Nasıl kilo alabilirim?

Yıllardır aynı konudan müzdarip bir insanım. Boyum 173 kilom ise şu an 60. düzensiz aralıklarla spora başlayıp bırakan biriyim. İlk spora başlayışım 2017'de olmuştu 173 boyunda ve 52 kiloydum o dönem. 58e kadar çıkmıştım spor sayesinde. Şu anda da 1 ay oldu yeniden başladım spora 58 kilodan 60'a çıktım. Öncelikle bizim gibi insanlar için spor salonu şart hocam. Spor salonu hayatını düzene sokuyor yemeni içmeni düzenliyor. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Eğer kahvaltın yeterli değilse sporda fayda etmez. Kahvaltıda yumurta tüketebilirsin. Bunun dışında ben yulaf tüketiyorum kahvaltıda. Son derece güzel besin değerlerine sahip yulaf. Antrenmanlara gitmeden 1 saat önce yemek yiyorum. Antrenmandan sonrada gainer kullanıyorum. Spora başladığında muhtemelen gainer satmaya çalışacaklar. Uzak dur! Önce vücudunun sınırlarını öğren. Vücut geliştirmeye yeni başlamış insanlar için 6 ay gainer kullanımını önermiyor uzmanlar. Bol bol karbonhidrat tüket. Şekerden uzak dur. Pilav ve makarna güzel kilo aldırıcılar. Kilon az olduğu için bunları fazla tüketmen problem teşkil etmez. Bunun dışında kas gelişimini desteklemek adına protein tüketmelisin. Protein olarak ilk etapta hindi göğüsü tavsiye ederim. Yarım kilo hindi göğüsü al ve onu 5 parçaya ayır. Her antrenmandan sonra 100gram tüket. İlk etapta yeterli olacaktır. Sonrasında gramajı arttırabilirsin duruma göre.

Hocam ciddi anlamda çok yardımcı oldunuz.
Tavsiyeler için Teşekkür ederim 😍

@Gamers_Xion Sağlıklı olur mu bilmem ama her gün bol yağda kızartılmış patatesli patso yerseniz, bir de üzerine şerbetli tatlılara ve hamur işine abanırsanız bırakın kilo almayı obez bile olursunuz.
Yüzü sivilce yuvasını döndüğü yetmez, metabolizması da etkilenir ve yanında da bağışıklık sistemini çökertir. Arkadaş kilo almak istiyor, hastalanmak değil.

Çözüm basit. Spora başlıyorsun ( bütçene bağlı olarak ) 5 ay boyunca düzenli olarak iyi beslenip takviye gıda olarak mass gainer kullanıyorsun. Muhtemel 8 ay - 1 sene içerisinde 68 - 72 kg arasında olursun.

Hocam ciddi anlamda çok yardımcı oldunuz.
Tavsiyeler için Teşekkür ederim 😍
Estağfurullah hocam. Sizi en iyi ben anlarım :)

Bu arada spor yapacaksanız hayatınızı buna göre şekillendirmeniz gerekecek haberiniz olsun :)

Benim bir günlük besin takvimim şu şekilde oluyor:
Kahvaltı - Öğlen yemeği - Akşam yemeği - Akşam yemeğinden 1 saat sonra antreman - Antremandan sonra protein tüketimi (Ben gainer kullanıyorum siz 100gram hindi göğüsü ve pilav tüketin) Gece yatmadan öncede yine karbonhidrat tüketimi.
Çözüm basit. Spora başlıyorsun ( bütçene bağlı olarak ) 5 ay boyunca düzenli olarak iyi beslenip takviye gıda olarak mass gainer kullanıyorsun. Muhtemel 8 ay - 1 sene içerisinde 68 - 72 kg arasında olursun.
Hocam daha önce spor geçmişi olmayan birine ilk etapta gainer kullanmasını önermek ne derece doğru? Gainer kullanmaya gerek yok. Vücudunuzun doğal sınırlarını öğrenin ondan sonra gainer kullanabilirsiniz. Buda 6 aylık süreye tekabül eder.

Estağfurullah hocam. Sizi en iyi ben anlarım :)

Bu arada spor yapacaksanız hayatınızı buna göre şekillendirmeniz gerekecek haberiniz olsun :)

Benim bir günlük besin takvimim şu şekilde oluyor:
Kahvaltı - öğlen yemeği - akşam yemeği - akşam yemeğinden 1 saat sonra antrenman - antrenmandan sonra protein tüketimi (ben gainer kullanıyorum siz 100gram hindi göğüsü ve pilav tüketin) gece yatmadan önce de yine karbonhidrat tüketimi.

Hocam daha önce spor geçmişi olmayan birine ilk etapta gainer kullanmasını önermek ne derece doğru? Gainer kullanmaya gerek yok. Vücudunuzun doğal sınırlarını öğrenin ondan sonra gainer kullanabilirsiniz. Bu da 6 aylık süreye tekabül eder.

Vakit kaybı olup sonuca ulaşamaması hayal kırıklığı vs. bunların birçoğunu supplement kullanan arkadaşlar yaşamıştır başlangıçta. Ayrıca ilk ETab'ı veya son ETab'ı oldugunu düşünmüyorum gainer kullanmanın. Doğru şekilde düzenli beslenme ve adı üstünde 'takviye gıdalar' kullanılmasında herhangi bir zarar yok. Spor gözde abartılcak kadar zor bir şey değil. Çabalayıp tecrübe edincektir elbet =) bunlar şahsi fikirlerim doğal yoldan başarabilen varsa saygıyla izlerim henüz denk gelmemişimdir belki de takviyesiz istediği şekilde yol katedebilen.

Geri
Yukarı