Nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz?

• Konuyu başlatan VP67
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 315
  • Görüntüleme 13B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu dediğiniz şey İslam ile çelişmiyor mu? İnsanın yaratılış amacı sınava tabii tutulmak ve Allah'a iman etmek değil mi? Eğer öyleyse, dinin bazı kişilere ulaşmaması çelişki değil mi?

Çelişmez. Kitap göndermediğimizi sorumlu tutmayız diye bahsediyor kuran.

Dostum bu diğer ülkelerde olabilir sanırım Türkiye'den haberin yok şu an Z kuşağı arasında ateist deist agnostik patlması var Müslüman bayağı az alttan gelen nesildede var bu böyle giderse Türkiye'de 30 sene sonra Müslüman oranı %50 olacak farkındasın de mi?

Ateist deist patlaması görünüyor. Peki bizden öncekilerde yokmuydu bu? Yoksa şuan mı gözümüze batıyor? Eskiden beri olan bir durum bu. Sadece insanlar bunu dile getiremiyorlardı. Müslümanların oranı hala yüksek.

Evrensel olması bütün insanlara ulaşacağını gerektirmez. Evrensel olması bütün çağlara uygun olmasıyla alakalıdır.

Hakikatli bir şekilde araştırıp ateistlikten, deistlikten, hristiyanlıktan veya başka bir dinden müslümanlığa dönen çok insan var. Ama bir müslümanın gidip hristiyan olması yada budist olması yok denecek kadar nadir olan bir olay. Müslüman olursa eğer ateist olur, deist olur, agnostik olur. Kuranda ankebut suresi 2. ayetinde geçmekte. Müslüman topraklarda doğup ben müslümanım diyenlerin cennete gideceğinin garantisi var mı? Veya kendisinin islamdan hiç haberi olmayan afrika yerlisinin, ya da kuranı bilmeyen hristiyan bir kanadalının, cehenneme gideceğinin garantisi mi var? Bu sadece yaratanın bileceği iştir. Eğer bir kişiye islam ulaşmamışsa o kişi sorumlu bile olmayabilir.

Günümüzde diğer dinlerden haberi olmayan Amazon'daki kabileler hariç yoktur herhalde. Hristiyan Kanadalı internet ile Kuran veyahut diğer dinlerin kitaplarına istediği zaman ulaşabilir. Sorun ulaşabilmek değil bence. İnsanlara dinler kendi istekleri doğrultusunda değil, doğuştan çevre etkisiyle empoze ediliyor. Değiştirmek imkansıza yakın.

Bu kadar kesin konuşabiliyorum çünkü Allah yok.
Dostum bu sonuca bilimsel bilgi ile ulaşmak zaten mümkün değildir, çünkü Allah, doğaüstü yâni Evrenin dışında olduğu için erişim imkânsızdır. Onun varlığına sadece inanılabilir, çünkü o bilinemezdir. O halde siz de bilemeyeceğinize göre sadece tepkisel olarak inanmadığınızı söylüyor olmalısınız. Çünkü kesin konuşmak için bilmek gerekiyor, oysa bilinemeyeceğini az önce açıkladım. O halde aslında kesin konuşamazsınız ama kesinlikle inanmayabilirsiniz ve bu da sadece bir tercihtir, o kadar. Sizce yanılıyor muyum?

Günümüzde diğer dinlerden haberi olmayan Amazon'daki kabileler hariç yoktur herhalde. Hristiyan Kanadalı internet ile Kuran veyahut diğer dinlerin kitaplarına istediği zaman ulaşabilir. Sorun ulaşabilmek değil bence. İnsanlara dinler kendi istekleri doğrultusunda değil, doğuştan çevre etkisiyle empoze ediliyor. Değiştirmek imkansıza yakın.

Türkiye'de bile islamdan haberi olmayan, kendine müslümanım diyen tonla insan varken, dünyanın herhangi bir yerinde neden olmasın.

Ateist deist patlaması görünüyor. Peki bizden öncekilerde yokmuydu bu? Yoksa şuan mı gözümüze batıyor? Eskiden beri olan bir durum bu. Sadece insanlar bunu dile getiremiyorlardı. Müslümanların oranı hala yüksek.

Evrensel olması bütün insanlara ulaşacağını gerektirmez. Evrensel olması bütün çağlara uygun olmasıyla alakalıdır.
Bak diğer mesajıma cevap vermedin dostum. Kuranın evrensel olduğunu nereden çıkarıyorsun? Eşini döv bakalım dövebiliyor musun? Cariye al bakalım alabiliyor musun? Eşinin üzerine kuma getir bakalım getirebiliyor musun? Nonteist'lere (müşrik) savaş aç bakalım açabiliyor musun? Nasıl evrensel oluyor bu din şimdi? Bak güzel kardeşim kulaktan dolma bilgilerle din olmuyor. Ben sorgusuz sualsiz yıllarca 5 vakit namaz kıldım, orucumu hiç aksatmadım. Ama ben Kuranı okuduğumda dinden soğudum ve araştırmaya başladım. Senin dinin bildiğin gibi bir din değil sana o kadar söylüyorum. Eğer ki bir konuyu savunacaksan ya adam gibi öğren ya da hiç savunma. Bana İslam ile ilgili vereceğin her bilginin tezini %100 şekilde çürütürüm. Çünkü evrensel değil. Ayrıca bilim ile ilgili onlarca çelişkilerini daha saymıyorum!

Tanrı da aynı şekilde göremediğimiz ama varlığından emin olabildiğimiz bir olgu. Ortada bir şey varsa, onu yapan birisi vardır.
"Varlığından emin olabildiğimiz" ifadesi, yerinde bir ifade değildir çünkü "bilmek" eylemini içerir. "Emin olmak" demek "bilmek" demektir. Oysa bilmiyoruz, bilemeyeceğimiz için inanıyoruz.

Bunun yerine, Tanrı’nın varlığının doğrudan yâni gözlem-ölçüm-hipotez-teori aşamaları ile yâni bilimsel bilgi ile ispatlanamayacağını ama dolaylı olarak mantıksal çıkarımla anlaşılabileceğini belirtmek daha doğru olurdu. Nitekim ünlü fizikçi Michio Kaku 1992 tarihli Hyperspace adlı eserinde “Cisimler hareketlidir, o halde bir ilk hareket ettirici vardır. Cisimler sebeplerle var olurlar, o halde bir ilk sebep olucu vardır. Cisimler mevcuttur, o halde bir Yaratıcı vardır.” şeklinde yazmıştır.
O yüzden tanrıyı kim yarattı sorusu bu durumda tutarsız olur.
Tutarsızlığı ordan değil, Tanrı'ın başlangıç tanımına aykırı olmasındandır. Çünkü Tanrı yaratılmamıştır. Dolayısıyla Onun yarattığına zaten Tanrı denilemez, o yarattığı varlık adı üstünde bir yaratılmış varlıktır. Bu yüzden Tanrı'yı kim yarattı sorusu zaten mantıksal olarak bozuktur, yâni sorulması, söz konusu bile olamaz!
ama her zaman değil.
Dostum Büyük Patlamadan önce ne vardı acaba?
Bilemeyiz, mümkün de değil zaten. Ateistlere göre bir şey yoktu ve bir dış neden olmadan aşırı yoğun ve sıcak olan başlangıç noktası patladı ve Evren denilen ultra-organize yapı oluştu.

Fakat ünlü fizikçi Michio Kaku'nun 1992 tarihli Hyperspace adlı eserindeki “Cisimler hareketlidir, o halde bir ilk hareket ettirici vardır. Cisimler sebeplerle var olurlar, o halde bir ilk sebep olucu vardır. Cisimler mevcuttur, o halde bir Yaratıcı vardır.” şeklindeki mantıksal çıkarımını kabul ederseniz, başlangıç yâni "sıfır anından öncesinde" işte o doğaüstü varlığın olması yâni bir dış nedenin olması gerektiğini anlarsınız.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı