Nasıl yokluktan var olduk?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tanrının yokluğunu da varlığını da somut kanıtlarla kanıtlayamadığınız sürece hiçbiriniz birbirinizi ikna edemezsiniz, o yüzden boşuna tartışmayın.
Tanrının varlığını yada yokluğunu kanıtlamak zor belki de imkansız. Tanrı ve dinler ayrı bir konu. Tanrı her şeyi yaratandır. Dinler ise mitoloji, insan uydurması, mantıksızdır. Bu iki kavram birbirinden farklıdır.

@Pokemon Ferhat
Bilimin bugün farklı yarın farklı şeyler söylemesi sürekli en doğruyu araştırması. Ben buldum olay bitti tartışma kapandı demiyo bilim sürekli güncelleniyor.

Yokluktan var olmayı insanlar açıklayamaz. Açıklayan kişiler kesin bir kanıt olmadan teoriyle konuşurlar. Şahsen bir müslüman olarak büyük patlama teorisine inanıyorum ama o patlamayı yapan kişinin Allah olduğunu düşünerek inanıyorum. Zaman yokken bir patlamanın olması saçma geliyor. Patlama olsa bile varlığın oluşması yokluktan saçma geliyor. Bu yüzden bir yaratan olduğuna inanıyorum.

Konu sahibi daha ilk mesajında kendi ile çelişiyor:

Her şeyin durup dururken var olduğunu düşünmesi de o kadar aptalca.

Bir yaratıcının var olduğu apaçık belli değil mi?

Yaratıcı nasıl kendi kendine var oldu, bize bunun cevabını verebilecek misin? Yoksa ben de senin gibi bir yaratıcının kendi kendine var olduğunu düşünmek ne kadar aptalca mı demeliyim empati kurabilmen için?

İnançlılar inanmayanlara her türlü hakareti edip gerekirse onları otellerde diri diri yakarken herhangi bir dini inancı olmayanların en ufak sorgulamasında çılgına dönmelerine bayılıyorum.

Iki tarafta tam açıklanamaz bu doğru ama bişey tam kanıtlanmadan ona inanılmaz bence zaten bilimdede böyle değilmi.

Peki şu soruyu sormak istiyorum.
Madem bir Tanrı yok, o zaman tüm insanlar ölünce ne olacak? Bana birisi bu sorunun cevabını açıklayabilir mi? Evrendeki tüm canlılar öldü. Bitkiler, hayvanlar insanlar, belki de göremediğimiz başka canlılar. Karanlığa mı gömüleceğiz? Bir arkadaş göktaşından protein oluştu demiş. Peki o göktaşı nasıl varoldu? Evren nasıl oluştu?
Bilimin şu an buna karşı kesin bir cevabı yok. Fikrimce insanın var olmasının bir amacı olmak zorunda değil. Tanrı da yaratmış olabilir, insan bulunduğu durumun şartlarına göre de oluşmuş olabilir. Bu konuda kesin bir fikrim yok zaten. Her şeye bir anlam yüklemek mantıksız olur.

Tanrının varlığını yada yokluğunu kanıtlamak zor belki de imkansız. Tanrı ve dinler ayrı bir konu. Tanrı her şeyi yaratandır. Dinler ise mitoloji, insan uydurması, mantıksızdır. Bu iki kavram birbirinden farklıdır.
Kesinlikle katılıyorum. Muhteşem bir yorum. Tanrıya inanmayan kişiyle konuşuyorum bana din üzerinden örnek veriyor. Halbuki din ile Tanrı'nın farklı şeyler olduğu bilmiyor! Tanrı'nın olmadığını açıklamak için neden din üzerinden örnek verirsin ki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı