu.

Redbull: Verstappen kusursuz bir pilotajla rahat bir galibiyet aldı ve duble yaptı takım. Perez DRS'ye dua etsin. Yine de tampon görevi gördüğü için takım için çok iyi bir sonuç.

Mclaren: Lando Norris parlamaya devam ediyor. Altındaki araçla müthiş bir iş çıkarttı. Ricciardo hem kendi yarışını hem Sainz'in yarışını mahvetti.

Mercedes: George Russell startta 5. sıra kazanarak yarışı 4. sırada tamamladı. Son bölümde de Bottas'a iyi direndi. İyi bir performans sergiledi. Lewis Hamilton için korkunç bir hafta sonu oldu, Verstappen'den tur yedi. Gasly-Albon trenine takıldı hiçbir şekilde Gasly'i geçemedi.

Aston Martin: Bu yıl en iyi performanslarını gösterdikleri yarış oldu. Her iki pilotta puan aldı, Vettel özellikle çok iyiydi. Bir şeyler için yeniden mücadele ettiğini görmek güzel. Stroll de iyi iş yaptı.

Alpha Tauri: Tsunoda bu hafta sonu ilginç şekilde inisiyatifi eline aldı hafta sonu boyunca ve Gasly'e göre çok daha iyiydi. İlk defa bu kadar beğendim açıkçası. Gasly bu hafta iyi değildi.

Alfa Romeo: Bottas çok iyiydi, son turlarda Russell'a atak yapmaya çalıştı geçemedi ama. Harika bir iş çıkardı. Zhou yarışa pit yolundan başladı pek yapabileceği bir şey yoktu açıkçası.

Haas: Magnussen yine puan aldı. Mick'in performansı berbat. İlk turda Alonso ile teması yüzünden spin atsa da sıralama performansı kötü bu nedenle gerilerden başlayıp yükselmek de zor oluyor. Bugün spin dışında da pist dışına çıktı bir ara, orada da yine spin attı. Toparlaması ümidiyle. Normalde Mick ikinci sezonlarında daha iyi performans gösteren birisi bu sene çok kötü başladı.

Albon yine puan almanın kıyısındaydı. Altındaki araca rağmen iyi bir sonuç.

Her ne kadar sevmesem de hakkını teslim etmek lazım Verstappen'in. Pilotajı, psikolojisi, yani kendine gerçekten inanıyor diğer pilotlar gibi değil, çok ileri seviyede. 2021 Hamilton rekabeti sonrası Leclerc, Norris vs. çok daha kolay Verstappen için. Kimse zorlayamıyor bile paşa paşa geçsin diye bekliyor diğer pilotlar, dışarıdan izlenim böyle.

Bu arada @BERWAR hocam bu Hamilton ve Russel'ın araç ayarları ne kadar farklı bilginiz var mıdır ? Hamilton'ın pilotaj kaynaklı bu sıralamada olduğunu kesinlikle düşünmüyorum da.

Kamera tıpa tıp aynı değil. Sensör farkı var.

2021 Hamilton rekabeti sonrası Leclerc, Norris vs. çok daha kolay Verstappen için. Kimse zorlayamıyor bile paşa paşa geçsin diye bekliyor diğer pilotlar, dışarıdan izlenim böyle.
Hamilton geçen sene Verstappen ile mücadelelerinde pasif kaldı. Ama ona rağmen son yarışta Masi şampiyonluğunu elinden aldı adamın. Norris'in elinde şampiyonluk için yarışacak bir araç yok. Bu nedenle Verstappen'i zorlayamıyor söyleri anlamsız. Gridde Verstappen'in agresifliğiyle baş edecek tek bir kişi var o da Charles Leclerc. Önceki yarışlarda da yaptı. 2019 Avusturya yarışından beri Leclerc'in mentalitesi ve savunması çağ atladı. Dünkü yarışta sondan bir önceki turda lastiği kalmadığı için geçildi. Bugün de zaten kötü start nedeniyle kaybetti. Redbull buraya güncelleme ile geldi, Ferrari'nin güncellemesi yoktu. Redbull aracı hafifletti burada, Ferrari'nin de buraya daha hafif parçalar ile geldiği söyleniyordu.
Bu haftaki şartlar Ferrari için pek uygun değildi. Soğuk hava aleyhlerine oldu. Yağmurda da Leclerc, Verstappen kadar iyi bir pilot değil. O daha çok ıslak pist kurumaya başlayınca hızlanan bir pilot. Bugün Perez'i takip ederken DRS olmaması ona çok şey kaybettirdi. DRS olsaydı kesin geçerdi. Leclerc ve Ferrari'nin gerçekçi performansını da göremedik bugün. Ferrari'nin nasıl bir tempoya sahip olduğunu bu hafta söylemek zor. Ayarlarda yanlış seçim de yapmış olabilirler lastik aşınması fazlaydı ama onda Leclerc'in agresifliği de söz konusu.

Pilotajı, psikolojisi, yani kendine gerçekten inanıyor diğer pilotlar gibi değil, çok ileri seviyede.
Psikolojik olarak Leclerc'den daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Artık şampiyon olduğu için üzerindeki baskı daha az ve de geçen seneye göre şimdiye kadar hiç agresif değil. Leclerc'in agresiflik konusunda geri adım atmaması lazım, Verstappen'e karşı geri adım atarsa psikolojik üstünlük Max'a geçer. Hamilton'a yaptığını Leclerc'e yapacağını sanmıyorum. Leclerc çok daha akıllı ve agresif bir pilot. Leclerc hatalardan kaçınmalı özellikle cadde pistlerinde. Önceki senelerde aracı şampiyonluk verecek kadar güçlü değildi haliyle sınırları aşmayı denediğinde kaza çok yapıyordu aynı Vettel gibi. Bu sene elindeki araç şampiyonluk kazanabilecek bir araç. Kendisi de açıkladı artık eskisi gibi risk almama gerek yok. Leclerc ders alacaktır. Şu andan yüklenmek doğru değil. Verstappen 7-8 yıldır F1 de hala öğrenmediği bir sürü şey var. Aynı zamanda Carlos Sainz'a toparlanacaktır, bu pilotlara göre önde yarışma konusunda tecrübesiz biri ve araca daha alışamadı. O adaptasyon konusunda gridin en iyilerinden o da kendisine gelecektir.

bu Hamilton ve Russel'ın araç ayarları ne kadar farklı bilginiz var mıdır ? Hamilton'ın pilotaj kaynaklı bu sıralamada olduğunu kesinlikle düşünmüyorum da.
Bildiğim kadarıyla farklı değildiler. Farklı olsalar dahi bugünkü sonucun nedeni ayarlar değil. Hamilton uzun süre DRS olmadan Gasly'i yakından takip etti. DRS olmadan geçiş yapmak çok çok zor ve de Mercedes'in düzlük hızı da iyi değil. DRS açıldığı zamanda bu defa Gasly, Albon'u takip ettiği için o da kanadını açıyordu bu nedenle Hamilton, Gasly'i geçemedi. Ayrıca Gasly'i de iyi savunma yaptı ve baskıya çok iyi direndi.
@çokdüşünenbiri Biraz araştırdım Hamilton düşük yere basma kuvvetiyle, Russell ise yüksek yere basma paketiyle çıkmış. Ona rağmen Hamilton düzlüklerde geçemedi. Dediğim gibi ayarlardan ziyade klasik DRS treni.

Son düzenleme:
Ferrariler çok şansızdılar.

Hamilton ve Mercedes hala toparlanamadı.

Dosya Ekleri

• FRHqr0KWYAQReH5.jpg
    FRHqr0KWYAQReH5.jpg
    44,9 KB · Görüntüleme: 21

Geri
Yukarı