Nasıl yokluktan var olduk?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nerede kesin? Bu dediğin senin kendi inancına aykırı. Neyi savunduğunu bilmiyorsun ki. İslam'a göre her zaman Allah vardı. Allah her zaman var ise o zaman hiçbir zaman yokluk olmamıştır. İslam düşünürlerine git bak, zorunlu varlık kavramını nasıl yorumladıklarına bak. Ne söylediğinizi bile tam anlamadan bir şeyi savunmaya çalışıyorsunuz. Sonra ateist kesim tarafından dalga geçilince "Dinimizle dalga geçiyorlar." oluyor.
Yokluk kavramı Allah'ı etkilemez. Yokluğu yaratan da Allah'tır.

Hocam size altın kaplamalı RTX 2080Ti ROG Matrix Platinum ekran kartım var desem inanır mısınız? Hayır. Peki bu ekran kartını göstersem? Inanmaktan başka şansın yok yani evet.
Bu saçma örnekten yapacağım çıkarım bir varlığı görmeden, hissetmeden, duymadan nasıl olduğunu bileceģim?
Kur'an havadan indi Peygamber onun elçisi belki falan filan. Zaten çoğu din birbiri ile benzer şeyler içeriyor. Müslümanlıktan önce çok din vardı. Ya Peygamber zamanında ünlenmek için bir yalan uydurduysa. Ben sadece varsayım yapıyorum. Hatta Peygamber hiç olmamıs bile olabilir sadece halk hikayesidir belki. Ya da gerçekten ayı ortadan ikiye ayırıp birleştirmiştir. Ama ben görmeden inanmam.
Kur'an bir et parçası ve ya zamanında fakir bir adamın ünlenmek için yazdığı bir kitap değildir. Ki o zamanlarda sıradan bir çoban o kadar işin gücün arasında oturup, dünyayı etkisi altına alacak bir kitap yazmayı nasıl becerebilir? Eğer o çoban öyle yaptı ise hadi sen de yap senin neyin eksik o çobandan? Hatta bakacak olursak onun şartlarından senin şartların kat kat daha iyi. 1 cümleni sosyal medyaya yüklemen ile milyonlarca kişi senden haberdar olabilir. Bu işler o kadar basit değil. Gözlerini açmayana bahane çok ( görmeden inanmam, hiç birşey yoktan var olamaz, herşeyin sonu vardır vs.) Kimse siz inanmıyorsunuz diye sizi dışlayamaz kimse de siz inanmıyorsunuz diye sizi inandırmak zorunda değil.

Öyle bir akımdan bahsediyoruz ki burada, o zamanların en pis diyarında adeta bataklıkta açan bir gül gibi etrafınındaki karanlığı yarıp kainata öncü olan bir dinden ve peygamberinden bahsediyoruz. O zamanın şartlarını bir düşünün bakalım, kim ünlü olmak için cümle alemin inançlarını hiçe sayarak onlara yanlış yolda olduklarını ve doğrusunun Kur'an olduğunu açıklamaya çalışır? Bu şekilde ünlü olmak isteyen biri ya delidir ya da ....dır buraya yazamıyorum siz anlayın artık. O zamanlardaki arap yaşayışını bir açıp okuyun ben burada yazmayayım mideniz kalkar. Ne büyük bir mucizedir ki kainatın kelamı islam, ibreti alem için böyle bir pisliğin içindeki güzel bir insan vasıtasıyla dünyaya yayıldı.

Bazı büyük olayların büyük düşmanları olur. Sizin haberiniz olmayan düşmanları, sizin görmediğiniz duymadığınız düşmanları, ve bunlar gerçekleri insanlardan alıkoymak için, gözlerdeki perdenin kalkmaması için uğraşırlar. 1 kez olsun tembellik etmeyin de, O vardır diyerek konuya giriş yapın ve o şekilde düşünmeye çalışın, empati yapın. Boş bahanelerle kendinizi kandırmayın.

Herneyse, kimse peygamber değil artık, her koyun kendi bacağından asılır, kimine göre ölünce yok olup gidersiniz kimine göre dünyada yaptığınız davranışlardan sorumlu tutulur ya rahata erer ya sıkıntı çekersiniz. Ölünce görüşürüz diyor ve kaçıyorum.

Gercek bilimin dedigin gibi "yaratanin olmadigini soyledigi" bir tane makale yollasana? Makale diyorum bak, bilmem ne sitesinden yazi degil. Forumu birakacagim.
Siz yaratanın olduğuna dair bir makale gönderin de bizde bilgilenelim dostum. Bildiğim üzere bilimde bahsedilmeyen bir şey yoktur.

Benim aklıma gelenler:

*-)Bir tanrı olmak zorunda değil, bir tanrısal güçte olabilir. İnsan beyni bu gücü tahmin bile edemez.

*-)Tanrısal bir varlık vardır bilinçli değildir ve Big Bang olayını başlatmıştır.

*-)Dinler/Mitolojiler.

Bence:
Tanrısal bir güç var.

Islama veya başka bir dine inanmıyorum, kendisine ibadet etmemizi isteyen, etmeyince cezalandıran, merhametliyim diyip %80 nufusu cehennemde yakacak olan, Kadınların şahitliğine inanmayan....... bir dine inanmak bana güç geliyor.

Burda kimsenin dinine bir saldırı veya kötü niyetli bir girişimde bulunmuyorum kendi fikirlerim ve kendi çıkarımlarım. Yoruma eleştiriye açığım.

Eğer Allah'ı (haşa) yaratıcı olarak görmeyip bütün bu evreni bir parmak şıklatma ile oluştu dersen mantıksız olur. Ama her şeye gücü yeten Allah'ın bu evreni yaratması olağan dışı karşılanmamalı.

Bu bilimsel veya mantıksal bir çıkarım değil. Kendi dininiz ve inancınız ancak sizce doğrudur.

Bu saydıkların yaratıcı için değil, kendin için. O'nun ne senin tarafından övgüye ihtiyacı vardır ne yemeğe ne içeceğe. Sen insan gibi düşündüğün için O'nu da insan gibi şartlar ve kanunlar altında hayal etmeye çalışıyorsun ve burada bir hata var diyorsun. İnsanın kibirlendiği nokta burası; eğer benim bildiğim kanunlar içerisinde böyle bir varlık var olamıyorsa o zaman böyle bir varlık yoktur, yani kainatın en akıllısı ve bilgilisi benime getiriyor sonucu. Halbuki ne boyutlar (kuantum vs.) var oğlu var ve daha senin bilmediğin nice kanunlar var. Sen daha Ay'a 2 astronotu zor indirirken koskoca evrenin yaratıcısına gelmiş böyle bir şey olamaz mümkün değil gibi burada bir yanlışlık var gibi cahil cahil konuşursan ( sözüm meclisten dışarı, bu laflarım çok bilmiş cahilleredir) olay şuraya gider;

Çırak Foma, ustası Rublev’e, “Ben maviyi herkesten daha iyi görüyorum.” der. Bunun üzerine Rublev de “Sana artık bir şey öğretemem çünkü sen her şeyi bildiğini sanıyorsun.” diye karşılık verir.

Becerisini kutsayan kişi kendini bilgiye kapatmıştır

Bu tür olayları gerçek dünya ile özdeşleştirmek gerçekten çok saçma. Resim tablo ilişkisi, Evrendeki düzen vs. gibi olaylar genelde inanan ama kafasında soru olan kişiler için cevap sayılabilir ancak. Bir tanrısal güç var ve bırak akıl ile bu gücü düşünmeyi, hayal bile edemeyeceğiniz bir güç var. İslam dinine göre de böyle. O yüzden evrendeki düzen veya düzensizliği dini kanıtlamaz. Tanrısal gücü ortaya koyar.

Sonuç olarak : Abilerim kardeşlerim böyle bir gücü insan iradesi ve aklı bu gücü zaten açıklayamayacak. Sizin verdiğiniz örnekler de islam dinini kanıtlamaz. Sizin dininiz ancak sizin için doğrudur. Lütfen kendi inancınızı %100 doğruymuş gibi yazmayınız.

Bunlar herşeyi insan aklıyla yorumladıkları için böyle konuşuyorlar. Evrende daha bilinmedik neler var neler, daha kuantum evreninin başındalar, daha karadelik yasalarını çözemediler gelmişler burda kainatın yaratıcısını kıt bir insan aklıyla yorumluyorlar. bu işler işten anlayanı aşar, edebiyle susar.

Ki o zamanlarda sıradan bir çoban o kadar işin gücün arasında oturup, dünyayı etkisi altına alacak bir kitap yazmayı nasıl becerebilir? Eğer o çoban öyle yaptı ise hadi sen de yap senin neyin eksik o çobandan? Hatta bakacak olursak onun şartlarından senin şartların kat kat daha iyi. 1 cümleni sosyal medyaya yüklemen ile milyonlarca kişi senden haberdar olabilir.
Hocam şuan neden kimse çıkıp ben peygamberim diyemiyorsa aynı sebepten.
Zamanında millet peygamberlere inanıyordu ama son gelen Hz.Muhammed ben son elemanım dedi.
E tmm ondan sonra ben peygamberim diyenler olmadi mı? Oldu. Ama kimse inanmadı. Öncesine diyen olmadı mı? Oldu ama inandılar.
Zaten o durumda insanlar bir şeye inanmak bir şeye bağlanmak istiyorlar. Ortam hazır yani.
Peygamberin sunduğu seçenek heykele tapmaktan daha mantıklı olunca insanlar ona inandı.
Şuan yeni bir din yazmaya kalksan yine ünlü olursun muhtemelen ama herkes sana güler.

Bunlar herşeyi insan aklıyla yorumladıkları için böyle konuşuyorlar. Evrende daha bilinmedik neler var neler, daha kuantum evreninin başındalar, daha karadelik yasalarını çözemediler gelmişler burda kainatın yaratıcısını kıt bir insan aklıyla yorumluyorlar. bu işler işten anlayanı aşar, edebiyle susar.
Dediklerinize "inanmayan" biri olarak katılıyorum ve size şunu soruyorum. Bu bahsettiğiniz şeyler başka bir tanrısal gücün ürünü olamaz mı? Sadece merakımdan sordum. :D

Tanrı'ya ibadet etmek saçma ne demek?Git Kur'an oku. Allah'ın seni yarattığını Kur'an biter bitmez anlarsın. Ha ayrıca Allah Kadir'dir. Evreni yaratmak zor olmasa gerek Allah için.
Evet senin dinine göre öyle. İnanan ve inanmayan insanlar var neden kendi dininin olayını %100 kesinlikte buraya yazıyorsun dostum?

Siz yaratanın olduğuna dair bir makale gönderin de bizde bilgilenelim dostum. Bildiğim üzere bilimde bahsedilmeyen bir şey yoktur.
Oyle bir makale olamaz iste, arkadasin iddiasi tersinin dogrulugu. Inanclar kanitlanabilecek olsa ismi inanc olmazdi herhalde degil mi? Bilimi alet ederek, kendi fikirlerini empoze ettirmeye calisiyordu. Kaynak istedim, goremiyoruz kendisini :)

Yav şu Allah yok (haşa) diyen arkadaşlar biz daha big bang teorisinin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz adı üstünde teori. Bakın taş devrinde ki bir insana telefon gösterseniz o telefonu kendi bildikleri içinde yorumlar. Şu an da bizde böyleyiz. Gelmiş Allah yoktur(haşa) diyorsunuz.

Yokluk nasıl yaratılıyor? Yokluk nedir? Yokluk mümkün müdür? Zorunlu varlığı araştırmanızı öneririm, çok önemli bir mesele fakat kendini teoloji prof.'u ilan eden bazı ateistler bile nedir, ne değildir bilmiyor.

Ek olarak, yokluk var edilebilen bir şey değildir. Kısacası yaratılamaz çünkü ortada var olan bir şey yok. Bu yüzden yazdığın felsefenin çelişmezlik ilkesi nedeniyle anlamsız bir cümleden ibaret oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı