Monster Abra A5 v17.2'de düşük GPU kullanımı

emretmcnn

Decapat
Daha fazla  
i5 11400h işlemci, RTX 3050 Ti GPU ve 16 GB RAM'i var. Bilgisayarı test etmek için orijinal GTA 5'i kurdum. Control Center'dan performans moduna aldım ama CPU kullanımı %40-50'lerde, GPU kullanımı %50-60'larda geziyor ve bu da %1'lik FPS'nin 20'lere düşmesini sağlıyor yani ani donmalar oluyor. Güç tasarrufu modunu seçince işler tam tersine dönüyor ve GPU kullanımı %98 -99'lara çıkıyor ve donma yaşanmıyor, akıcı bir şekilde oynayabiliyorum.

Monster teknik desteği aradım, ayarlarda birkaç değişiklik yaptırttı ama hiçbir işe yaramadı. Güç tasarrufu modunda neredeyse tam performans kullanıyorum bilgisayarı ama 75W ekran kartımın 25-30W'ı kullanıyor. Bu bir sorun teşkil eder mi anlayamadım. MSI Afterburner değerlerinde sıcaklıkta hiçbir anormallik yok. Yardımlarınız için teşekkürler.

Bu performans modunda çalışırken
değerler 1.jpg

Bu güç tasarruf modunda çalışırken
değerler 2.jpg
@Recep Baltaş hocam yardım edebilme şansınız var mı gerçekten denemediğim şey kalmadı.

Son düzenleme:
Aynı bilgisayar bende de var. Bu düşük Gpu kullanımı sorununu farklı oyunlarda bende yaşıyorum. Güç tasarrufu modunu hiç denememiştim. sorunu çözerseniz bana da çok yardımcı olmuş olursunuz.

Aynı bilgisayar bende de var. Bu düşük GPU kullanımı sorununu farklı oyunlarda bende yaşıyorum. Güç tasarrufu modunu hiç denememiştim. Sorunu çözerseniz bana da çok yardımcı olmuş olursunuz.

Ya anlayamıyorum sorunu performansta benchmarklarda ilk düzeliyor gibi oluyor sonra yine droplar girmeye başlıyor güç tasarrufyla performans modu arasında 5-6 FPS oynuyor yani Valorant'ta 220 FPS alacaksan 200 FPS alıyorsun güç tasarrufunda oynadığımız için bilmiyorum çok fazla yol denedim bulursam yazarım sadece Monster'da da bu sorun yok ASUS gibi markalardada bu sorunu yaşayanlar var düşük GPU kullanımı.

Ya anlayamıyorum sorunu performansta benchmarklarda ilk düzeliyor gibi oluyor sonra yine droplar girmeye başlıyor güç tasarrufyla performans modu arasında 5-6 FPS oynuyor yani Valorant'ta 220 FPS alacaksan 200 FPS alıyorsun güç tasarrufunda oynadığımız için bilmiyorum çok fazla yol denedim bulursam yazarım sadece Monster'da da bu sorun yok ASUS gibi markalardada bu sorunu yaşayanlar var düşük GPU kullanımı.

Az önce tekrar denedim Valorant ayrıntı-doku-materyal-arayüz kalitesi yüksek, FXAA 8X, diğer ayarlar kapalı şekilde 100-130 FPS arası alabiliyorum. Üstelik tüm ayarları en düşüğe bile alsam pek bir değişme olmuyor.

Çözebildiniz mi ?
Beyler çözdüm control center sıkıntılı performansta değil de eğlence modunda deneyin o da olmazsa sessizde büyük ihtimalle control centerınız eski sürüm clevo diye site var laptopun üreticisi asıl ordan kendi seri numaranıza uygun olanı bulun yükleyin control centerı.

Son düzenleme:
Çözebildiniz mi?
Çözdüm Control Center sıkıntılı performansta değil de eğlence modunda deneyin o da olmazsa sessizde büyük ihtimalle Control centerınız eski sürüm Clevo diye site var laptopun üreticisi asıl oradan kendi seri numaranıza uygun olanı bulun yükleyin Control Center'ı.

Arkadaşlar biz birkaç kişi sorunun kaynağını bulduk ama çözümü hâlâ bulamadık. Sorun GPU kullanımı düşmesi değil performans modu falan hikaye güç tasarrufu modu zaten GPU'yı az kullandırttır o yüzden değerler normal ana sorun Intel'in ekran kartı kullanımı arttığı için GPU kullanımı azalıyor ve anlık drop yiyoruz fark ederseniz anlarsınız .Abra serilerde BIOS'u değiştirdikleri içinde Intel ekran kartı kapanmıyor Monster bu yorumu okursanız şu iğrenç BIOS'unuzu değiştirmenizi öneriyoruz.

Arkadaşlar biz birkaç kişi sorunun kaynağını bulduk ama çözümü hâlâ bulamadık. Sorun GPU kullanımı düşmesi değil performans modu falan hikaye güç tasarrufu modu zaten GPU'yı az kullandırttır o yüzden değerler normal ana sorun Intel'in ekran kartı kullanımı arttığı için GPU kullanımı azalıyor ve anlık drop yiyoruz fark ederseniz anlarsınız .Abra serilerde BIOS'u değiştirdikleri içinde Intel ekran kartı kapanmıyor Monster bu yorumu okursanız şu iğrenç BIOS'unuzu değiştirmenizi öneriyoruz.
Aynen öyle diğerlerinin etkisi de olsa en çok o sorun yapıyor. Kaç defa araştırdım burda da konu açtım yok devre dışı kalmıyor. Bu sorunu yaşayanlar birleşsek daha iyi olur çözüm bulana kadar bu cihazlara ne kadar para veriyoruz. Tam performans alamıyoruz.
iğrenç BIOS'unuzu değiştirmenizi öneriyoruz.
Katılıyorum içinde yapılacak ayar bile yok doğru düzgün.

Arkadaşlar zaman geçmiş biraz ama çözemeyen varsa yardımcı olabilirim.
Kanka direkt söylesene sonradan görenler de bakardı. Bekliyorum çözümünü hemen deneyeceğim aldığımdan beridir çözemedim.
Arkadaşlar zaman geçmiş biraz ama çözemeyen varsa yardımcı olabilirim.
Fırat aga yardımcı olur musun gerçekten 3-4 aydır çözmeye çalışıyorum bugün çevrimiçi olmuşsun mesajıma bakar mısın lütfen :/

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı